18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brama Poznania ICHOT: Trwa montaż ekspozycji [ZDJĘCIA]

Karolina Koziolek
ICHOT w trakcie ostatnich prac.
ICHOT w trakcie ostatnich prac. Waldemar Wylegalski
Prawdopodobnie w marcu pierwsi zwiedzający będą mogli podziwiać Bramę Poznania ICHOT, czyli Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego. W tej chwili trwają odbiory prac budowlanych, równolegle montowana jest ekspozycja.

- Z odbiorami budowlanymi uporamy się najpewniej do połowy stycznia. W marcu chcielibyśmy zaprosić pierwsze grupy testowe: uczniów, studentów, emerytów - mówi Robert Mirzyński, dyrektor Centrum Turystyki Kulturowej Trakt. I uściśla, że chodzi głównie o sprawdzenie interaktywnej ekspozycji i szansę na ewentualne poprawki.

Czytaj także:

ICHOT jest niemal gotowy

Do Bramy Poznania wchodzi się zygzakowatym chodnikiem, by naprowadzić widza na widok na katedrę. Wewnątrz wszystkie ściany są czarne, lustrzane lub z betonu architektonicznego. Wielki hol ma również czarne meble, kasa biletowa i punkty informacyjne obite są czarną blachą. Na podłodze bazaltowe kafle.

By obejrzeć ekspozycje, trzeba wejść na pierwsze piętro. - Wchodzimy do sali Gród, która pokazuje historię Ostrowa Tumskiego od momentu pierwszego osadnictwa do chrztu Polski - uściśla Mirzyński.

Na wielkim zagiętym w łuk ekranie (jest już zamontowany) będzie wyświetlany film o początkach państwa polskiego.
- Czarne ściany mają pochłaniać światło. Chcemy, by działał tu głównie dźwięk i tekst na podświetlanych panelach ekspozycyjnych - tłumaczy dyrektor Traktu.

ICHOT: Tak Brama Poznania wygląda po zmroku [ZDJĘCIA]

Na akrylowych panelach o wysokości 3 m i 5 m - w zależności od sali - pojawi się obraz i tekst, a dodatkowe informacje uzyska się podchodząc z audio-przewodnikiem.

Każdej z sal towarzyszy osobna przestrzeń ekspozycyjna, która została specjalnie przygotowana dla dzieci.

Dalej przechodzimy do sali Woda. Na środku już stoi wielka kolumna chrztu, która będzie miejscem ekspozycji wody w technice 3D.

Kolejną jest sala Złoto - znajdzie się w niej kopia Złotej Kaplicy z poznańskiej katedry wraz z objaśnieniami. Ostatnia z sal to Witraż, gdzie wyświetlany na ścianie film opowie o współczesnym Poznaniu.

W każdym z czterech pomieszczeń ekspozycyjnych znajdzie się trójwymiarowa mapa Ostrowa Tumskiego, która w kolejnych salach będzie pokazywać, jak miasto rozwijało się na przestrzeni dziejów. Dyrektor Mirzyński deklaruje również wykorzystanie przestrzeni wokół budynku. Na tarasie schodzącym do rzeki chce organizować koncerty. Na ścianach budynku zobaczymy wyświetlane pokazy laserów: logo Bramy Poznania i komunikaty zapraszające na wystawę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski