Biznes w Gnieźnie dobrze się rozwija

Łukasz Cieśliński
Łukasz Cieśliński
Przedsiębiorcy dowiedzieli się, jak nowocześnie i bezpieczne zarządzać firmą, by umacniać pozycję na rynku.

Dzień dobry Biznes - nie ma lepszego miasta niż Gniezno, gdzie można przywitać się w ten sposób. To tu małe i średnie przedsiębiorstwa dynamicznie rozwijają się, a wszystko to w ramach Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która jest jedną z czternastu specjalnych stref ekonomicznych w Polsce.

Gniezno ma ponad 30 ha do zagospodarowania przestrzeni dla przedsiębiorców i dodatkowo wiele korzyści z tego płynących: zwolnienie z podatku dochodowego CIT w wysokości 45% poniesionych nakładów inwestycyjnych lub 45% dwuletnich kosztów pracy. Dla średniego przedsiębiorcy są to wartości dwukrotnie niższe. Przyznać trzeba, że brzmi to zachęcająco. Dlatego tak ważne jest, żeby osoby rozpoczynające i prowadzące swój biznes mogły liczyć na wsparcie merytoryczne z różnych źródeł. Odpowiedzią na te potrzeby było m.in. szkolenie Dzień dobry Biznes, zorganizowane przez PKO Bank Polski. W trakcie spotkania, oprócz wymiany doświadczeń z innymi lokalnymi przedsiębiorcami, uczestnicy mogli również bezpośrednio porozmawiać z ekspertami. Dosłownie i wprost - po prostu i praktycznie.

Miasto Gniezno ściśle pracuje nad rozwojem strefy, ale także nad tym, by Pierwsza Stolica Polski przestała kojarzyć się tylko z przeszłością, a zaczęła również z przyszłością. A kluczem do tego jest zrozumienie lokalnego przedsiębiorcy. Dziś w okolicach strefy ekonomicznej są już trzy firmy. To Kirchhoff Automotive, Tex Year i HM Polska. Mamy więc tu Niemców, Tajwańczyków i Belgów. Albo, jeśli ktoś woli inaczej: podzespoły samochodowe, producenta klejów i materiałów tekstylnych.

By rozwijać biznes, trzeba jednak myśleć o przyszłości i budowaniu zaplecza nie tylko infrastrukturalnego, ale przede wszystkim kadrowego. Stąd pomysł na tworzenie klas patronackich w szkołach zawodowych, a przykładem jest klasa „Meble Gniezno”.
Właściciele zarówno małych, jak i tych nieco większych przedsiębiorstw, uczestniczący w szkoleniu z cyklu Dzień dobry Biznes w Gnieźnie, organizowanym przez PKO Bank Polski przy współpracy z Polskim Towarzystwem Gospodarczym, mogli poszerzyć wiedzę przydatną w kierowaniu swoimi firmami. Zagadnienia prawne, nowoczesne rozwiązania technologiczne, takie jak ZenCard oraz rozmowa o tym, co czeka rynek ekonomiczny w najbliższej przyszłości to tematy, które wzbudziły największe zainteresowanie.

- Celem spotkania jest pomoc dla przedsiębiorców w codziennym prowadzeniu biznesu. Wiemy, jak ważną rolę odgrywają przedsiębiorcy w lokalnej społeczności i co robią, żeby region się rozwijał. To spotkanie ma wskazać nowe trendy, jak również nowe narzędzia do sprawniejszego tj. nowoczesnego zarządzania firmą, wpisując się tym samym doskonale w potrzeby otoczenia biznesu w tym regionie - mówi Robert Smelkowski, dyrektor ds. sprzedaży PKO Banku Polskiego w Gnieźnie. Szkolenia z cyklu Dzień dobry Biznes zostały objęte patronatem naszego dziennika.

Będą zmiany w prawie dotyczącym cmentarzy i pochówków

Wideo

Dodaj ogłoszenie