Brakuje pielęgniarek. Jak zachęcić je do pracy?

  Brakuje pielęgniarek. Jak zachęcić je do pracy?

  Marta Żbikowska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Brakuje pielęgniarek. Jak zachęcić je do pracy?

  Brakuje pielęgniarek. Jak zachęcić je do pracy? ©Lucyna Nenow

  Czy możliwość zamieszkania w nowoczesnym hotelu może zachęcić pielęgniarki do podjęcia pracy? Dyrekcja szpitala ma nadzieję, że tak.
  Brakuje pielęgniarek. Jak zachęcić je do pracy?

  Brakuje pielęgniarek. Jak zachęcić je do pracy? ©Lucyna Nenow

  N a brak pielęgniarek narzekają dyrektorzy niemal wszystkich placówek medycznych w Wielkopolsce. Personelu medycznego brakuje zarówno w szpitalnych oddziałach, jak i w przychodniach, domach pomocy społecznej, a nawet w prywatnych klinikach. Wystarczy przejrzeć ogłoszenia na stronie Wielkopolskiej Izby Pielęgniarek i Położnych.

  Problemem są przede wszystkim pieniądze, ale nie tylko. Młode osoby wolą pracować za granicą nie tylko za wyższą pensję, ale też w innych warunkach.
  - W Polsce zniechęca brak szacunku do naszego zawodu - mówi Arleta Lewińska, pielęgniarka oddziałowa na Oddziale Chirurgicznym Szpitala im. F. Raszei w Poznaniu. - Przejawia się to w naszych zarobkach, ale też w traktowaniu nas przez przełożonych, pacjentów i ich rodziny, lekarzy.

  Czy mieszkanie w hotelu może być dla pielęgniarek zachętą przy podejmowaniu decyzji o zatrudnieniu? Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu ma nadzieję, że tak. Dlatego postanowił w sąsiedztwie placówki wybudować nowoczesny hotel dla pracowników. Najpierw jednak musi sprzedać obiekt, który do tej pory służył za hotel.

  - Stan techniczny tego budynku jest bardzo zły - przyznaje Jacek Łukomski, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu. - Z 214 pokoi zasiedlonych jest 115, a 59 zajmują pracownicy szpitala. Zdołaliśmy wyremontować zaledwie dwa piętra z 11, ale dalsze inwestowanie w ten budynek nie ma sensu. Generalny remont wyceniono bowiem na prawie 19 milionów złotych.

  Z nowego hotelu mogliby korzystać pracownicy Szpitala Wojewódzkiego, Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, który ma powstać jeszcze w tym roku i planowanego szpitala dziecięcego. - Chcielibyśmy postawić budynek 3-4-piętrowy z 60 pokojami jednoosobowymi i 20 „dwójkami” - mówi Jacek Łukomski.

  1 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dawniej się mówiło

  że jak dać lewakom rządzić na Saharze (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  to szybko na Saharze piasku zabraknie.
  Przecież Polska to nie Sahara,
  a pielęgniarki to nie piasek.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nadziejo wróć..

  Tytan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Brak szacunku to już raczej polski problem narodowy i codzienność w wielu zawodach. Polacy uwielbiają innym fundować piekło, bo tak im się wydaje, że na tym polega życie. Cóż, z pustego (w ich...rozwiń całość

  Brak szacunku to już raczej polski problem narodowy i codzienność w wielu zawodach. Polacy uwielbiają innym fundować piekło, bo tak im się wydaje, że na tym polega życie. Cóż, z pustego (w ich głowach) i Salomon nie naleje.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo