Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brama Poznania to za mało

Karolina Koziolek
Co Poznaniowi zostanie po obchodach 1050. rocznicy Chrztu Polski? Tomasz Wiktor z Urzędu Marszałkowskiego jest optymistą. Uważa, że stolica Wielkopolski i cały region ma wiele do zaoferowania turystom. Jubileusz dał nam rozgłos, a teraz będziemy przeżywać szturm na Poznań. Nie jestem taka pewna.

Poznań nie ma prawdziwej Starówki, nie ma rzeki na Starym Mieście, choć miał, nie ma zabytków, tylko nowy zamek Przemysła, nie ma wybitnych dział architektonicznych, które można przyjechać obejrzeć.

Ma za to swoją galerię osobliwości. Twórców śmiesznych teledysków i piosenek o chrzcie, którzy śpiewają, jak bardzo Polska jest „jedna” i jednolita. Osobliwy jest też nasz dworzec, to również jakiś powód do odwiedzenia miasta jest...

Na poważnie mamy jednak pierwszych władców Polski. Wprawdzie nie został po nich żaden Wawel, za to po żonie jednego z nich została kaplica. Gdzie jest? Wiedzą tylko ci, którzy się interesują. Przeciętny turysta na nią nie natrafi ponieważ władzom, ani kościelnym, ani świeckim jak widać nie zależy na jej wyeksponowaniu. A to mogłoby przyciągać. Oprócz Bramy Poznania, która zawsze powtarza, że nie jest muzeum bo nie ma eksponatów z epoki, na Ostrowie Tumskim, można by zwiedzić kaplicę Dobrawy. Ale nie. Nie da się. Atrakcji turystycznej brak.

Turystyki kulturowej, panie Tomaszu Wiktorze nie da się stworzyć w oparciu o jedną Bramę Poznania i jej narrację o tym, że „tu się wszystko zaczęło”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Brama Poznania to za mało - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski