Blue Note: Supergwiazdy jazzu zagrają na urodziny tego...

  Blue Note: Supergwiazdy jazzu zagrają na urodziny tego lubianego poznańskiego klubu

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Urodzinowy festiwal otworzy w piątek koncert Marthy High.
  1/3
  przejdź do galerii

  Urodzinowy festiwal otworzy w piątek koncert Marthy High. ©Archiwum

  W piątek rozpoczyna się cykl pięciu koncertów z okazji 20-lecia poznańskiego klubu Blue Note.
  Założony przez Mirkę i Leszka Łuczaków poznański klub jazzowy Blue Note świętuje swoje dwudziestolecie i z tej okazji w lutym i w marcu odbędzie się tam pięć koncertów gwiazd ze ścisłej czołówki jazzu.

  Wszystko zaczęło się 14 lutego 1998 roku od koncertu Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Od tamtego czasu Blue Note gościł wiele gwiazd jazzu, ale także otwarty jest na inne gatunki. O uznaniu świadczy zdobycia miana najlepszego klubu jazzowego w plebiscycie magazynu „Jazz Forum”.

  Z okazji urodzin zaplanowano koncerty nazywanej „Boginią muzyki soul” Marthy High, jednego z najciekawszych saksofonistów amerykańskich Miguela Zenona, wybitnego trębacza Terence’a Blancharda z grupą The E-Collective, Greg Osby Quartetu, którego lider to jeden z najbardziej rozpoznawalnych saksofonistów współczesnego jazzu oraz Linda May Han Oh Quartetu , którego liderka to jedna czołowych basistek świata jazzu.

  Urodzinowy festiwal otworzy w piątek wieczorem Martha High. Przez 30 lat śpiewała ona na scenie z Jamesem Brownem. Cały czas jest głównym głosem zespołu Maceo Parkera. „Bogini soulu” zaprezentuje swoje muzyczne dziedzictwo zabierając publiczność w podróż w dobre, funkowe czasy, a towarzyszyć jej będzie grupa Soul Cookers.

  Martha High należała do jednych z najbardziej zaufanych osób z kręgu Jamesa Browna a jej wkład w historię soulu jest ogromny i niepowtarzalny. Razem z Jamesem Brownem śpiewała w czasie historycznego koncertu w Boston Garden w kwietniu 1968 roku, w noc po zabójstwie Martina Lutera Kinga.Martha i James przesyłali wtedy ze sceny pozytywną energię i uspokajali wzburzoną publiczność.

  Martha była także u boku Jamesa Browna na tak wielkich koncertach jak ten dla żołnierzy amerykańskich w Wietnamie czy „Rumble in the Jangle” w Zairze dla 60-tysięcznej widowni przed słynną walką George’a Foremana i Muhammada Alego. O tym, że cały czas zasługuje na miano „Bogini soulu” świadczyć może jej ostatni, pochodzący z roku 2016 album solowy „Singing For The Good Times” entuzjastycznie przyjęty przez fanów jak i krytykę.
  1 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo