Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bonifikaty na sesji: Przez pięć lat płacisz w ratach i grunt jest twój!

Bogna Kisiel
Bonifikaty na sesji: Przez pięć lat płacisz w ratach i grunt jest twój!
Bonifikaty na sesji: Przez pięć lat płacisz w ratach i grunt jest twój! Waldemar Wylegalski
Najpierw radni dali 95-proc. bonifikatę. Teraz zgodzili się, by opłatę za przekształcenie wieczystego użytkowania gruntu na własność, mieszkańcy uiścili w ratach.

Opłaty za wieczyste użytkowanie gruntu rosną w zastraszającym tempie. W niektórych przypadkach wynoszą one nawet ponad tysiąc złotych rocznie. Jedyny ratunek to przejęcie terenu na własność.

Rada Miasta zdecydowała, że mieszkańcy mogą skorzystać z 95-proc. bonifikaty przy przekształceniu z wieczystego użytkowania na własność pod warunkiem, że opłata zostanie wniesiona jednorazowo. I tu pojawił się problem. Dotyczy to osób, które posiadają odrębną własność lokalu. One muszą same jednorazowo wyłożyć wymaganą kwotę, bo za mieszkania lokatorsko-własnościowe zapłaci spółdzielnia, rozliczając się z lokatorami w czynszu.

Ewa Jemielity, radna PiS zaproponowała, by tę jednorazową opłatę rozłożyć im na raty. Radni wspólnie przygotowali uchwałę w tej sprawie i przyjęli ją na wtorkowej sesji. - Wszyscy odrębni właścicieli, którzy za przysłowiową złotówkę nabyli prawo własności mieszkania, mają możliwość rozłożenia tej opłaty na raty na pięć lat - tłumaczy E. Jemielity.

Odrębni właściciele indywidualnie składają wnioski o przekształcenie użytkowania wieczystego na własność. Wystarczy jedna osoba w bloku, która nie będzie chciała tego zrobić, by pozostali nie mogli przekształcić gruntu.

- Bo obowiązuje zasada "wszyscy, albo nikt" - przypomina E. Jemielity. - Teraz nie będzie wymówki, że mnie na to nie stać, bo można opłatę rozłożyć na raty. Te osoby i tak muszą wnosić opłatę za użytkowanie, która rocznie wynosi 1 proc. wartości gruntu. A koszt przekształcenia to 5 proc. wartości gruntu. Jeśli zostanie rozłożony na pięć lat, to lokator nie odczuje żadnej różnicy.

Trzeba jednak liczyć się z tym, że raty muszą być oprocentowane. - Otworzyliśmy furtkę ludziom mniej majętnym, których nawet przy tak wysokiej bonifikacie nie było stać na wniesienie opłaty za przekształcenie - mówi Maciej Przybylak, radny PRO. - Jako radni zrobiliśmy wszystko co możliwe. Zobaczymy, czy to spowoduje wzrost liczby przekształceń.

M. Przybylak twierdzi, że odebrał wiele telefonów w tej sprawie od mieszkańców, m.in. z Dębca. Ewa Parzych, prezes Dębieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej nie ma wątpliwości, że uchwała jest korzystna dla mieszkańców.

- W naszej spółdzielni lokatorzy płacą rocznie do tysiąca złotych za użytkowanie wieczyste - podkreśla E. Parzych. I dodaje, że wysokość opłaty zależy od wielkości mieszkania.

DSM udało się już przekształcić z bonifikatą jedną nieruchomość przy ul. Orzechowej. - To sukces! - cieszy się E. Parzych. - Pragnę podkreślić, że przygotowanie wszystkich dokumentów potrzebnych do złożenia wniosku wymaga dużo pracy.

Zdarza się bowiem na przykład, że wyodrębnieni właściciele przebywają poza granicami kraju.

- Trzeba do nich dotrzeć, bo musi być 100-proc. zgoda wszystkich właścicieli - zaznacza E. Parzych. - W spółdzielni zajmuje się tym pani Jolanta Zielke, a budynków, które trzeba przekształcić jest 40. Ważne, że współpraca z Urzędem Miasta w tej sprawie układa się bardzo dobrze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski