Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Blisko tysiąc rodzin nadal czeka na mieszkanie komunalne

Błażej Dąbkowski
Blisko tysiąc rodzin nadal czeka na mieszkanie komunalne
Blisko tysiąc rodzin nadal czeka na mieszkanie komunalne archiwum
Biuro Spraw Lokalowych zasypywane jest przez poznaniaków wnioskami o udzielenie pomocy mieszkaniowej.

W czerwcu zmieniły się zasady przyznawania mieszkań komunalnych. Dzięki nim urzędnikom łatwiej jest uwzględnić trudną sytuację życiową poznaniaków znajdujących się w kolejce po lokal. Jeszcze kilka miesięcy temu jednym z głównych kryteriów było zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Powodowało to, iż z jednej strony mieszkaniec sutereny nie mógł otrzymać lokalu od miasta, a z drugiej blokowało głównie starsze osoby mieszkające w dużych mieszkaniach w prywatnych kamienicach.

Potrzeby i jednych, i drugich przynajmniej formalnie były zaspokojone. Po zmianach obowiązuje kryterium dochodowe (wcześniej też istniało, choć obecnie sprawdza się dochody z 12, a nie 6 miesięcy) oraz system punktowy, zakładający premiowanie seniorów po 70. roku życia, osób niepełnosprawnych czy wychowanków domów dziecka.

Ilu poznaniaków obecnie ubiega się o mieszkanie? Od końca lipca ubiegłego roku do końca czerwca do Biura Spraw Lokalowych wpłynęło ponad 960 wniosków. - Przez cały lipiec pisemnie informowaliśmy wszystkie te osoby o zmianie zasad udzielania pomocy mieszkaniowej, przesyłając im nowe formularze do wypełnienia. Mają one 30 dni, by wypełnione nam je odesłać - mówi Ewa Główczyńska z Biura Spraw Lokalowych. - Jeśli zainteresowany nie odeśle formularza, wypadnie automatycznie z listy lub otrzyma 0 punktów.

Uzupełnione formularze w dużym tempie zaczynają już wpływać do BSL, jak twierdzą urzędnicy, większość osób jak do tej pory spełnia wypracowane kryterium dochodowe. - O tym jednak, na którym miejscu na liście się znajdą, będziemy mogli powiedzieć po rozpatrzeniu wszystkich wniosków. Wtedy też je uszeregujemy - dodaje E. Główczyńska.

Projekt listy oczekujących na mieszkania socjalne i komunalne ma powstać do końca października, wtedy też zostaną poinformowani o tym sami zainteresowani. Do dokumentu musi też zostać dołączona informacja od Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych o ilości dostępnych lokali. W ubiegłym roku było ich blisko 200. W tym, liczba, jak twierdzi Magdalena Gościńska, rzecznik miejskiej spółki, powinna być podobna. - W tym pojawią się 64 zupełnie nowe lokale. Z kolei w przyszłym roku planujemy ich oddać 188 - wylicza.
Jeżeli ktoś znajdzie się „pod kreską”, będzie miał jednak cały listopad, by zgłosić swoje zastrzeżenia. Ich rozpatrywaniem zajmie się komisja złożona z pracowników BSL, ZKZL, MOPR oraz radnych miejskich. Zażalenia mogą dotyczyć np. przyznania punktów ujemnych, które przyznaje BSL.

- Mogą się one pojawić w sytuacji, gdy ktoś w przeszłości odmówił przyjęcia lokalu socjalnego, nie płacił czynszu lub zniszczył lokal. Takie informacje pozyskujemy od ZKZL i administratorów budynków, którzy też powinni uzupełnić część wysyłanego przez nas formularza - tłumaczy E. Główczyńska.

Choć część formularzy już wpłynęła, to urzędnicy zaznaczają, iż do połowy sierpnia żadna z osób starających się o lokal nie otrzymała punktów ujemnych.

Zobacz komentarz: Mariaż miasta i biznesu będzie sukcesem
Wiceprezydent Poznania Tomasz Lewandowski przyznaje, że potrzeb mieszkaniowych nie da się zaspokoić w rok czy dwa, ale jest przekonany, że w najbliższym czasie lukę w pewnym stopniu wypełni Społeczna Agencja Najmu.

- Pracujemy nad tym razem z ZKZL, formuła ta, dzięki podpisaniu wieloletnich umów najmu pozwoli pozyskać mieszkania z rynku. Zakładamy tutaj współpracę zarówno ze spółdzielniami mieszkaniowymi, jak i PTBS - mówi zastępca Jacka Jaśkowiaka.

Polityka mieszkaniowa
Zespół powołany przez władze Poznania pracuje nad stworzeniem polityki mieszkaniowej. W lutym zakończyły się prace badawcze i pozyskiwanie informacji o potrzebach i preferencjach mieszkaniowych mieszkańców Poznania. W badaniu wzięło udział blisko 3 tysiące osób, które wskazały, że przede wszystkim chciałyby zamieszkać na peryferiach Poznania lub w Komornikach, Rokietnicy czy w Dopiewie. Wtedy też został powołany zespół mający przygotować założenia polityki mieszkaniowej. Dokument powinien być gotowy w pierwszym, najpóźniej drugim kwartale 2017 r. Już wiadomo, że miasto zakłada współpracę zarówno ze spółdzielniami mieszkaniowymi, jak i deweloperami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski