Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biurowiec Bałtyk w Poznaniu wyklejony manifestem feministycznej artystki. Pierwsza wystawa Katarzyny Kozyry w Poznaniu

Maciej Szymkowiak
Maciej Szymkowiak
Wystawa będzie wisiała do 18 lipca 2021 roku.
Wystawa będzie wisiała do 18 lipca 2021 roku. fot. Łukasz Gdak/Polska Press
Wystawa będzie wisiała do 18 lipca 2021 roku. Elewacja biurowca Bałtyk w Poznaniu stała się miejscem artystycznego wyrazu Katarzyny Kozyry. Na ponad 600 metrach kwadratowych elewacji artystka pokazała się jako bajkowa kobieta z kneblem w ustach.

Zakneblowana kobieta: Co to znaczy być kobietą?

Jest to pierwsza indywidualna wystawa znanej rzeźbiarki w Poznaniu.

Katarzyna Kozyra podejmuje temat feministyczny, dotyczący tego, co oznacza bycie kobietą we współczesnych czasach. Osią projektu jest film „Letnia opowieść”, który zamykał wieloletni cykl polskiej twórczyni.

Najprościej mówiąc, nie zawsze, gdy rozmawia się z mężczyzną, jest to mężczyzna i nie zawsze zwracając się do kobiety, rozmawia się z kobietą. I to tyle.

- tłumaczy Katarzyna Kozyra w kontekście projektów swojego cyklu.

Rzeźbiarka daną tematykę poruszała już w 1999 podczas prac nad projektem „Łaźnia męska”, który został wyróżniony podczas 48 edycji Biennale w Wenecji. Natomiast jedną z najsławniejszych prac artystki jest "Piramida zwierząt", rzeźba-instalacja z 1993 roku.

Zobacz więcej: Polska testuje paszporty covidowe

od 16 lat

Katarzyna Kozyra: W obronie grupy LGBTQ+

W krwawym thrillerze „Letnia opowieść” stylizowanym na kolorową bajkę, Katarzyna Kozyra pojawia się jako niewinna sierotka, obiekt fascynacji grupy karliczek, która nie akceptuje odmienności. Jak twierdzi kuratorka wystawy Anda Rottneberg, w dzisiejszych czasach temat ten utracił fikcyjność, zyskując na aktualności:

Bajkowa niegdyś opowieść o nietolerancyjnym świecie karliczek staje się więc opowieścią o realnym braku tolerancji wobec każdej inności, w tym także wobec osób o nieoczywistej tożsamości płciowej. W ten sposób film Katarzyny Kozyry znalazł się w centrum poważnego społecznego dyskursu, którego finał nadal nie jest nam znany

– mówi Anda Rottneberg.

Czytaj więcej: Drugi rok z rzędu Polska zajęła ostatnie miejsce w rankingu równouprawnienia osób LGBT+ w Unii Europejskiej

Obklejony Bałtyk

Wspomniany film stanowi wyjściowy pomysł projektu wizualnego Katarzyny Kozyry. Poznański biurowiec Bałtyk został obklejony wielkoformatowym wydrukiem kadru filmowego: uwięzionej artystki, jako kobiecej bajkowej postaci z kneblem w ustach. Zagospodarowana przestrzeń obejmuje ponad 600 mkw. elewacji.

Praca artystyczna sama w sobie jest poza czasem. Natomiast jej odbiór jest mocno zakorzeniony i w czasie, i w miejscu, gdzie się odbywa. Temat pracy Katarzyny Kozyry 10 lat temu funkcjonował jako prowokacja, dziś traktowany jest jak tabu

– mówi Asia Tsistar, co-kuratorka wystawy.

Publiczność może oglądać elementy artystyczne wystawy do 18 lipca przy Biurowcu Bałtyk oraz Przystani Sztuki przy Concordia Design przy ul. Roosevelta 22.

Każda dzielnica Poznania budzi określone skojarzenia. Większość z nich to ugruntowane od dawna stereotypy, które czasem nie mają dziś wiele wspólnego z rzeczywistością. Inne skojarzenia to wynik znanego powiedzenia czy cytatu ze znanej piosenki albo powszechnie rozpoznawalne budynki. Sprawdź, z czym kojarzą się Wilda, Jeżyce, Łazarz, Rataje, Sołacz, Strzeszyn czy Piątkowo. Czy te skojarzenia są słuszne? Oceńcie sami. Zobacz, z czym kojarzą się poznańskie dzielnice ---->

Dzielnice Poznania - każda ma swoją specyfikę i budzi różne ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski