Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bitwa o Poznań na Cytadeli. Inscenizacja walk [ZDJĘCIA FILM]

Aleksandra Barbarska
Fot. Marek Zakrzewski
Na poznańskiej Cytadeli w niedzielę odbyła się rekonstrukcja walk o Poznań z lutego 1945 roku. Było to widowisko historyczne z udziałem około 100 uczestników grup rekonstrukcyjnych. Atrakcją tegorocznej inscenizowanej bitwy był tak zwany "rydwan Stalina", czyli autentyczny czołg T-34. Wyjechał po raz pierwszy od 1945 roku. Inscenizację oglądały tłumy widzów.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Poznań: Czołg T-34 na ulicach miasta. Zobacz! [ZDJĘCIA]
Bitwa o Poznań na Cytadeli. Inscenizacja walk z 1945 roku
Poznań: W niedzielę inscenizacja bitwy na Cytadeli
Cytadela: Inscenizacja walk o Poznań. Zobacz zdjęcia i film

Poznaniacy, nie zważając na mało sprzyjające warunki atmosferyczne, w niedzielę tłumnie przybyli na Cytadelę, aby dopingować walczących.

W deszczu, wśród huku wystrzałów z broni i wybuchów bomb można było obserwować zmagania żołnierzy w niemieckich i radzieckich mundurach. W widowisku wzięło udział ponad 100 rekonstruktorów z całej Polski. Oprócz pasjonatów z Poznania, gościliśmy hobbystów z m.in.: Lublina, Bydgoszczy, Piły, Ostrowa Wielkopolskiego czy Rzeszowa.

Wielką atrakcją, nie tylko dla najmłodszych był tzw. "rydwan Stalina", czyli czołg T-34, który po raz pierwszy od pamiętnego lutego 1945 roku o własnych siłach wjechał na Cytadelę.

- Inscenizacje pozwalają nie tylko podzielić się swoją pasją, ale przede wszystkim są teatrem, który zmusza do myślenia i jest okazją do chwili refleksji nad naszą historią - mówi Michał Andrzejak z Towarzystwa byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich, który na bieżąco komentował wydarzenia rozgrywające się na polu bitwy.

- To wyjątkowy i przystępny sposób dzielenia się wiedzą - tak określa rekonstrukcje historyczne Przemysław Maćkowiak, prezes stowarzyszenia Twierdza i Dawny Garnizon Poznań, jeden z głównych inicjatorów wydarzenia. Wśród obserwujących spotkaliśmy studentów, uczniów, seniorów, jak również całe rodziny, których najmłodsi członkowie entuzjastycznie reagowali na zapierające dech w piersiach efekty pirotechniczne.

Po inscenizacji najwytrwalsi mieli możliwość uczestniczenia w spacerze historycznym po dawnej fortyfikacji, dotknięcia i przymierzenia strojów i akcesoriów wojennych oraz skosztowania w warunkach polowych tradycyjnej wojskowej grochówki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski