Brazylia - Chorwacja. Wynik 3:1 na rozpoczęcie mundialu 2014 [ZDJĘCIA]

Brazylia - Chorwacja. Wynik 3:1. Faworyt turnieju wygrał w meczu otwarcia, ale po nierównej grze i z pomocą sędziego, który nie miał najlepszego dnia. Dwie bramki zdobył Neymar, a zwycięstwo Brazylijczyków przypieczętował w doliczonym czasie gry Oscar.

Rozpoczęło się sensacyjnie, bo od groźnej główki i centry Ivicy Olica, po której padła bramka. W piłkę nieczysto trafił Nikica Jelavic, czym zaskoczył Marcelo. Obrońca Realu Madryt wpakował futbolówkę do własnej bramki, a trybuny na stadionie w Sao Paulo zamarły.

Gospodarze jednak szybko się otrząsnęli i przenieśli grę na połowę rywala. Pierwszy sygnał ostrzegawczy dla Chorwatów nastąpił w 22 min, gdy huknął jak z armaty Oscar. Kapitalną interwencją popisał się jednak Stipe Pletikosa. Siedem minut później canarinhos dopięli swego. Chorwaci przegrali walkę o piłkę w środku pola. Dopadł do niej Neymar i po przebiegnięciu kilku metrów precyzyjnym strzałem z 19 m zaskoczył chorwackiego bramkarza.

Pierwsza połowa pokazała, że droga Brazylii do mistrzostwa nie będzie usłana różami, i że w każdym spotkaniu MŚ trudno będzie wskazać zdecydowanego faworyta.

Drugie 45 min miało rozpocząć się od szturmu gospodarzy, tymczasem częściej przy piłce byli podopieczni Niko Kovaca. Świetnie grą Chorwatów kierował Luka Modric, ale bałkańskiej jedenastce brakowało wykończenia i... supersnajpera Mario Mandżukica, który pauzował za czerwoną kartkę z eliminacji do MŚ.

W 69 min kontrowersyjną decyzję podjął sędzia Yuichi Nishimura, dyktując karnego po „miękkim” faulu Dejana Lovrena na Fredzie. Protestom Chorwatów nie było końca. Na nic się one jednak zdały. Do piłki ustawionej na 11 m podszedł Neymar i trafił do siatki, ale dość szczęśliwie, bo piłka przełamała dłonie Pletikosy.

Brazylia - Chorwacja. Wynik 3:1

Bramki: 0:1 Marcelo (11, samobójcza), 1:1 Neymar (29), 2:1 Neymar (71, karny), 3:1 Oscar (90+1).
Brazylia: Julio Cesar – Dani Alves, Thiago Silva, David Luiz, Marcelo, Luiz GustavoI, Paulinho (63 Hernanes), Oscar, Fred, Hulk (68 Bernard), NeymarI (88 Ramires).
Chorwacja: Pletikosa – Srna, CorlukaI, LovrenI, Vrsaljko, Modrić, Rakitić, Perisić, Kovacić (61 Brozovic), Olić, Jelavić (78 Rebic).
Sędziował: Yuichi Nishimura (Japonia).
Widzów: 61 tys.