Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Blisko 20 tysięcy gospodarstw domowych w Poznaniu zagrożonych brakiem wywozu śmieci. Zostały dwa dni na złożenie deklaracji śmieciowej

Bartosz Kijeski
Bartosz Kijeski
Mieszkańcy Poznania do 31 grudnia muszą wypełnić deklaracje śmieciowe, jeśli chcą, aby po Nowym Roku ich śmieci zostały wywiezione z posesji.
Mieszkańcy Poznania do 31 grudnia muszą wypełnić deklaracje śmieciowe, jeśli chcą, aby po Nowym Roku ich śmieci zostały wywiezione z posesji. Dariusz Gdesz
Pozostały jedynie dwa dni (do 31 grudnia) na złożenie deklaracji śmieciowych w Poznaniu. Jeśli tego nie zrobimy, to na początku roku pozostaniemy ze śmieciami przed nieruchomością. Obecnie deklarację wypełniło ok. 30 tysięcy gospodarstw domowych na 50 tysięcy zarejestrowanych w systemie.

Od 1 stycznia 2022 roku za odbiór odpadów w Poznaniu będzie odpowiadać miasto, dlatego trzeba też, jak najszybciej złożyć deklaracje śmieciowe. O sprawie pisaliśmy w połowie grudnia. Wówczas deklaracje złożyło niecałe 30 procent gospodarstw domowych w mieście. Do dzisiaj natomiast zrobiło to niecałe 60 procent. Deklaracje można składać na dwa sposoby: osobiście w wersji papierowej oraz w wersji online. Ponowne złożenie takiej deklaracji spowodowane jest wyjściem miasta ze Związku Międzygminnego Gospodarki Odpadami Aglomeracji Poznańskiej (ZM GOAP).

Tylko pozornie sortowanie śmieci jest łatwe. Podział na odpady organiczne, tworzywa sztuczne i metal, papier, szkło oraz odpady zmieszane (plus niebezpieczne, które należy odstawiać do punktu selektywnej zbiórki odpadów) nie jest wcale oczywisty. To, co wydaje się papierem, nie zawsze powinno trafić do pojemnika na makulaturę. Wiele rodzajów szkła nie nadaje się do recyclingu. Niemało jest opakowań, w przypadku których jeden pojemnik to za mało. Sprawdź, jak wyrzucać wątpliwe odpady. Zobacz--->

Te śmieci sprawiają największe kłopoty przy segregacji - nie...

Każdy właściciel domu jednorodzinnego, działki czy domku wypoczynkowego znajdującej się na terenie Poznania, jest zobowiązany, aby wypełnić deklaracje w ramach poznańskiego systemu gospodarowania odpadami. Nasze dane nie mogą zostać bezpośrednio przekazane przez ZM GOAP do Urzędu Miasta ze względu na przepisy prawne, dlatego jest konieczność ponownego wypełnienia wniosku w tej sprawie. Mimo tego, że proces składania deklaracji rozpoczął się 1 października, to do tej pory całkiem spora liczba gospodarstw domowych tego nie zrobiła. To tak naprawdę ostatnie godziny, aby przed końcem roku spełnić ten obowiązek. Jeśli przez te dwa dni, osoby, które nie wypełnią wniosku do 31 grudnia włącznie, to wraz z początkiem Nowego Roku pozostaną z górą śmieci przed posesją.

Warto nadmienić, że mieszkańcy kamienic oraz bloków nie muszą wypełniać takiej deklaracji, ponieważ to zadanie spoczywa na spółdzielniach oraz wspólnotach mieszkaniowych.

Zobacz też:

Do środy (29 grudnia), z 29 tysięcy wypełnionych deklaracji, aż 54 procent została wypełniona przez Internet. Widać jednak, że dużo osób zostawiło sobie ten obowiązek na ostatnią chwilę, bowiem na początku tego tygodnia zrobiło to 22 tysiące gospodarstw domowych. Aby wypełnić deklarację, można to zrobić wchodząc na stronę Przyjazne Deklaracje i tam w bardzo szybki sposób wypełnić formularz.

Śmieci podczas pandemii przybywa, dlatego GOAP przygotował dla mieszkańców aglomeracji poznańskiej poradnik, w którym wyjaśnia m.in. co zrobić chusteczkami dezynfekcyjnymi, rękawiczkami lub maseczkami oraz jak prawidłowo postępować z odpadami osób, które przebywają na kwarantannie. Przypomina też o zmianach jakie zaszły w tym roku w gospodarowaniu odpadami i zachęca do ograniczania ilości produkowanych śmieci.Sprawdź, 6 zasad postępowania z odpadami podczas pandemii >>

Jak składować odpady podczas kwarantanny i gdzie je wyrzucać...

Wypełnienie deklaracji przez Internet nie jest jedynym sposobem, aby poinformować miasto o tym, że chcemy mieć wywiezione śmieci. Można to zrobić także w formie papierowej odwiedzając jeden z czterech punktów na mapie Poznania:

  • ul. 3 Maja 46,
  • ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404,
  • ul. Wszystkich Świętych 1
  • ul. Małachowskiego 10

Jednak przed udaniem się do tych punktów należy się umówić na wizytę pod numerem telefonu 61 646 33 44.

Od Nowego Roku za odbiór śmieci, oprócz Poznania, odpowiadają również władze Swarzędza, Obornik, Czerwonaka oraz Kostrzyna. Te gminy także zadecydowały o wyjściu w ostatnim czasie ze związku GOAP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski