Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bój o "Pana Tadeusza"- epopeja nie znika ze szkół

Anna Jarmuż
Pan Tadeusz - epopeja nie znika ze szkół
Pan Tadeusz - epopeja nie znika ze szkół archiwum
"Pan Tadeusz" zniknie z listy lektur w szkołach gimnazjalnych" - ta wiadomość wywołała burzę. Informacji zaprzecza Ministerstwo Edukacji Narodowej. Rodziców uspokajają również nauczyciele z Wielkopolski.

- "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza jest obowiązkową lekturą w szkołach ponadgimnazjalnych. Przed 2009 r. w gimnazjum były omawiane fragmenty epopei, a omówienie całości było przewidziane dla szkół ponadgimnazjalnych - czytamy w oświadczeniu wydanym przez MEN. - W gimnazjum wskazane są kategorie lektur z literatury młodzieżowej i popularnej do wyboru, np. powieść przygodowa, obyczajowa, detektywistyczna, utwór fantasy oraz arcydzieła literatury klasycznej. Z dzieł Adama Mickiewicza wymagane są: "Dziady" cz. II, "Reduta Ordona" oraz wybrana ballada - informuje rzecznik MEN.

Jednak, jak przekonują nauczyciele poloniści - mimo że nie jest to obowiązkowe - "Pan Tadeusz" przeważnie i tak jest w gimnazjum realizowany.

- Chodzi o fragmenty dotyczące opisów przyrody, spowiedzi Jacka Soplicy czy opowieści Gerwazego o zamku - tłumaczy Aneta Kowalonek, nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół Łączności w Poznaniu. - Fragmenty te służą jednak przede wszystkim ćwiczeniu umiejętności językowych. "Pan Tadeusz" jest przeładowany środkami stylistycznymi. Ich znajomość jest wymagana na egzaminie gimnazjalnym.

Epopeję Adama Mickiewicza w całości muszą zgłębić uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. W liceum i technikum - w przeciwieństwie do gimnazjum - omawia się założenia każdej epoki literackiej. Wtedy uczniowie muszą spojrzeć na "Pana Tadeusza" szerzej - przez pryzmat epoki romantyzmu.

- Gdyby lektura ta w całości była realizowana w gimnazjum, uczniowie mogliby mieć duży problem z jej zrozumieniem - stwierdza Aneta Kowalonek.

Na liście lektur gimnazjalisty mogą pojawić się też takie pozycje jak: kryminały Agathy Christie, powieść "Hobbit" - autorstwa J. R. R. Tolkiena czy opowiadania Andrzeja Sapkowskiego. Nauczyciel może zdecydować się na wybraną powieść fantasy czy powieść detektywistyczną. Wskazówką jest często wybrany podręcznik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski