Boks: Dwie Polki mają szanse na igrzyska w Londynie

Dwie polskie zawodniczki są coraz bliżej występu w turnieju bokserskim podczas igrzysk olimpijskich w Londynie. Podczas trwających w chińskim Qinhuangdao mistrzostw świata kobiet, Karolinie Michalczuk (Paco Lublin) w wadze 51 kg i Lidii Fidurze (UKS Gliwice) w wadze 75 kg, brakuje tylko jednego zwycięstwa, aby wywalczyć olimpijski paszport.

Swoją szansę na wyjazd do Londynu praktycznie zaprzepaściła Karolina Graczyk (Copacabana Konin) w kategorii 60 kg. Graczyk, która jest brązową medalistką mistrzostw świata sprzed dwóch lat, w Chinach przegrała wyraźnie swoją pierwszą walkę z reprezentantką Tadżykistanu Mawzuną Czoriewą 10:20 i nie awansowała do 1/8 finału MŚ.

Obecny chiński turniej to jedyna kwalifikacja dla bokserek do igrzysk olimpijskich. W Londynie turniej kobiet rozgrywany będzie w trzech kategoriach wagowych - 51, 60 i 75 kg. Awans na igrzyska wywalczą wszystkie ćwierćfinalistki (osiem zawodniczek) tych wag oraz cztery najlepsze w światowym rankingu prowadzonym przez Międzynarodową Federację Boksu Amatorskiego (AIBA). Przed MŚ w Qinhuangdao, Karolina Graczyk zajmowała w nim piątą pozycję. Teraz po porażce z Czoriewą raczej nie otrzyma kolejnych punktów i trudno oczekiwać, że pojedzie do Londynu.

Ale dwie inne reprezentantki Polski mają duże szanse, aby wystąpić w londyńskich igrzyskach. Karolina Michalczuk (51 kg) pokonała w swojej pierwszej walce znakomitą zawodniczkę z Turcji Symeyra Yazici 16:14. W 1/8 finału jej rywalką będzie inna utytułowana zawodniczka Ceire Rose Smith z Irlandii.

Z kolei Lidia Fidura (75 kg) wygrała z Jenebier Guillen (Dominikana) 13:11 i też awansowała do 1/8 finału. Tutaj jej przeciwniczką będzie Szwedka Anna Laurell. Obie Polki swoje walki stoczą we wtorek 15 maja i jeśli wygrają, wywalczą miejsce w turnieju olimpijskim w Londynie.