Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brak wind na trasie Pestki. Dla mieszkańców to problem nie do przejścia

Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
Na trasie przejazdu tramwajów PST nie ma wind przy przystankach. Schody i podjazdy nie ułatwiają jednak poruszania się osobom starszym, niepełnosprawnym czy rodzicom z wózkami. Dla mieszkańców to duży problem, dla ZTM z kolei duży wydatek.
Na trasie przejazdu tramwajów PST nie ma wind przy przystankach. Schody i podjazdy nie ułatwiają jednak poruszania się osobom starszym, niepełnosprawnym czy rodzicom z wózkami. Dla mieszkańców to duży problem, dla ZTM z kolei duży wydatek. Weronika Błaszczyk
Na trasie przejazdu tramwajów PST nie ma wind przy przystankach. Schody i podjazdy nie ułatwiają jednak poruszania się osobom starszym, niepełnosprawnym czy rodzicom z wózkami. Dla mieszkańców to duży problem, dla ZTM z kolei duży wydatek.

Poznański Szybki Tramwaj to dla wielu poznaniaków główny środek komunikacji w mieście. Nie jest jednak bez wad i o ile sam przejazd może być komfortowy, o tyle opuszczenie przystanków i udanie się w dalszą podróż dla wielu pasażerów jest o wiele bardziej problematyczne.

Brak wind na trasie PST

Teren przystanków tramwajowych nie jest dostosowany do potrzeb osób starszych, niepełnosprawnych czy rodziców z wózkami. Po wyjściu z tramwaju na pasażerów czekają wysokie schody lub podjazd. Dla tych, którzy mają problem z poruszaniem się, żadne rozwiązanie nie jest jednak wystarczająco dobre.

Czytaj też:

Wejście po kilkudziesięciu stopniach to dla wielu bariera nie do pokonania, z kolei podjazdy, choć teoretycznie spełniają swoją funkcję i umożliwiają ominięcie schodów, o tyle w rzeczywistości i tak wymuszają wyczerpujący fizycznie spacer pod górę. Są też i tacy, dla których o wiele trudniejsze jest zejście w dół. Tu znowu nie ma dobrego rozwiązania.

Jeden z mieszkańców Piątkowa zwrócił się do „Głosu Wielkopolskiego”, ponieważ chce pokazać władzom miasta i innym ludziom problem, z jakim musi się mierzyć wielu poznaniaków każdego dnia.

Schodzić po schodach jest mi łatwiej, ale wejść do góry samemu czy z zakupami to dla mnie, człowieka po osiemdziesiątce, jest już kłopot. Takich osób jest więcej, ale o tym się nie mówi. Chciałbym, by ktoś w końcu nas zauważył i nam pomógł

– mówi Andrzej Kaczmarek jeden z mieszkańców Piątkowa.

Kontynuuje:

Spodziewam się, że odpowiedź będzie taka, że nie ma pieniędzy i trzeba zaczekać, aż znajdą się na to fundusze. Ja w swoim wieku nie mam na co czekać i dużo osób też nie, bo problem jest tu i teraz.

Dodaje też, że zainstalowanie, chociaż kilku wind w miejscach, które najpilniej tego wymagają, już byłoby dużym ułatwieniem codziennego poruszania się. Ponadto, wyjaśnia, że jednym z takich punktów jest ulica Kurpińskiego, która stała się węzłem przesiadkowym. Na dole jeżdżą tramwaje, na górze autobusy. Często korzystają z nich studenci udający się na Morasko i oczywiście okoliczni mieszkańcy.

Budowa dwóch wind po obu stronach na przystanku Kurpińskiego już by wiele pomogła. Miejsca jest tu dużo

– tłumaczy Kaczmarek.

Jedna z mieszkanek os. Bolesława Chrobrego również popiera taki pomysł:

Miałam niedawno duże problemy z kolanem, wchodzenie pod górę to był dla mnie dramat. Gdyby była taka winda, z chęcią bym z niej wtedy skorzystała.

Czytaj też:

Remont Pestki – przede wszystkim torowiska

W połowie 2022 roku, w okolicach czerwca, ma rozpocząć się duży remont trasy Pestki. Będą to pierwsze tak szeroko zaplanowane prace od 1997 roku. Można by przypuszczać, że to dobry moment, by przy okazji unowocześnić teren przystanków i wspomóc tych, dla których poruszanie się nie jest tak łatwe. Windy przy przystankach komunikacji miejskiej działają w Poznaniu w kilku miejscach, m.in. przy Moście Teatralnym czy rondzie Kaponiera. Nie jest to więc zupełnie nowy temat.

Bartosz Trzebiatowski, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu, zwraca uwagę, że zbliżający się remont trasy PST obejmuje swoim zakresem przede wszystkim torowisku, które po 25 latach intensywnego użytkowania wymaga wymiany.

Odnowione zostaną także wyeksploatowane i zużyte elementy infrastruktury związane z trasą, takie jak instalacja niskiego napięcia czy oświetlenie. W ramach prac nie jest przewidywana ingerencja w obiekty inżynierskie, których częścią są poszczególne przystanki PST

– tłumaczy Trzebiatowski.

Czytaj też:

Co więcej, wskazuje, że instalacja wind na stacjach Poznańskiego Szybkiego Tramwaju wymagałaby ogromnych nakładów finansowych:

Około 10 milionów złotych kosztowałyby same urządzenia, dodatkowo, aby je zamontować, przebudowie musiałyby ulec schody oraz wiadukty w pobliżu miejsc łączenia z windami. Aktualnie nie jest przewidywana realizacja takiej inwestycji.

Jak zaznacza Trzebiatowski, przystanki są wyposażone w pochylnie, które umożliwiają dostanie się na peron bez konieczności pokonywania schodów. Jednak, jak widać, nie zawsze i nie dla każdego jest to wystarczające.

Zobacz też:

30 stycznia 2022 roku minęło dokładnie ćwierć wieku odkąd został uruchomiony Poznański Szybki Tramwaj. Budowa pierwszego odcinka trwała aż 17 lat! Zobacz co ciekawego działo się przez 25 lat istnienia Pestki! --->

Jubileusz Pestki. Historia Poznania rozgrywała się na jej oc...

Jakiś czas temu głośno było o mieszkańcu Jeleniej Góry, którego policja siłą wyrzuciła z autobusu miejskiego, bo nie chciał wysiąść z hulajnogą elektryczną. Okazuje się, że obowiązujący w pojazdach MPK Poznań regulamin przewozów ZTM także wylicza szereg zakazów. Za ich łamanie motorniczy i kierowca mogą nakazać Ci opuszczenie pojazdu. Zobacz, co jest zabronione w pojazdach MPK Poznań ---->

MPK Poznań: Czego nie wolno robić w tramwaju i autobusie? Za...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski