Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Boże Narodzenie 2020: Co z adwentem i roratami w kościołach? Jak będą wyglądać nabożeństwa świąteczne w czasie epidemii koronawirusa?

ICH
W tym roku adwent rozpoczyna się w niedzielę, 29 listopada.
W tym roku adwent rozpoczyna się w niedzielę, 29 listopada. Marek Zakrzewski
W niedzielę, 29 listopada, rozpoczyna się adwent. W Kościele katolickim podczas trwania adwentu odprawiane są msze święte tzw. roraty. Jak będą wyglądać te nabożeństwa w czasie pandemii koronawirusa? Czy zmieni się ich formuła?

Adwent to czas poprzedzający święta Bożego Narodzenia. Jest to okres przypominający oczekiwanie na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa. Tradycyjnie na adwent składają się cztery niedziele. W pierwszą z nich rozpoczyna się w Kościele katolickim nowy rok liturgiczny. Każdy tydzień adwentu symbolizuje świeca ustawiona przy ołtarzu. Po kolei są one zapalane w następujące po sobie niedziele.

Boże Narodzenie 2020: Kiedy zaczyna się adwent?

Co roku adwent rozpoczyna się w niedzielę po święcie Chrystusa Króla. W tym roku było one obchodzone 22 listopada. Tydzień później, w niedzielę, 29 listopada, rozpocznie się adwent.

W Kościele katolickim podczas trwania adwentu ważną częścią są msze święte odprawiane ku czci Najświętszej Maryi Panny, której archanioł Gabriel przyniósł nowinę zapowiadającą narodziny Jezusa. Tak zwane roraty odprawiane są z reguły bardzo wcześnie rano. Msze święte roratnie z reguły gromadzą wiernych, którzy przynoszą do kościoła świece lub lampiony.

Koronawirus: Jak będą wyglądać roraty?

Jak będą wyglądać te nabożeństwa w czasie pandemii koronawirusa? Jak dowiadujemy się w poznańskiej kurii, nie są przewidziane żadne nowe zmiany oprócz tych już obowiązujących.

- Dekret o duszpasterstwie w czasach pandemii wydany 13 października zawiera najważniejsze wskazania, które dotyczą także uroczystości Bożego Narodzenia. Mówi o konieczności stosowania się do zaleceń służb sanitarnych i respektowaniu reguł bezpieczeństwa i higieny. W jego świetle zachęcamy do zachowania dystansu społecznego, noszenia maseczek, respektowania limitów uczestników liturgii - mówi ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

Przypomnijmy, że obecny limit wiernych w kościele to jedna osoba na 15 metrów kwadratowych świątyni.

Gorączka, kaszel, brak węchu czy smaku - to objawy zakażenia koronawirusem, o których mówi się od początku trwania pandemii. Jednak z biegiem czasu i z wzrastającą liczbą zakażeń samopoczucie chorych na COVID-19 wskazuje na to, że nie tylko dotychczas znane objawy nie występują u pacjentów, ale, co więcej, pojawiają się zupełnie nowe syndromy świadczące o zakażeniu. Do nietypowych objawów koronawirusa należą m. in. niska temperatura ciała - 35 stopni Celsjusza, ale także ból oczu. Sprawdź, jakie jeszcze nietypowe symptomy zakażenia koronawirusem pojawiają się u niektórych pacjentów?Zobacz objawy koronawirusa-->

Nowe, nietypowe objawy koronawirusa: Niska temperatura ciała...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski