Centralna procesja eucharystyczna z okazji uroczystości Bożego Ciała odbyła się w czwartek, 11 czerwca. Po mszy świętej w kościele pw. Bożego Ciała o godzinie 10.00 wierni ruszyli ulicami: Krakowską, Garbary, Wielką, Chwaliszewo i Ostrów Tumski, w kierunku poznańskiej katedry.
Tegoroczne rozważania przy ołtarzach wygłosił ks. dr Jacek Zjawin. Liczba wiernych biorących udział w procesji była porównywalna z poprzednimi latami. Zdecydowana większość z nich miała twarze zasłonięte maseczkami.
"Niektórzy protestują przeciwko procesji Bożego Ciała, ale nie protestują np. przeciwko zebraniom wiecowym na placu Wolności"
Podczas uroczystości abp. Stanisław Gądecki wygłosił homilię zatytułowaną "Serce świata"
- Jeśli „Eucharystia daje życie”, to warto o nią walczyć w sposób odpowiedzialny, mimo rzucanych haseł, że zdrowie jest ważniejsze od mszy św., albo że zakupy są konieczne a msza święta nie. Róbmy wszystko, aby się nie okazało, że my bez niedzielnej eucharystii żyć możemy. Jeśli zaniedbamy eucharystię, to w jaki sposób zaradzimy naszej nędzy? - mówił abp Stanisław Gądecki
Metropolita poznański odniósł się także do protestów niektórych środowisk przeciwko procesji Bożego Ciała w czasie pandemii koronawirusa. Mówił, że niektórzy nazwali obecny koronawirus niezwykle pobożnym.
- Troska o to, aby nie zarazić się wirusem w kościele, stała się w niektórych sytuacjach nieporównywalnie większą, aniżeli obawy przed ryzykiem zarażenia w innych miejscach publicznych, jak np. w supermarkecie, poczcie, bankach, pociągach czy tramwajach. Stąd niektórzy nazwali ironicznie obecny koronawirus wyjątkowo pobożnym, który trzyma się tylko kościoła, a w innych przestrzeniach nie istnieje. Prawdopodobnie dlatego niektórzy protestują przeciwko procesji Bożego Ciała, ale nie protestują np. przeciwko zebraniom wiecowym na placu Wolności.
- Problem polega na tym, że kompromis, jaki tworzymy jako społeczeństwo, zdaje się zawierać zbyt wiele zmian i zbyt mało ciągłości jak na możliwości przeciętnego człowieka. I coś z tym trzeba zrobić - kwituje przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Zgodnie z prawem podczas procesji nie obowiązywał limit wiernych. Wcześniej duchowni apelowali jednak o stosowanie zasad bezpieczeństwa i zachowanie dystansu społecznego.
Sprawdź też:
- Zwracam się do wszystkich uczestników uroczystości religijnych z gorącym apelem o konsekwentne stosowanie się do aktualnych zaleceń sanitarnych. W sposób szczególny proszę o zasłanianie ust i nosa lub zachowanie dystansu 2 metrów od innych uczestników zgromadzenia. Wskazania te obowiązują wszystkich uczestników liturgii, z wyjątkiem celebransów - pisał abp. Stanisław Gądecki, metropolita poznański.
Inne poznańskie parafie mogą organizować procesje Eucharystyczne w dzień Bożego Ciała w godzinach popołudniowych, ale tylko na terenie kościelnym, na którym mogą być zbudowane cztery ołtarze.
Parafie spoza Poznania także mogą przygotować precesje na terenie kościelnym, muszą mieć jednak na to zgodę i zabezpieczenie policji, straży miejskiej i zarządcy dróg.
Sprawdź też:
- To miejsce w Poznaniu przez lata było kultowe. Wszyscy robili tu zakupy!
- To miejsce pod Poznaniem ma tragiczną historię. Nadal przyciąga osoby żądne wrażeń
- Tak wyglądał Poznań w 2001 roku. Zobacz niezwykłe archiwalne zdjęcia!
- 30 zdjęć przedwojennego Poznania. Tak pięknie wyglądał!
- Mija 10 lat od powodzi w Poznaniu i Wielkopolsce
- Poznań kiedyś i dziś. Zobacz, jak zmieniło się miasto
Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?