Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bloki z wielkiej płyty przetrwają jeszcze 100 lat dzięki termomodernizacji. 7 miliardów złotych - tyle ma wynieść rządowe wsparcie

Błażej Dąbkowski
Osiedle Piastowskie na Ratajach
Osiedle Piastowskie na Ratajach Grzegorz Dembinski
Choć jeszcze dekadę temu wieszczono, że bloki z wielkiej płyty trzeba będzie niedługo wyburzać, te powinny stać jeszcze około 100 lat. – Żywotność budynków z wielkiej płyty początkowo określano na 50-70 lat, ale tamte przewidywania odnosiły się do ówczesnych standardów technicznych – mówi Paweł Łukaszewski, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego z Poznania. Teraz okazuje się, że bloki z wielkiej pływy mają szansę postać jeszcze dłużej. Wszystko dzięki wielkiemu programowi termomodernizacji tzw. wielkiej płyty. Projekt, który zakłada dofinansowanie dla właścicieli bloków z wielkiej płyty czy samorządów trafił właśnie do konsultacji społecznych. Na wsparcie budynków, w tym również tych z wielkiej płyty zostanie przeznaczonych ok. 7 miliardów złotych. Aktualizacja treści: 30.05.2019.

Budynki z wielkiej płyty są bezpieczne - tak wynika z raportu sporządzonego na zlecenie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Do ogólnopolskiego badania stanu technicznego bloków budowanych z czasach PRL przymierzano się już w 2013 r. Wtedy się nie udało, jednak trzy lata później do tematu wróciło Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa (dziś Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju).

W ostatnich dniach wiceminister Andrzej Soboń poinformował, iż wyniki badań prowadzonych w ostatnich trzech latach przez Instytut Techniki Budowlanej w 300 budynkach są jednoznacznie pozytywne. Bloki nie posiadają wad strukturalnych, a sama konstrukcja jest stabilna. W Polsce jest około 60 tys. budynków z wielkiej płyty w tym około 50 tys. (80 proc.) w technologii płyt trójwarstwowych. Tylko w Poznaniu stoi około 500 takich obiektów, może w nich mieszkać nawet 200 tys. osób.

Pierwszy w stolicy Wielkopolski blok z wielkiej płyty został oddany do użytku 30 grudnia 1961 r. na Grunwaldzie. Przed Ratajami, Winogradami i i Piątkowem powstał „Grunwald II” z eksperymentalnym osiedlem Świerczewskie-go, dziś ks. Jerzego Popiełuszki, gdzie pomiędzy płytami nadal żyje kilkanaście tysięcy osób.

Sprawdź też: Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają polscy milionerzy

Jedną z osób, które znają od podszewki wielką płytę jest Paweł Łukaszewski, wieloletni powiatowy inspektor nadzoru budowlanego, który w czasach, gdy powstawały poznańskie osiedla był kierownikiem budowy obiektów z prefabrykatów. Jego spostrzeżenia dotyczące stanu bloków są zbieżne z raportem przygotowanym przez Instytut Techniki Budowlanej. – Oprócz tego, że właściciele budynków są zobowiązani do przeprowadzania rocznych i pięcioletnich badań, prowadzimy wyrywkowe, prewencyjne kontrole ich stanu technicznego. W przypadku bloków z wielkiej płyty do tej pory zawsze kończyły się one pozytywnie – wyjaśnia P. Łukaszewski.

Jego zdaniem obiekty będą mogły być bezpiecznie użytkowane jeszcze przez wiele lat. – Żywotność budynków początkowo określano na 50-70 lat, ale tamte przewidywania odnosiły się do ówczesnych standardów technicznych. Ich trwałość powinna wynieść co najmniej 100 lat, ale trzeba pamiętać o sprawdzaniu najsłabszych ogniw. W przypadku bloków budowanych w technologii trójwarstwowej newralgicznym punktem są zewnętrzne płyty, a w zasadzie ich mocowanie. Zanim wykona się termomodernizację koniecznie należy je sprawdzić i ewentualnie wzmocnić – tłumaczy inspektor.
P. Łukaszewski podkreśla, że obiekty z wielkiej płyty są bardziej wytrzymałe niż np. kamienice. Jako przykłady podaje wybuch gazu, do którego doszło w Gdańsku w połowie lat 90., a także trzęsienie ziemi w Bukareszcie w 1977 r. – W pierwszym przypadku zniszczeniu uległa tylko jedna kondygnacja, z kolei w Rumunii bloki w zasadzie nie ucierpiały – opowiada.

Jak się okazuje szczegółowe badania dotyczące stanu obiektów wykonywały też spółdzielnie mieszkaniowe. 10 lat temu SM "Winogrady" wspólnie z pracownikami Politechniki Poznańskiej prowadziła odkrywki. Jedynym problemem, jaki wtedy stwierdzono był brak szczelności w kilku budynkach.

– Chodziło o dwa bloki - 3 i 4 na os. Pod Lipami, które w latach dziewięćdziesiątych zostały źle docieplone. Po otrzymaniu ekspertyzy zleciliśmy stosowane prace – opowiada Jan Marciniak, prezes spółdzielni. Na Winogradach zlokalizowanych jest 128 obiektów z wielkiej płyty, w których mieszkają 42 tys. osób. – Mogę one spać spokojnie, bo przez 100 najbliższych lat nic złego nie powinno się zdarzyć – dodaje prezes. Ministerstwo chce mimo wszystko zaproponować wsparcie dla zarządców budynków, którzy zamierzają wzmocnić łączenia płyt. W przypadku prowadzenia takich prac, zostanie wypłacona tak zwana premia termomodernizacyjna w wysokości 50 procent kosztów. W Poznaniu najprawdopodobniej niewielu zarządców z tego skorzysta.

Osiedla w Poznaniu kiedyś i dziś. Jak bardzo się zmieniły?Zobacz zdjęcia ---->

Osiedla w Poznaniu kiedyś i dziś. Jak bardzo się zmieniły? [ZDJĘCIA]

– Spośród 287 budynków, które znajdują się na terenie spółdzielni, 36 czeka na termomodernizację. 6 budynków będzie docieplona w tym roku, a 2 z nich zbudowane są z płyt trójwarstwowych. Docieplając budynki z płytami trójwarstwowymi, zawsze dokonujemy wzmocnień łączeń międzypłytowych – informuje Julia Tritt, rzecznik prasowy SM "Osiedle Młodych".

Co ciekawe, osiedla mieszkaniowe zbudowane w technologii prefabrykacji nadal powstają. W pierwszej połowie roku oddana zostanie inwestycja nowoczesnego osiedla modułowego „Jasielska” w Poznaniu, tworzonego przez Pekabex Development. Będzie to powrót tzw. wielkiej płyty, choć we współczesnym wydaniu.

Zobacz też:

Mieszkanie w Poznaniu za 150 tys. zł? Owszem - na rynku są takie oferty. Zobacz w galerii mieszkania w Poznaniu z serwisu gratka.pl z ceną poniżej 150 tys. zł ----->

Mieszkanie w Poznaniu w cenie do 150 tys. zł? To możliwe - z...

Poznań to miasto, w którym od wielu lat stopa bezrobocia jest najniższa w kraju. Są jednak branże, w których znaleźć pracę jest o wiele łatwiej. Prezentujemy listę najbardziej poszukiwanych zawodów w Poznaniu. Dane pochodzą z "Barometru Zawodów 2019" przygotowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Poznań: W tych branżach najłatwiej znajdziesz pracę! Oto naj...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski