Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bitwa o Poznań 2020: Tegoroczna rekonstrukcja odbędzie się na Winogradach 23 lutego

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
To bardzo dobra wiadomość dla miłośników rekonstrukcji historycznej i historii Poznania. Po przerwie powraca widowisko historyczne Bitwa o Poznań
To bardzo dobra wiadomość dla miłośników rekonstrukcji historycznej i historii Poznania. Po przerwie powraca widowisko historyczne Bitwa o Poznań
To bardzo dobra wiadomość dla miłośników rekonstrukcji historycznej i historii Poznania. Po przerwie powraca widowisko historyczne Bitwa o Poznań 2020.

Rekonstrukcja historyczna walk 1945 roku w Poznaniu ma od lat swoją renomę - przyjeżdżali na nią członkowie grup rekonstrukcyjnych z całego kraju, szykując się do występu w barwach strony niemieckiej, rosyjskiej, czy grupy cytadelowców. Walki w Poznaniu odtwarzano z rozmachem. W widowisku brały udział autentyczne czołgi - ciężki IS-2, średni T-34 i lekki T-70 z Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu - i zawsze przyciągały wielkie grono widzów. Chwalono m.in. dużą dbałość uczestników o detale historyczne i „smaczki” każdej edycji - np. czołgi i oryginalne samochody ciężarowe z czasu wojny, odtworzenie udziału słuchaczy szkoły podchorążych piechoty Wehrmachtu, czy zniszczenie maszyny szyfrującej przez okrążonych Niemców. Ale w ubiegłym roku - z przyczyn finansowych - „walki” nie odbyły się.

Zobacz też: Poznań 1945: Biegłem z karabinem na Cytadelę, by jeszcze zdążyć odpłacić za okupację

- W tym roku dzięki pomocy Urzędu Miasta Poznania udało się nam zorganizować to wydarzenie - mówi Waldemar Jankowiak, prezes Stowarzyszenia Poznańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Warta”. - Odbędzie się ono 23 lutego o godz. 13.00 na boisku przy ul. Słowiańskiej. Godzinę wcześniej tradycyjnie złożymy kwiaty na Cytadeli.

23 lutego 1945 roku w Poznaniu zakończyły się działania wojenne. Ostatnim punktem oporu wojsk niemieckich w stolicy Wielkopolski był Fort Winiary. Zobacz, jak po walkach o miasto wyglądała Cytadela. Przejdź dalej --->

Cytadela w Poznaniu. Tak wyglądał zniszczony po wojnie Fort ...

Rekonstrukcja już odbywała się w tym miejscu, po zawirowaniach związanych z zakłócaniem snu nietoperzom, zimującym na Cytadeli. Organizatorzy nie chcieli, by widowisko ponownie kojarzyło się z protestami ekologów, a przenieść „pola walki” w rejon Dzwonu Pokoju nie mogli ze względów technicznych: braku możliwości zbudowania sieci elektrycznej i konieczności znacznego odsunięcia publiczności od areny walki. Za to inscenizację na boisku na Winogradach oceniono jako udaną i nawet wykorzystano w niej czołg. Dlatego w tym roku właśnie tam odbędzie się wyjątkowa lekcja historii z udziałem 250-300 rekonstruktorów.

- Choć będzie to impreza bez wielkich fajerwerków, zapewne też bez udziału sprzętu pancernego, to cieszymy się, że poznaniacy będą mogli przypomnieć sobie historię rozbicia okupacyjnego garnizonu i obserwować nasze widowisko - mówi Waldemar Jankowiak. - Podkreślam, że w żaden sposób nie gloryfikujemy ustrojów totalitarnych, a udział w wydarzeniu wezmą tylko członkowie grup rekonstrukcyjnych, a nie przypadkowe osoby. Zbieramy zapisy grup i wciąż zapraszamy do współpracy sponsorów, dzięki którym będziemy mogli wprowadzić do scenariusza np. atrakcyjne wizualnie elementy w postaci wykorzystania ciężkiego sprzętu.

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski