MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bon senioralny 2024 - co z bonem senioralnym? [9.07.2024]

Adrianna Jackowiak
Adrianna Jackowiak
Wprowadzenie bonu senioralnego przyniesie trzy główne korzyści: pomoc dla osób starszych, wsparcie dla pracujących oraz stworzenie nowych miejsc pracy w sektorze opieki. Wstępne szacunki mówią o potrzebie zatrudnienia około 20-25 tys. opiekunów na początek, a docelowo nawet 90 tys.
Wprowadzenie bonu senioralnego przyniesie trzy główne korzyści: pomoc dla osób starszych, wsparcie dla pracujących oraz stworzenie nowych miejsc pracy w sektorze opieki. Wstępne szacunki mówią o potrzebie zatrudnienia około 20-25 tys. opiekunów na początek, a docelowo nawet 90 tys. PIXABAY
Bon senioralny 2024: będzie "druga emerytura"? Sprawdź szczegóły. Konsultacje nad ustawą o bonie senioralnym rozpoczną się w lipcu 2024. W lipcu ruszą konsultacje międzyresortowe i publiczne dotyczące założeń ustawy o bonie senioralnym – poinformowała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Konsultacje potrwają kilka miesięcy, po czym zostanie określony koszt wprowadzenia tej usługi. Sprawdź najważniejsze informacje na temat bonu senioralnego, wejdź w galerię zdjęć!

Spis treści

Założenia bonu senioralnego 2024 – sprawdź warunki

Projekt ustawy o systemie usług wspierających rodzinę w opiece nad seniorem zakłada wprowadzenie tzw. bonu senioralnego. Będzie on przeznaczony dla osób pracujących, które z tego powodu nie mogą zapewnić wsparcia bliskim seniorom w codziennym życiu. Środkami w ramach bonu senioralnego zarządzać będą gminy, organizując opiekę nad osobami starszymi w ich domach. Proponowana miesięczna wartość bonu wynosi maksymalnie 2150 zł.

Przebieg konsultacji - bon senioralny

Podczas konferencji prasowej w Łodzi minister Marzena Okła-Drewnowicz zapowiedziała rozpoczęcie konsultacji dotyczących założeń ustawy o bonie senioralnym. Konsultacje będą szerokie, obejmujące zarówno ministerstwa, jak i społeczeństwo, w tym samorządowców oraz organizacje senioralne.

Chciałabym, żeby te konsultacje były bardzo praktyczne i liczne. Będę spotykała się z samorządowcami oraz przedstawicielami organizacji senioralnych w całej Polsce

– podkreśliła Okła-Drewnowicz.

Aby usprawnić proces konsultacji, w każdym województwie powstaną zespoły eksperckie z udziałem strony społecznej.

Koszty i realizacja bonu senioralnego

Minister poinformowała, że roczny koszt wprowadzenia bonu będzie zależał od wyników konsultacji, ale wstępne szacunki mówią o kilku miliardach złotych. Najważniejszym wyzwaniem będzie znalezienie odpowiedniej liczby opiekunów i opiekunek. Po zakończeniu konsultacji i procesie legislacyjnym w Sejmie, pierwszym krokiem będą szkolenia dla przyszłych opiekunów.

Okła-Drewnowicz zaznaczyła, że bon senioralny wpisuje się w opiekę długoterminową, co jest jednym z wyzwań, przed którymi stoją kraje Unii Europejskiej. Inwestowanie w ten program ma na celu zapewnienie wsparcia osobom starszym oraz umożliwienie ich bliskim pozostania na rynku pracy.

Bon senioralny 2024 to projekt mający na celu wsparcie osób starszych oraz ich rodzin, umożliwiając im lepsze zarządzanie czasem i obowiązkami. Warto śledzić rozwój konsultacji i dalsze kroki legislacyjne, aby być na bieżąco z najnowszymi informacjami dotyczącymi tego ważnego programu.

WEJDŹ W GALERIĘ ZDJĘĆ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT BONU SENIORALNEGO

Obserwuj nas także na Google News

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Turystyczna Wielkopolska - Piła:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski