Bloki zamiast Tesco przy ul. Opieńskiego w Poznaniu. Mieszkańcy nowego osiedla doprowadzą do paraliżu trasy PST?

Błażej Dąbkowski
Błażej Dąbkowski
Nowe bloki miałyby powstać w miejscu marketu Tesco, który znajduje się tuż obok trasy PST. Waldemar Wylegalski
Mieszkańcy poznańskiego Piątkowa sprzeciwiają się dogęszczeniu zabudowy na os. Batorego. Nie chcą, by przy ul. Opieńskiego, gdzie dziś znajduje się market Tesco, deweloper Echo Investment postawił bloki mieszkalne. - Trasa PST już w tej chwili ma wyczerpaną przepustowość - przestrzega Jacek Walczak, radny osiedlowy.

W piątek znany deweloper firma Echo Investment poinformowała, że kupuje trzy centra handlowe należące do grupy Tesco. Chodzi o działki położone w Krakowie, Poznaniu i Łodzi. W stolicy Wielkopolski właściciela zmieni teren przy ul. Opieńskiego.

Zobacz też: Poznań: Zobacz, jak się zmieniało się Piątkowo od 1992 do 2001 r. - jeden z mieszkańców nagrywał okolicę z balkonu na os. Chrobrego [WIDEO]

W 1999 r. otwarto tam pierwszy w mieście hipermarket Hit. W połowie 2002 r. sieć została kupiona przez koncern Tesco. Ten jednak w ostatnich latach miał w Polsce problemy finansowe. W zeszłym roku Brytyjczycy zaliczyli na naszym rynku ponad 200 mln zł strat. Podjęto więc decyzję o wycofaniu się z Polski i sprzedaży sklepów i działek należących do Tesco innym sieciom handlowym i deweloperom. Wiadomo już, że na działkach kupionych w trzech miastach ma powstać ok. 4 tys. mieszkań. Ile z nich zostanie zbudowanych przy ul. Opieńskiego?

– Jesteśmy na etapie umowy przedwstępnej, więc jeszcze nie składaliśmy wniosku o pozwolenie na budowę przy ul. Opieńskiego. Nasz projekt jest w fazie koncepcyjnej i dlatego trudno mówić o skali i parametrach inwestycji

– tłumaczy Weronika Ukleja z Echo Investment.

Likwidacja Tesco w Poznaniu: Mieszkańcy nie chcą dogęszczania zabudowy na osiedlu Batorego

Mieszkańcy Piątkowa obawiają się dogęszczania zabudowy w tym miejscu. Kiedy w 2018 r. pojawiły się pierwsze informacje o możliwości wycofania się z Polski sieci Tesco, radni ze spółdzielczej rady osiedla Batorego Karolina Wójcicka i Jacek Walczak złożyli pismo do Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, by rozpocząć prace nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla części północnej osiedla (wyznaczonej przez ulice Opieńskiego, Szeligowskiego, Umultowską oraz linię kolejową nr 395).

Trwa głosowanie...

Co powinno powstać na działce przy ul. Opieńskiego należącej do Tesco?

– Uchwalenie planu może nas obronić przed niekontrolowaną zabudową – podkreśla Jacek Walczak, radny ze spółdzielczej rady osiedla. – To, co wydarzy się na działce przy ul. Opieńskiego, będzie rzutować na inne osiedla. Trasa PST już w tej chwili ma wyczerpaną przepustowość. Jeśli więc pojawią się tysiące nowych mieszkańców, doprowadzi to do paraliżu komunikacji miejskiej na Piątkowie i Winogradach – dodaje.

Zdaniem J. Walczaka konieczne jest również zabezpieczenie dostępu do szkół, przedszkoli i żłobków.

– Nie wspominając już o przychodniach. Na os. Batorego mamy tylko jeden ośrodek zdrowia, do którego kolejki rano przypominają te znane z czasów PRL. Chcielibyśmy, by funkcja usługowo-handlowa została w tym miejscu zachowana – uważa.

Sprawdź też:

Radna miejska PiS, osiedlowa i mieszkanka Piątkowa Ewa Jemielity mówi, że Rada Osiedla Piątkowo będzie naciskać na jak najszybsze wywołanie planu miejscowego.

Czytaj też: W tym roku rozpocznie się remont Piątkowskiego Centrum Kultury "Dąbrówka". Ma kosztować 5 milionów złotych

– Budowa kolejnych bloków na podstawie decyzji o warunkach zabudowy może być niebezpieczna. Oprócz zapchania trasy PST może też doprowadzić do konfliktów związanych z korzystaniem z miejsc postojowych – przestrzega.

Zdaniem radnej władze Poznania dają przyzwolenie na to, by Piątkowo stawało się "centrum miasta".

– Szkoda tylko, że nie idą za tym stosowne nakłady. Spółdzielcy od lat utrzymują za swoje pieniądze miejskie tereny, płacą ogromne stawki za użytkowanie wieczyste, a w zamian dostają kolejne inwestycje deweloperskie – oburza się Ewa Jemielity.

Likwidacja Tesco w Poznaniu: MPU przeprowadza analizę zasadności sporządzenia planu miejscowego

Co stanie się z miejscowym planem? We wrześniu ubiegłego roku spółdzielczy radni osiedlowi otrzymali pismo z MPU. Wynika z niego, że wiceprezydent Poznania Bartosz Guss uznał za zasadne wszczęcie procedury nad sporządzeniem MPZP. W tej chwili urzędnicy przeprowadzają analizę zasadności sporządzenia planu.

W rozmowie z "Głosem" zastępca Jacka Jaśkowiaka przyznaje jednak, że w tym wypadku MPZP nie będzie najlepszym narzędziem.

– Cała procedura trwa przecież kilka lat. Uważam, że najbardziej rozsądne byłoby poznanie planów inwestora, które mogą rozwiać przynajmniej część wątpliwości i obaw mieszkańców

– podkreśla B. Guss.

Dodaje też, że inwestycja mieszkaniowa może stać się wręcz szansą dla działki, na której dziś stoi market.

– Będziemy rozmawiać z deweloperem na ten temat. Nowe obiekty mogą przecież spełniać różne funkcje, nie tylko mieszkaniowe, ale także usługowe – podsumowuje.

Sprawdź też:

Z kolei radny KO i przewodniczący komisji Komisji Polityki Przestrzennej i Rewitalizacji Łukasz Mikuła uważa, że wywołanie planu dla północnej części os. Batorego powinno mieć status priorytetowy. Jednak, jego zdaniem, utrzymanie w tym miejscu wyłącznie funkcji handlowo-usługowej nie byłoby rozsądne.

– Na osiedlu mogłoby powstać coś na wyższym poziomie estetycznym i architektonicznym niż obecny blaszak. Dzięki MPZP można jednak określić "chłonność" tego terenu i na tej podstawie podjąć decyzję o liczbie nowych mieszkań, które zostaną wybudowane przy ul. Opieńskiego – uważa Ł. Mikuła.

Dodaje też, że przepustowość PST można powiększyć poprzez wykorzystanie dłuższych składów tramwajowych.

Bloki zamiast Tesco przy ul. Opieńskiego w Poznaniu. Mieszka...

Zobacz też:

Najwyższy budynek mieszkalny w Poznaniu prawie gotowy. Towar...

Sprawdź też:

Polska stała się bezpieczna

Wideo

Komentarze 21

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
POZ

UAM na kampusie blisko Sobieskiego będzie też budował swoje akademiki a więc liczba ludzi na Piątkowie już przez studentów będzie większa . Jak do tego dojdą mieszkańcy bloków gdzie stoi obecnie TESCO to mamy prawie drugie Piątkowo . POza tym czt władze miasta biorą pod uwagę ,że ci ludzie muszą tez gdzieś robić zakupy i korzystać z różnych usług . Wielu mieszkańców to ludzie starsi i czy ono po zakupy mają jeździć Pestką . Ludzie mają prawo do wygodnego życia i mieć w pobliżu swoich domów sklepy ( jeden nie wystarczy ) i zakłady usługowe .

G
Gość
4 marca, 20:34, Gość:

Ja proponuję tym wszystkim ludziom którzy chcą poszerzyć stan mieszkalnictwa na Piatkowie żeby przejechali się PSY jak są zatłoczone trawaje jak ludzie pchają się o tramwajów żeby zająć miejsc dochodzi do kłótni agresji i prawie do bijatyk czy to jest kobieta czy mężczyzna! Gdzie mamy parkować i do tego tłumy w przychodzniach brak żłobków przedszkoli

5 marca, 00:01, Gość:

Propaganda - jeżdżę intensywnie tą trasą od 4 lat i ani razu takiej sceny nie widziałem. Parking przy Tesco stoi w nocy pusty, czyli mieszkańcy mają miejsca pod blokami. Dzieci dużo tu nie zamieszka - większość pójdzie pod wynajem dla studentów. Teren w sam raz na mieszkania i ludzie na te mieszkania czekają.

5 marca, 0:27, Gość:

Mieszkam 40 lat na Piatkowie i mieszkańcy widzą co się dzieję drogi Panie. Kto za panem stoi jaka firma? Teraz ludzie ledwo wisadaja di trawaju na Słowiańską a będzie jeszcze gorzej i żadne dłuższy trawaj sprawę nie rozwiąże.

Nie ma gdzie parkować już teraz barany bez kultury parkują na chodnikach. Parking pod Tesco jest pusty tylko dlatego ż nikomu się nie chce chodzić daleko po samochód lepiej stanąć na miejscu dla inwalidów. Zachęcam do spaceru po nowej części Batorego koło 20. Lepiej osobiście sprawdzić niż bzdury o budowie kolejnych bloków wypisywać. W miejscu Tesco powinna powstać mama i nowoczesna galeria handlowa o niskiej zabudowie z kawiarniami i restauracjami.

G
Gość
5 marca, 06:56, Gość:

W jakim celu buduje się tak dużo blokowisk mieszkalnych i przeznaczonych na biura, nagle przyrost naturalny wzrósł, czy dochodem ma być biurokracja ???????

Jest popyt, jest podaż. Nikt nikomu nie zabroni kupowania mieszkań tudzież lokali na wynajem, wielu traktuje to jako najpewniejszą lokatę kapitału. Chcieliśmy kapitalizmu, to go mamy, pełną gębą.

G
Gość

W sumie to problem Tesco a nie miasta. Brak możliwości budowy mieszkań w tym miejscu skłoni inwestora do wycofania się z kupna obiektu i tyle.

G
Gość
5 marca, 09:58, Gość:

Do czego to doszło że grupka mieszkańców blokuje rozwój miasta.To wina Jaśkowiaka który zapoczątkował głupkowate konsultacje społeczne.Skończyć z tym natychmiast !!! Budować mieszkania i zwiększyć częstotliwość kursowania tramwajów i sprawa rozwiązana !!!

Przepustowość Mostu Teatralnego dla tramwajów jest praktycznie wyczerpana, a do czasu zakończenia II etapu Tramwaju na Naramowice ten węzeł będzie jeszcze musiał przyjąć dodatkowe linie. Zwiększenie częstotliwości PST to dalsze zwiększenie obciążenia węzła. Rozwiązaniem może być co najwyżej zmiana taboru na 45-metrowy, ale to również wymaga przebudowy przystanków w mieście na liniach, na których PST kursuje - 12, 14 i 15, bo długa 16 raczej nie zmieści się w łuku na Moście Teatralnym.

G
Gość

Do czego to doszło że grupka mieszkańców blokuje rozwój miasta.To wina Jaśkowiaka który zapoczątkował głupkowate konsultacje społeczne.Skończyć z tym natychmiast !!! Budować mieszkania i zwiększyć częstotliwość kursowania tramwajów i sprawa rozwiązana !!!

G
Gość

Komuna zaprojektowała i wybudowała ta dzielnicę z głową, z infrastrukturą, terenami zielonymi itp. Obecne urzędasy tępe jak Jaśkowiak czy Guss obracają to wszystko w nicość. Ile do kieszeni pierdzistołków wpłynie za wydanie pozwolenia na tą budowę? Radny Mikuła miał ojca dbającego o miasto, sam jest po prostu durniem. Proponuję Pestkę dwupoziomową. Czy te barany nie widzą, że na końcu PST jest rozbudowujący się campus UAM i Pestka od pierwszego przystanku jest pełna? Jakim trzeba być chamem, aby mieszkańcom wciskać ciemnotę.

G
Gość

Na pewno sie developer przejmie przepustowością PST - ilość mieszkań x stawka - to jest najważniejsze, a jak ludzie tam dojadą...kogo to obchodzi (patrz osiedla przy Naramowickiej)

G
Gość

Jeden i drugi dostaną łapówkę i tak to się kreci a ludzie? Co nas ludzie obchodzą. .....

G
Gość

W jakim celu buduje się tak dużo blokowisk mieszkalnych i przeznaczonych na biura, nagle przyrost naturalny wzrósł, czy dochodem ma być biurokracja ???????

G
Gość
4 marca, 23:22, Aleksander:

Bardzo dobry sklep swego czasu. Kiedyś można było tam kupić wszystko TV , opony, napoje rożnego rodzaju dostępne tylko w tym sklepie jak i resztę spożywki wypiekali pieczywo ogromny wybór mięsa, dobrej jakosc ubrań, narzedzia rośliny itd, teraz pozostanie nam tylko niestety biedronka czy inne jakieś carrefoury ktore oferuja te same produkty co wszędzie ale nic ponad to czyli monotonnia i brak wyboru

Po kawior pójdziesz do Piotr i Pawła

P
POz

I znowu deweloper z panem prezydentem chcą budować mieszkania na wynajem . Dla mieszkańców Piątkowo to decyzja bardzo zła . Spowoduje wiele niedogodności . W tym miejscu potrzebne są sklepy i usługi . Dlaczego przesuwacie centrum Poznania w kierunku Piątkowa ??? Ludzie nie chcą większego zagęszczania osiedla , bo spowoduje to wiele utrudnień z którymi i teraz Piątkowo się boryka , a ma być jeszcze gorzej jak dalej będzie się zagęszczać ???? Czy tylko kasa dewelopera się liczy ? A kto płaci podatki w tym mieście ? Czy pan prezydent chce żeby mieszkańcy dalej wyprowadzali się z Poznania jak nie da się im tutaj żyć ???? Do tego zmierzacie ???

A
Anna

Ci którzy na Piątkowie nie mieszkają nie maja pojęcia co się stanie jeżeli Piątkowo będzie dalej tak zabudowywane. To tragedia dla jego mieszkańców . Już teraz mieszkańcy Piątkowa odczuwają problemy z dużym zagęszczeniem . Na Piątkowie potrzebne są bardzo sklepy i zakłady usługowe i to właśnie w miejscu gdzie jest obecnie Tesco . Plaza nie rozwiązuje sprawy , bo właściwie został tam tylko jeden sklep z żywnością . Kwestie postojowe . wzmożony ruch samochodowy , dalsze "dopełnianie " tramwajów ( zobaczcie co rano się dzieje ) . Przestańcie robić z Piątkowa centrum Poznania .

G
Gość

mieszkania MUSZĄ powstać!

G
Gość
4 marca, 20:34, Gość:

Ja proponuję tym wszystkim ludziom którzy chcą poszerzyć stan mieszkalnictwa na Piatkowie żeby przejechali się PSY jak są zatłoczone trawaje jak ludzie pchają się o tramwajów żeby zająć miejsc dochodzi do kłótni agresji i prawie do bijatyk czy to jest kobieta czy mężczyzna! Gdzie mamy parkować i do tego tłumy w przychodzniach brak żłobków przedszkoli

5 marca, 00:01, Gość:

Propaganda - jeżdżę intensywnie tą trasą od 4 lat i ani razu takiej sceny nie widziałem. Parking przy Tesco stoi w nocy pusty, czyli mieszkańcy mają miejsca pod blokami. Dzieci dużo tu nie zamieszka - większość pójdzie pod wynajem dla studentów. Teren w sam raz na mieszkania i ludzie na te mieszkania czekają.

Mieszkam 40 lat na Piatkowie i mieszkańcy widzą co się dzieję drogi Panie. Kto za panem stoi jaka firma? Teraz ludzie ledwo wisadaja di trawaju na Słowiańską a będzie jeszcze gorzej i żadne dłuższy trawaj sprawę nie rozwiąże.

Dodaj ogłoszenie