Brzmienie Poznania - Koncerty z teorbą i violą da gamba

  Brzmienie Poznania - Koncerty z teorbą i violą da gamba

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Dwa koncerty w ramach festiwalu Brzmienie dawnego Poznania czekają melomanów w maju.
  We wtorek w kościele Karmelitów Bosych zagra Bruno Helstroffer

  We wtorek w kościele Karmelitów Bosych zagra Bruno Helstroffer ©Jean Baptiste Millot

  Dwa koncerty w ramach festiwalu Brzmienie Dawnego Poznania czekają melomanów w maju. We wtorek w kościele Karmelitów Bosych odbędzie się koncert „Stare i nowe utwory na teorbę. Rzym 1640 - Paryż 2016”. Słuchać będziemy grającego na tym będącym odmianą lutni instrumencie Bruno Helstroffera. W programie kompozycje własne instrumentalisty oraz Giovanniego Giordano Kapsbergera.

  Bruno Helstroffer studiował grę na gitarze w Konserwatorium w Strasburgu. W pewnym momencie porzucił studia klasyczne i zwrócił się w stronę improwizacji, począwszy od bluesa, poprzez jazz po muzykę rockową. W dziedzinie muzyki barokowej współpracuje m.in. z zespołami Le Concert Spirituel, Le Poeme Harmonique, Les Musicien de St Julien, Anarillis, Les Ambassadeurs i The Witches.
  Zaangażowany jest także w projekty dotyczące teatru lalkowego, tańca nowoczesnego i muzyki współczesnej. Gra recitale, w których obok muzyki dawnej pojawiają się muzyka i poezja współczesna. Jego najbardziej znanym projektem jest płyta „Love I Obey” poświęcona angielskim balladom elżbietańskim i pieśniom ludowym z Ameryki Północnej. W nagraniu tego albumu udział wzięła znakomita francuska śpiewaczka folkowa Rosemary Standley. Cały czas Helstroffer jest aktywny na scenie jazzowej i okołojazzowej. Współpracuje m.in. z takimi artystami jak Michael Godard, David Chevalier Jean-Louis Matinier czy Steve Swallow.

  Tymczasem 24 maja o godzinie 20.30 w kaplicy Matki Bożej Szkaplerznej w kościele Bożego Ciała odbędzie się koncert „Kilka epizodów z historii violi da gamba. Jego solistką będzie Myriam Rignol z Francji. Studiowała ona w klasie Marianne Muller w Konserwatorium w Lyonie, a także przez rok u Rainera Zipperlinga w Kolonii. Jest współzałożycielką grupy Les Timbres, ale występuje też w innych zespołach.


  Stare i nowe utwory na teorbę, Kościół Karmelitów Bosych (ul. Działowa 27), 10 maja, godzina 20.30

  Kilka epizodów z historii violi da gamba Kościół Bożego Ciała (ul. Strzelecka 40), 24 maja, godzina 20.30, Bezpłatne wejściówki na koncerty festiwalu do nabycia w Radiu Merkury lub na godzinę przed koncertem tam, gdzie się one odbywają
  m.zaradniaki@glos.com  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo