Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brakuje pielęgniarek. Jak zachęcić je do pracy?

Marta Żbikowska
Brakuje pielęgniarek. Jak zachęcić je do pracy?
Brakuje pielęgniarek. Jak zachęcić je do pracy? Lucyna Nenow
Czy możliwość zamieszkania w nowoczesnym hotelu może zachęcić pielęgniarki do podjęcia pracy? Dyrekcja szpitala ma nadzieję, że tak.

N a brak pielęgniarek narzekają dyrektorzy niemal wszystkich placówek medycznych w Wielkopolsce. Personelu medycznego brakuje zarówno w szpitalnych oddziałach, jak i w przychodniach, domach pomocy społecznej, a nawet w prywatnych klinikach. Wystarczy przejrzeć ogłoszenia na stronie Wielkopolskiej Izby Pielęgniarek i Położnych.

Problemem są przede wszystkim pieniądze, ale nie tylko. Młode osoby wolą pracować za granicą nie tylko za wyższą pensję, ale też w innych warunkach. - W Polsce zniechęca brak szacunku do naszego zawodu - mówi Arleta Lewińska, pielęgniarka oddziałowa na Oddziale Chirurgicznym Szpitala im. F. Raszei w Poznaniu. - Przejawia się to w naszych zarobkach, ale też w traktowaniu nas przez przełożonych, pacjentów i ich rodziny, lekarzy.

Czy mieszkanie w hotelu może być dla pielęgniarek zachętą przy podejmowaniu decyzji o zatrudnieniu? Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu ma nadzieję, że tak. Dlatego postanowił w sąsiedztwie placówki wybudować nowoczesny hotel dla pracowników. Najpierw jednak musi sprzedać obiekt, który do tej pory służył za hotel.

- Stan techniczny tego budynku jest bardzo zły - przyznaje Jacek Łukomski, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu. - Z 214 pokoi zasiedlonych jest 115, a 59 zajmują pracownicy szpitala. Zdołaliśmy wyremontować zaledwie dwa piętra z 11, ale dalsze inwestowanie w ten budynek nie ma sensu. Generalny remont wyceniono bowiem na prawie 19 milionów złotych.

Z nowego hotelu mogliby korzystać pracownicy Szpitala Wojewódzkiego, Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, który ma powstać jeszcze w tym roku i planowanego szpitala dziecięcego. - Chcielibyśmy postawić budynek 3-4-piętrowy z 60 pokojami jednoosobowymi i 20 „dwójkami” - mówi Jacek Łukomski.

Do niedawna hotelem dla pielęgniarek dysponował Szpital Miejski im. Strusia w Poznaniu. - Ta oferta była z pewnością istotna przy szukaniu personelu - przyznaje Stanisław Rusek, rzecznik szpitala przy ul. Szwajcarskiej.

Same pielęgniarki sceptycznie podchodzą do pomysłu zamieszkania w hotelu.

- Wolałybyśmy zarabiać tyle, żeby nie musieć korzystać z takiego rozwiązania - przyznaje Arleta Lewińska. - To zresztą opcja tymczasowa na dwa, trzy lata, a w naszym zawodzie w tym czasie nic się nie zmieni. Jednak dla placówki posiadanie hotelu jest na pewno mocną kartą atutową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski