Branża targowa upada. Pomoc z Tarczy? Problem z PKD
W Polsce jest ok 10 tys. firm świadczących usługi okołotargowe z czego ok. 5-6 tys., to firmy z branży zabudowy stoisk oraz te, które świadczą dla nich usługi. Ok. 4 tys., czyli 40 proc. z nich nie miało szansy na skorzystanie z pomocy.
Zobacz: Koniec nauki hybrydowej. Dzieci wracają do szkół
Ich problem wynika z błędnego przypisania Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), według której przydzielane są tarcze rządowe, powodujące zwolnienia z ZUS i kilka innych ważnych dla firm instrumentów. W branży targowej tarczę rządową otrzymały tylko firmy zgromadzone pod PKD 82.30.Z, pod którym kryją się organizatorzy targów oraz niektórzy wykonawcy stoisk. Jednak znaczna część z branży zabudowy stoisk, szczególnie te, które oprócz budowania także projektują stoiska, zgromadzona jest pod PKD 73.11.Z razem z agencjami marketingowymi i reklamowymi, które nie ucierpiały podczas lockdownu.
Restauracje i kawiarnie w Poznaniu otwarte mimo lockdownu. J...
- Wielokrotnie podkreślaliśmy w spotkaniach z ministrem Jarosławem Gowinem i z wiceminister Olgą Semeniuk konieczność dopisania PKD 73.11.Z do tarcz rządowych. Niestety strona rządowa stoi bardzo mocno na stanowisku, ze gdyby dodali to PKD, to objęliby też pomocą agencje reklamowe – mówi Krzysztof Szofer z Komitetu Obrony Branży Targowej (KOBT).
Na ten problem KOBT razem z Radą Przemysłu Spotkań i Wydarzeń TuGether zaproponował rozwiązanie – włączyć PKD 73.11.Z do tarcz rządowych przy jednoczesnym mocnym zwiększeniu kryterium spadku obrotów.
- My mamy te spadki nawet o 90 proc. W taki sposób moglibyśmy usunąć z pomocy firmy, które nie odniosły strat. Niestety nasza propozycja ciągle rozbija się o mur, mimo że obiecywano nam zmianę – mówi Krzysztof Szofer
Tarcza Finansowa. Kryteria ZUS
Przeszkody nie kończą się jednak na błędny PKD. Jeśli już przejdzie się ten etap, to pojawiają się kolejne komplikacje – kryteria ZUS-u.
- Mimo spełnienia klasyfikacji PKD i spadku obrotów, ZUS zaczął doszukiwać się innych kryteriów. Aby otrzymać tarczę, ZUS wprowadził wymóg wykazania spadków obrotów w miesiącach porównawczych, w ramach danego PKD. To jest kuriozum, ponieważ żadna z naszych firm nigdy nie prowadziła ewidencji sprzedaży w ramach wybranych PKD. W związku z tym części firm odmówiono rządowej tarczy – mówi przedstawiciel KOBT.
Jak opowiada Krzysztof Szofer, KOBT interweniował także w tej sprawie, ale pisma do ministra Jarosława Gowina oraz wiceministra Andrzeja Gut-Mostowego nie przyniosły rezultatów. Jak tłumaczy przedstawiciel branży targowej, jedyną rzeczą jaką udało się osiągnąć dzięki negocjacjom z Pawłem Borysem, prezesem Polskiego Funduszu Rozwojowego (PFR), było dopisanie branży targowej do drugiej tarczy PFR.
Pomoc z PFR
Branża targowa, zarówno organizatorzy jak i budujący stoiska, otrzymali pomoc z pierwszej i drugiej tarczy PFR, ponieważ tu brany był pod uwagę spadek obrotów a także to, czy dana firma zatrudnia pracowników. Jednak i w tym przypadku pojawiły się komplikacje.
- Tutaj znowu pojawia się haczyk. Cześć firm targowych z uwagi na to, że współpracuje z wieloma dużymi firmami reklamowymi, działa jako jednoosobowa działalność gospodarcza. Te firmy nie miały możliwości skorzystania z pomocy, ponieważ tarcza PFR przeznaczona jest dla tych, którzy zatrudniają pracowników – mówi Krzysztof Szofer.
Dodatkowo, sama pomoc starcza na pięć, sześć miesięcy pokrycia kosztów utrzymania przedsiębiorstw targowych.
- Biorąc pod uwagę, że jesteśmy zamknięci już 13 miesięcy, to te pozostałe 7 miesięcy trzeba było pokryć z kapitału własnego. Niestety większość naszych firm zaczęła się wyprzedawać, 20 proc. firm się zamknęło, nastąpiła redukcja zatrudnienia o 60 proc., a banki nie chcą udzielać nam kredytów – mówi Krzysztof Szofer. - Pracujemy po to, żeby rozwijała się gospodarka – jeśli ta branża upadnie, to będzie miało poważne konsekwencje – dodaje.
10 pomysłów na jednodniową wycieczkę blisko Poznania. Atrakc...
10 branż w Wielkopolsce, w których zarabia się najlepiej. Tu...
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?