MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Brama Poznania inauguruje obchody jubileuszu chrztu Polski. Będą filmy, dyskusje i warsztaty

Karolina Koziolek
Brama Poznania inauguruje obchody jubileuszu chrztu Polski
Brama Poznania inauguruje obchody jubileuszu chrztu Polski Łukasz Gdak
Brama Poznania Centrum Interpretacji Historii właśnie zainaugurowała rok 1050. jubileuszu chrztu Polski. Co znajduje się w programie? Sprawdźcie!

Już w tej chwili można oglądać wystawę „Między Wschodem a Zachodem - fotografie z Góry Athos”. Z kolei w najbliższy piątek rozpocznie się pierwszy z sześciu cyklów tematycznych jubileuszowego programu „Dziedzictwo 966”. Będzie poświęcony władzy.

Kolejne hasła, wokół których organizowane będą wydarzenia jubileuszowe to Wiara, Wspólnota, Natura, Sztuka oraz Historie Niekonwencjonalne. - Tu w Poznaniu, w Wielkopolsce zaczęła się Polska, więc nasza instytucja bardziej niż jakakolwiek chce akcentować jubileusz chrztu Polski - zapowiada Robert Mirzyński, dyrektor Bramy Poznania.

Pierwszy jubileuszowy weekend rozpocznie się oprowadzaniem tematycznym po wystawie „Na tronach wśród ołtarzy”. Tuż po nim wykład prof. Tomasza Jurka „Dlaczego Mieszko I nie został świętym?”

To pytanie o tyle zasadne, że w całej Europie wielu władców, którzy rozpoczęli chrystianizację swoich państw, zostało kanonizowanych. Co sprawiło, że nie Mieszko I? Po wykładzie Olga Kutzner pokaże swoją prezentację o Leni Riefenstahl, dokumentującej życie Hitlera „O władzy i propagandzie na przykładzie Leni Riefenstahl”.

W sobotę o godz. 10 rozpoczną się „Warsztaty kompetencji liderskich - przywództwo włączające”. Warsztaty są dla maksimum 20 osób. Wstęp jest wolny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy. Potrwają do godz. 18. O godz. 18.30 planowane jest otwarcie wystawy plakatów Luizy Kempińskiej „Atrybuty władzy”.
W niedzielę druga tura warsztatów nt. kompetencji liderskich. O godz. 16. rozpocznie się ciekawy panel dyskusyjny nt. władzy w architekturze. To spotkanie wokół książek „Architektura a polityka: gloryfikacja Prus i niemieckiej misji cywilizacyjnej w Poznaniu na początku XX w.” oraz „Kompleks gmachu. Architektura władzy”. W dyskusji wezmą udział historyk sztuki Zenon Pałat oraz krytyk architektury Grzegorz Piątek.

Weekend podsumuje Dyskusyjny Klub Filmowy: „Różne oblicza władzy na przykładzie filmów: „Jak żyć?” Marcela Łozińskiego oraz „Zawrócony” Kazimierza Kutza. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy.

Przez cały rok w Bramie Poznania działać będzie „Szkoła dziedzictwa”, czyli projekt edukacyjny dla nauczycieli i uczniów. Składa się z kilku części- szkoleniowej dla nauczycieli, uczniów oraz z części prezentacyjnej. W projekcie mogą wziąć udział wszystkie szkoły z Wielkopolski. Najbliższe terminy warsztatów to 3-5 lutego oraz 17-19 lutego.

Będzie także program dla seniorów. Dla nich przygotowano zwiedzanie tematyczne z przewodnikiem. Specjalny program edukacyjny planowany jest także dla grup szkolnych i przedszkolnych. Będzie można wziąć udział w warsztatach, jak i zajęciach terenowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski