Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budma 2017: Poznaj inteligentne domy [ZDJĘCIA]

Marta Danielewicz
Budma 2017: Poznaj inteligentne domy
Budma 2017: Poznaj inteligentne domy Adrian Wykrota
Targi Budma potrwają do 10 lutego. Zwiedzający znajdą tam rozwiązania od tradycyjnych i tanich aż po nowoczesne i bardzo luksusowe.

System reagujący na temperaturę, dotyk, ruch. Okna, po których można chodzić. Instalacja, która wie, kiedy ma grzać, a kiedy chłodzić. Inteligentny dom żyje sam. Dostosowuje się jedynie do potrzeb jego lokatorów. Właściwie w takim domu nie trzeba martwić się o bezpieczeństwo, oszczędność i ekologię. Dom kontroluje się sam. Jeszcze kilka lat temu mogło się wydawać, że taka dogodność to daleka wizja przyszłości. Na tegorocznych targach budownictwa i architektury Budma 2017 spośród 800 wystawców, dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska firm, które zajmują się właśnie nowoczesnymi rozwiązaniami domowymi.

Firma Fakro prezentowała okna dachowe, po których można... chodzić. Ma wzmocnioną konstrukcję nośną, a nawet powłokę antypoślizgową. Z kolei poznańskie Fibaro miało w dniu rozpoczęcia Budmy premierę swojego najnowszego produktu - Fibaro KeyFob, czyli inteligentnego pilota, za którego pomocą możemy sterować inteligentnym domem. Na czym polega i z czego składa się taki dom?

Budma 2017: Wielkie targi budowlane na MTP

- To przede wszystkim system centralek, bezprzewodowych czujników, kontrolerów sterujących urządzeniami domowymi. Nie trzeba kuć ścian i montować takich rozwiązań w ścianach. Wystarczy jeden taki moduł wpięty do gniazdka - tłumaczy Marek Dąbrowski z firmy PR Expert, obsługującej Fibaro.

Koszt podstawowej wersji zakupu takich bezprzewodowych urządzeń, sprawiających, że rolety same się rozsuną, garaż sam otworzy, a telewizor wyłączy kosztuje 2,5 tysiąca złotych. Badania pokazują, że za kilka lat średnio 30 inteligentnych urządzeń będzie zarządzało naszym domem. Takie systemy działają już w większości amerykańskich mieszkań. - Deweloperzy idący z duchem czasu nie mogą pozwolić sobie na pomijanie tej kwestii, planując nowe inwestycje - mówi Magdalena Jańczuk z firmy deweloperskiej Marvipol.

Budma: Oficjalne otwarcie z ministrem infrastruktury i budownictwa

Budma: Oficjalne otwarcie z ministrem infrastruktury i budownictwa

Zdaniem przedstawicieli firmy Pozelm, która jest dystrybutorem systemu Domintell, wyposażenie standardowe instalacji automatyki budynkowej kosztuje w granicach od 9 tysięcy w mieszkaniu, w przypadku domu jednorodzinnego cena może sięgać nawet 53 tysięcy złotych. Dodatkowo zarządzać domem można nawet w nim nie będąc. Za pomocą telefonu lub tabletu. Dzięki temu dom ma być lepiej chroniony.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski