Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Blisko 3 tys. osób skorzystało w 2022 r. z punktu profilaktyki intymnej w Poznaniu

OPRAC.:
Justyna Piasecka
Justyna Piasecka
PAP
PAP
Punkt istnieje w Poznaniu od października 2018 r.
Punkt istnieje w Poznaniu od października 2018 r. Łukasz Gdak
Blisko 3 tys. osób skorzystało w minionym roku z punktu profilaktyki intymnej działającego w siedzibie Poznańskiego Ośrodka Specjalistycznych Usług Medycznych (POSUM) – informuje Urząd Miasta w Poznaniu.

Wśród pacjentów byli także mężczyźni, którzy mogą tam wykonać badania profilaktyczne wykrywające raka prostaty.

Punkt istnieje w Poznaniu od października 2018 r. To pierwszy tego typu projekt w Polsce. Dostępny jest dla mieszkańców Poznania – również nieubezpieczonych – przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Jak podał poznański magistrat, w 2022 r. z jego usług skorzystało 2,8 tys. osób. Większość stanowiły kobiety. Zrealizowano 480 mammografii i wykonano 150 badań USG piersi, a także ponad 250 profilaktycznych cytologii. 20 mężczyzn skorzystało z badania urologa, tyle samo wykonało badanie PSA, które pozwala szybko wykryć raka prostaty.

– Punkt profilaktyki intymnej był strzałem w dziesiątkę. Dziś widać już wyraźnie, że jest to miejsce, w którym każdy, niezależnie od swojego statusu materialnego, przekonań czy stopnia sprawności, może skorzystać z profesjonalnej pomocy w bezpiecznej przestrzeni

– powiedział prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

W punkcie realizowane są konsultacje i porady lekarskie dotyczące chorób, higieny intymnej, antykoncepcji – zarówno naturalnej jak i farmakologicznej. Zapewniona jest doraźna pomoc medyczna w przypadku urazów i stanów zapalnych narządów rodnych. Dostępne są badania USG, mammografia, można tam dostać skierowanie na badania diagnostyczne chorób ginekologicznych. Punkt zapewnia również konsultacje i badania USG i PSA w kierunku profilaktyki i wczesnego wykrywania raka prostaty.

Miasto podkreśliło, że budynek POSUM jest w pełni przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Przed wejściem jest podjazd, w drzwiach nie ma progów, a winda jest odpowiednia dla pacjentów na wózkach i niewidzących. Gabinet lekarski jest wyposażony w elektryczny fotel ginekologiczny.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

Stosowane kiedyś metody leczenia często wzbudzają dziś kontrowersje, a opisy przeprowadzanych zabiegów mrożą krew w żyłach. Lobotomia, wypalanie żelazem czy rażenie pacjenta prądem to dopiero początek. Zobacz, jakie przerażające metody leczenia były kiedyś popularne i regularnie wykorzystywane w medycynie --->Czytaj też: Tragiczna historia opuszczonego szpitala psychiatrycznego pod Poznaniem. Działy się tam przerażające rzeczy, o których mało kto słyszał

Przerażające dawne metody leczenia. Dziś wywołują ciarki. Lo...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski