Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budma 2015: Okna na całą ścianę oraz drzwi otwierane palcem

Redakcja
Paweł Miecznik
Unoszono-przesuwne drzwi tarasowe, które pozwalają na przeszklenie jedną płaszczyzną dużych powierzchni okazały się warte złotego medalu Międzynarodowych Targów Poznańskich. Odebrał go podczas Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury Bud-ma 2015 Marek Piechocki, dyrektor Mirox, poznańskiej fabryki okien i drzwi. Wartość eksportu polskich okien i drzwi za 2014 rok jest szacowana na 5,5 miliarda złotych. Nic więc dziwnego, że polscy producenci chcą zaskakiwać coraz lepszą jakością.

- Złoty medal MTP jest najbardziej prestiżową nagrodą branży budowlanej, trzeba rzeczywiście się czymś wyróżniać, aby go otrzymać - mówi Marek Piechocki. Firma Mirox działa na rynku od 1988 roku. Obecnie zatrudnia około 120 osób. - Odkąd weszliśmy do Unii Europejskiej, postęp technologiczny w naszej branży był jak odkrycie Ameryki. Wdrażaliśmy nowe maszyny, nowe materiały, nowe technologie - dodaje.

 

**Zobacz też: [

Medaliści wyznaczają trendy!

](http://www.strefabiznesu.gloswielkopolski.pl/galeria/budma-2015-medalisci-wyznaczaja-trendy)**

 

Dobra jakość, niższa cena
Obecnie polskie firmy stosują te same materiały, maszyny i rozwiązania technologiczne co ich zagraniczni konkurenci. Jakość polskich produktów jest wysoka, ale cena, ze względu na  wciąż tańszą siłę roboczą, jest niższa.

- Jesteśmy bardziej elastyczni w kwestii czasu realizacji zamówienia niż nasi zachodni konkurenci - wyjaśnia Marek Piechocki. - Szybko też reagujemy na nowinki.
Jednym z głównych trendów jest stosowanie automatyki, zwłaszcza przy oknach wiel-kopowierzchniowych. W inteligentnych domach okna są otwierane i zamykane automatycznie, a rolety są automatycznie opuszczane i podnoszone.

- Na tę chwilę automatyka bardzo podbija cenę - mówi dyrektor Mirox. - Na targach pokazujemy jednak najnowsze trendy, jak drzwi otwierane na  linie papilarne domowników.
Popularne są okna zajmujące niemal całą ścianę z możliwością wyjścia na zewnątrz. Poruszanie oknem o wymiarze 6 metrów na 3 metry musi opierać się na automatyce. Duże znaczenie ma też współczynnik grubości szyby, który nie pozwala uciekać ciepłu.

Musimy eksportować
Porównując dochody z eksportu polskich drzwi i okien w pierwszych trzech kwartałach roku 2013 i 2014, widać wzrost na poziomie miliarda sztuk. Nie ma jeszcze pełnych danych za cały rok 2014, ale według szacunków wartość polskiej produkcji w tej branży wyniesie ok. 8,5 mld zł. Około czterdziestu procent z tego to eksport. - Producenci z Niemiec czy Francji nie muszą szukać zagranicznych rynków zbytu, w Polsce rynek stolarki jest mocno rozdrobniony, producentów jest około 150 - wyjaśnia Paweł Wróblewski, dyrektor Związku Polskie Okna i Drzwi. Wyjaśnia, że 5 największych spółek z  branży gwarantuje około 25 proc. całej produkcji, a kolejne 40 firm to 50 proc.  - Pięć największych firm jest w stanie wypełnić popyt, jaki jest na rynku polskim. Stąd potrzeba eksportu - dodaje.

Polskie firmy muszą więc być doskonale zorganizowane pod względem produkcyjnym, jak i marketingowym. - Nasi producenci zaczęli rozwijać swoje działy eksportu, inwestować w logistykę i materiały promocyjne, przez co stały się jednym z głównych eksporterów wśród krajów Unii Europejskiej - wyjaśnia prezes stowarzyszenia Polskie Okna i Drzwi. - Wrodzone zdolności interpersonalne Polaków oraz  elastyczne podejście do biznesu pozwala nam utrzymać się na wysokim poziomie.

Głównymi odbiorcami są Niemcy, Francuzi i Brytyjczycy. Eksperci podkreślają, że polskie okna są wybierane nie tylko dlatego, że są tanie. W ciągu ostatnich lat cena statystycznej sztuki wzrosła o 17 proc.
- Nigdy nam się nie marzyło, że nasze produkty będą trafiać do wszystkich krajów Unii Europejskiej, a nawet do Australii. Zaczynaliśmy od wielkopolskiego rynku - mówi dyrektor firmy Mirox. 

 

**Zobacz też: [

Jak wygląda produkcja okien na żywo!

](http://www.strefabiznesu.gloswielkopolski.pl/galeria/budma-2015-trwa-fabryka-okien-na-zywo)**

 

Forum domów energooszczędnych i pasywnych

W czwartek i piątek w pawilonie 15 będzie odbywało się VI Forum Budownictwa Energo-oszczędnego i Pasywnego. W pierwszym dniu forum  eksperci zaprezentują przykłady budynków pasywnych i energooszczędnych z całej Europy. Będzie to okazja do przyjrzenia się konkretnym realizacjom, także budynków użyteczności publicznej takich jak domy opieki, urzędy, szkoły  itp.  i podpatrzenia najlepszych
praktyk w tej dziedzinie w Polsce, jak i za zachodnią i południową granicą.Zostaną także przedstawione technologie  budowlane, grzewcze i wentylacyjne zastosowane w budynkach pasywnych.

W drugim dniu forum specjaliści z Polski przedstawią najnowsze przykłady budynków pasywnych powstające w naszym kraju. Będą to obiekty zarówno mieszkalne, jak i użyteczności publicznej, w tym te poddane termo-modernizacji. 

Także w piątek inwestorzy indywidualni będą mogli wziąć udział w warsztatach dotyczących standardów stosowanych w budownictwie pasywnym i energooszczędnym.  W czasie zajęć planujący budowę takiego domu dowiedzą się, jakich rozwiązań poszukiwać.
 

Budma 2015: Na co warto się wybrać w środę?

 Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma 2015 będą trwały do  piątku.  Już dzisiaj odbędzie się wiele interesujących debat i konferencji.Gwiazdą dnia będzie Alberto Veiga, twórca projektu Filharmonii Szczecińskiej. Hiszpański architekt poprowadzi w Sali Ziemi MTP wykład "Contamination and Contribution" oraz weźmie udział w debacie.

O zielonej przyszłości budownictwa miejskiego opowiedzą goście zaproszeni przez Stowarzyszenie Wykonawców Dachów Płaskich i Fasad.
Jednym z wątków będą walory ekologiczne dachów i ich wpływ na klimat (pawilon 7, sala 1 GH).

Najnowsze trendy dotyczące inteligentnych domów będą poruszone w ramach Forum Inspiracje, które dziś odbędzie się w pawilonie 6A.
Niekonwencjonalne rozwiązania konstrukcyjne budynku ICHOT jako sposób realizacji śmiałej koncepcji architektonicznej  to jeden z tematów konferencji "Dni Inżyniera Budownictwa" odbywającej się przy współpracy Wielkopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w  Sali Zielonej w pawilonie nr 3. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski