Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bogaty weekend w Filharmonii

Marek Zaradniak
Duet La Valse 89 i Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod batutą Jakuba Chrenowicza
Duet La Valse 89 i Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod batutą Jakuba Chrenowicza Antoni Hoffmann
Koncert prawykonań Poznańskiej Wiosny Muzycznej oraz występ Filharmonii Narodowej przyniósł ten weekend w Filharmonii Poznańskiej.

Na dwa niezwykłe wydarzenia zaprosiła w miniony weekend melomanów do Auli UAM Filharmonia Poznańska. Najpierw w piątek można było uczestniczyć w „Wieczorze prawykonań” 45. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Poznańska Wiosna Muzyczna.

Najpierw Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod batutą Jakuba Chrenowicza oraz duet La Valse89 , który tworzą Anna Haas-Niewiedział i Piotr Niewiedział wykonali „Geodes na dwa fortepiany i zespół” Moniki Kędziory. Utwor swoim tytułem nawiązuje do geody czyli naturalnej powulkanicznej pustki skalnej wypelnionej przez narastające wewnątrz kryształy

Po przerwie zabrzmiała „Symfonia wiary i nadziei do Psalmów Dawida na chór i orkiestrę” Krzysztofa Meyera .Utwór ten jest reakcją kompozytora na sytuację w dzisiejszym świecie. Zarówno na to co prowokują politycy jak i to na co dzień powstaje między ludźmi. Krzysztof Meyer sięgnął po Psalmy Dawida, które od dawna wykorzystywane są przez kompozytorów gdyż dotykają spraw ponad czasowych. Wykonawcą Symfonii oprócz Orkiestry Filharmonii Poznańskiej był Chór Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Oba dzieła zostały przyjęte przez publiczność niezwykle życzliwie.

W sobotę natomiast do Poznania przyjechała Filharmonia Narodowa. Podczas koncertu „Nasi goście” pod batutą swojego szefa Jacka Kaspszyka wykonała IV Symfonię polsko-żydowskiego kompozytora Mieczysława Weinberga. Po przerwie usłyszeliśmy Kwartet fortepianowy g-moll Johannesa Brahmsa w opracowani na orkiestrę Arnolda Schonberga. Tym co łączyło oba dzieła był fakt, że zarówno doświadczenia życiowe Weinberga jak i Schonberga związane były z okresem terroru. Schonberg przed faszyzmem musiał wyjechać z Niemiec i tworząc opracowanie Kwartetu Brahmsa mieszkał już w Los Angeles natomiast Weinberg w roku 1939 opuścił Polskę udając się najpierw do Mińska, a potem do Taszkientu. W okresie wojny i w czasach terroru stalinowskiego stracił wielu członków rodziny, a oprócz tego spotykał się z szykanami władz radzieckich.

Poznańska publiczność występ Filharmonii Narodowej nagrodziła owacją na stojąco. Na bis usłyszeliśmy jeszcze jedno dzieło Weinberga „Melodię polską”.

Dodajmy, że 45. Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Poznańska Wiosna Muzyczna jest niezwykle bogaty. Przynosi 16 koncertów i 17 prawykonań nie tylko polskich twórców, a także dyskusje o muzyce. Festiwal zakończy się w poniedziałek koncertem jednego z najbardziej cenionych polskich zespołów muzyki dętej LutosAir Quintet. Rozpocznie się on w Auli Nova o godzinie 19.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski