Bolesław Idziak - aktor Teatru Nowego nie żyje

  Bolesław Idziak - aktor Teatru Nowego nie żyje

  Stefan Drajewski

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  4 czerwca zmarł Bolesław Idziak, aktor Teatru Nowego w Poznaniu. Człowiek skromny, pogodny, otwarty... Aktor, którego trudno było nie zauważyć, nawet jeśli grał role drugoplanową.
  Bolesław Idziak, aktor Teatru Nowego w Poznaniu nie żyje

  Bolesław Idziak, aktor Teatru Nowego w Poznaniu nie żyje ©Teatr Nowy

  Bolesław Idziak urodził się 16 stycznia 1928 roku w Chełmie. Był wychowankiem Studia Teatralnego Ireny i Tadeusza Byrskich w Kielcach. W teatrze kieleckim debiutował w 1957 roku rolą Gorvenala w „Dziejach Tristana i Izoldy” Josepha Bediera.

  W 1960 roku Idziak przeniósł się do Zielonej Góry. Stamtąd pojechał najpierw do Gorzowa a potem Białegostoku, by na sezon 1967/68 zakotwiczyć ponownie w Zielonej Górze. Następne cztery sezony spędził we wrocławskim Teatrze Współczesnym, kolejne dwa w Kaliszu.

  Przyjechał do Poznania w 1973 roku z Kalisza i został na stałe w Poznaniu. Grał dużo. Nie zawsze dostawał role na miarę swojego talentu. Ale nawet, jeśli pojawiał się na scenie na chwilę, zostawał w pamięci.
  Kilka ról z lat 70. przypomniałem sobie podczas przeglądu spektakli telewizyjnych Izabelli Cywińskiej: Kaczała w „Śmierci Tarełkina”, Andrzej w „Na dnie” i Cesarz w „Cyklopie”, Panujew w „Słoniu”. Pamiętam go z roli Bartłomieja w „Wijunach”, Młodzieńca w „Letnikach”... Grał chyba we wszystkich spektaklach Janusza Wiśniewskiego. Wystąpił w roli Papieża w sztuce Woody’ego Allena „Wnętrza” (2013) i Firsa w „Wiśniowym sadzie”.

  Bolesław Idziak dość często pojawiał się na szklanym ekranie. W filmie zadebiutował w 1969 roku – „Znaki na drodze”. Grał w: „Zabijcie czarną owcę”, „Trądzie”, „Hubalu”, „Kazimierzu Wielkim”, „Akcji pod Arsenałem” i serialach: „Boża podszewka”, „Blisko coraz bliżej”, 07 zgłoś się”, „Kolumbowie”…

  Powoli odchodzą aktorzy, którzy kształtowali oblicze tego teatru pod kierunkiem Izabelli Cywińskiej.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo