Blue Note zaprasza na Dzień Bluesa z Dorrey Lin Lyles i...

  Blue Note zaprasza na Dzień Bluesa z Dorrey Lin Lyles i Nocną Zmianą Bluesa

  Zdjęcie autora materiału

  Sebastian Gabryel

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Choć Dorrey Lin Lyles debiutowała w zespołach gospel, to jednak od wielu lat jest gwiazdą przede wszystkim muzyki bluesowej.
  1/5
  przejdź do galerii

  Choć Dorrey Lin Lyles debiutowała w zespołach gospel, to jednak od wielu lat jest gwiazdą przede wszystkim muzyki bluesowej. ©David Beecroft

  14 września na scenie klubu, z międzynarodowym składem doskonałych muzyków, wystąpi Dorrey Lin Lyles – amerykańska gwiazda nie tylko muzyki bluesowej, ale również soulu i gospel. Kilka dni później Blue Note przejmie Sławomir Wierzcholski z zespołem Nocna Zmiana Bluesa, którym towarzyszyć będzie gość specjalny: Jerzy Styczyński, gitarzysta słynnej grupy Dżem!
  W tym roku Dzień Bluesa w Poznaniu świętować będziemy na koncercie Dorrey Lin Lyles, która choć debiutowała w zespołach gospel, to jednak od wielu lat jest gwiazdą przede wszystkim muzyki bluesowej. Na swoim koncie ma współpracę z popularnymi przedstawicielami „czarnych brzmień”, spośród których na pewno warto wyróżnić grupę Gospel Caravan założoną przez Johna Howarda oraz kolektyw Tyscot Recording Artist Franklin „Bubby” Fann.  Jednym z przełomowych momentów w jej karierze był występ w Carnegie Hall w Nowym Jorku – jednej z najbardziej prestiżowych sal koncertowych na świecie, w której śpiewała u boku Jamesa Ingrama, Oleta Adamsa, Peabo Brysona i Melissy Manchester. Jeśli chodzi o działalność solową, artystka zazwyczaj łączy blues z eleganckim jazzem i energetycznym soulem, dzięki czemu największą siłą jej muzyki jest różnorodność.  Założyciela Nocnej Zmiany Bluesa nie trzeba przedstawiać żadnemu miłośnikowi tego gatunku. Sławek Wierzcholski jest częścią jego rozległej sceny od wielu lat. Od samego początku działalności dał się poznać nie tylko jako utalentowany wokalista, autor tekstów i kompozytor, ale przede wszystkim jako prawdziwy wirtuoz harmonijki ustnej. Ze swoim zespołem, założonym w 1982 roku, wydał wiele cenionych albumów, z których pochodzą choćby takie przeboje jak „Chory na bluesa”, „Harmonijkowy as” czy nagrany z Ryszardem Riedlem „Hotelowy Blues”.  Trudno zliczyć wszystkie koncerty, audycje radiowe i programy telewizyjne, które odbyły się z udziałem Sławka Wierzcholskiego. Muzyk koncertował z elitą światowego bluesa, do której niewątpliwie należą Charlie Musselwhite, Junior Wells i Louisiana Red, a także czołówką polskich muzyków rockowych i jazzowych. Jego harmonijkę można było usłyszeć na albumach m.in. zespołu Maanam, piosenkarki dla dzieci Majki Jeżowskiej czy blues rockowców ze Zdrowej Wody. Nie każdy wie, że artysta współtworzył również ścieżki dźwiękowe do kilku filmów i seriali, w których najczęściej brał na warsztat kompozycje Krzesimira Dębskiego oraz Michała Lorenca.  Jest również autorem muzyki do serialu dokumentalnego „Babilon.pl” Wojciecha Maciejewskiego, poświęconego udziałowi polskich żołnierzy w misji stabilizacyjnej w Iraku. Świetne recenzje zebrał również po premierze spektaklu „Historia o Miłosiernej” toruńskiego Teatru im. Wilama Horzycy, w którym również odpowiadał za warstwę muzyczną.  Muzycy Nocnej Zmiany Bluesa rozgrzewali publiczność przed koncertami największych gwiazd – B.B. Kinga, The Blues Brothers i wielu innych. Teraz powracają do Poznania, by świętować Polski Dzień Bluesa wspólnie z Jerzym Styczyńskim – członkiem kultowej grupy Dżem, przez wielu uważanym za jednego z najlepszych gitarzystów w Polsce.


  • Koncert Dorrey Lin Lyles z grupą White Trash z okazji Dnia Bluesa
  • 14 września o godz. 20
  • Blue Note (ul. Kościuszki 79)
  • Cena biletu: 63 zł

  • Koncert Sławomira Wierzcholskiego, Nocnej Zmiany Bluesa i Jerzego Styczyńskiego z okazji Polskiego Dnia Bluesa
  • 20 września o godz. 20
  • Ceny biletów: 55 zł (miejsca stojące), 70 zł (miejsca siedzące)


  POLECAMY:


  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo