Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bocian Notek wrócił do gniazda w okolicy Sierakowa i czeka na swoją partnerkę. Można do niego zajrzeć!

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
Bociany czarne z Nadleśnictwa Sieraków
Bociany czarne z Nadleśnictwa Sieraków Komitet Ochrony Orłów YT
Notek to bocian czarny. Z ciepłych krajów wrócił do gniazda w Puszczy Noteckiej w okolicy Sierakowa w środę, 22 marca i od tego momentu czeka na swoją partnerkę. Można do niego zajrzeć!

Bociany czarne mają od 24 lat mają swoje gniazdo w Puszczy Noteckiej w okolicy Sierakowa. Ich życie można na bieżąco podziwiać dzięki kamerze on-line. Badaniem bocianów czarnych zajmuje się Komitet Ochrony Orłów.

W tym roku pierwszy bocian o imieniu Notek przyleciał do gniazda w środę 22 marca. Wcześniej w opuszczonym gnieździe zadomowiła się… kuna! We wtorek, 4 kwietnia Notek czuje się znakomicie. Rano wyleciał na polowanie i… cały czas czeka, aż przyleci do niego partnerka.

Bocian czarny w Puszczy Noteckiej

Stanowisko bocianów czarnych na dębie w Nadleśnictwie Sieraków jest zajmowane przez te ptaki od 24 lat. Dąb był już suchy, więc w 2020 roku został przez członków Komitetu Ochrony Orłów podparty specjalną podporą. Rok temu, przy bardzo silnych wiatrach, które wystąpiły w Krainie Stu Jezior, dąb się przewrócił. Wówczas członkowie KKO wykonali na sąsiednim dębie sztuczne gniazdo, dokładnie na tej samej wysokości, co poprzednie.

- Ponieważ bocianie gniazda osiągają duże rozmiary i masę do pół tony, zastosowaliśmy stalowe podpory i kosz, który wypełniliśmy materiałem naturalnym pochodzącym ze starego bocianiego gniazda. W 2022 roku gniazdo było zajmowane i bronione przez co najmniej jednego samca od 26 marca niezmiennie do 12 sierpnia, kiedy ptak rozpoczął migrację – piszą na kanale Youtube członkowie KKO.

Bocian czarny w Puszczy Noteckiej na żywo:

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Jak wynika z danych Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych oraz Polskiego Związku Łowieckiego z roku na rok w wielkopolskich lasach jest coraz więcej więcej zwierząt. Rośnie populacja tych najpopularniejszych rodzimych oraz gatunków obcych. Ile ich jest? Sprawdź dokładne dane w galerii --->

Te zwierzęta łowne żyją w Wielkopolsce. Jeden gatunek zaskakuje!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski