Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

BUDMA 2022: Budowlańcy najczęściej ulegają wypadkom przy pracy. PIP: Co 7 dni na budowie ginie człowiek

Sylwia Rycharska
Sylwia Rycharska
PIP podczas targów BUDMA na MTP w Poznaniu we wtorek, 1 lutego 2022 r. zainaugurował trzyletnią kampanię „Budowa. STOP wypadkom”. Odbyła się konferencja, podczas której przedstawiono laureatów etapu krajowego konkursu „Buduj bezpiecznie” oraz zaprezentowano zwycięskie prace w konkursie na plakat kampanii PIP skierowanej do branży budowlanej.
PIP podczas targów BUDMA na MTP w Poznaniu we wtorek, 1 lutego 2022 r. zainaugurował trzyletnią kampanię „Budowa. STOP wypadkom”. Odbyła się konferencja, podczas której przedstawiono laureatów etapu krajowego konkursu „Buduj bezpiecznie” oraz zaprezentowano zwycięskie prace w konkursie na plakat kampanii PIP skierowanej do branży budowlanej. Robert Woźniak
Robotnicy budowlani są grupą zawodową najczęściej ulegającą wypadkom przy pracy. Państwowa Inspekcja Pracy podaje, że w latach 2016–2020 w budownictwie podczas pracy 24 700 osób zostało poszkodowanych, 240 – straciło życie, a 354 – odniosło ciężkie rany. Z tych danych wynika, że średnio co 7 dni na budowie ginie człowiek. W związku z tym PIP podczas targów BUDMA na MTP w Poznaniu we wtorek, 1 lutego 2022 r. zainaugurowała trzyletnią kampanię „Budowa. STOP wypadkom”.

Według analiz PIP w 2020 r. prawie 26,9 proc. ogółu poszkodowanych to osoby pracujące w budownictwie, a wśród poszkodowanych śmiertelnie osoby z tej branży stanowiły 33,2 proc.

Zobacz też: Uszczelnienie zakazu handlu w niedziele stało się faktem

Najwięcej wypadków występuje w sektorze małych i średnich przedsiębiorców, a wynika to z dwóch kwestii, jak wyjaśnia Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy. Po pierwsze największa liczba firm w Polsce należy właśnie do tego sektora. A drugiej przyczyny należy szukać też w sporze pomiędzy ekonomią a nakładami na bezpieczeństwo i higienę pracy.

– Szczególnie w małych firmach, które walczą o przetrwanie na rynku w firmach podwykonawców, ta walka jest niezwykle istotna i często ten aspekt ekonomiczny przeważa nad bezpieczeństwem – tłumaczy inspektor Łażewska-Hrycko.

Podkreśla również, że bezpieczeństwo nie bierze się tylko z dużych nakładów finansowych, ale przede wszystkim z odpowiedniej organizacji pracy, szkolenia pracowników i budowania świadomości prawnej.

Sprawdź też:

Zaznacza natomiast, że pomimo niemalejącej liczby wypadków świadomość firm w kwestii bezpieczeństwa wzrasta.

– Myślę, że liczba wypadków nie zmalała, dlatego że procesów budowlanych na przestrzeni lat jest coraz więcej. One są coraz bardziej zaawansowane technologicznie i z tego względu pojawiają się nowe zagrożenia

– mówi główny inspektor. Dodaje, że pojawienie się takich podmiotów jak Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie napawa optymizmem. Zrzeszają one firmy, które widzą, że aspekt ekonomiczny jest niewspółmierny do tego, ile jest warte życie ludzkie.

Jesteście ciekawi, w których branżach w Wielkopolsce zarabia się najlepiej? Najnowsze dane podaje "Rocznik Statystyczny Województwa Wielkopolskiego 2020". W  galerii prezentujemy 10 branż w naszym regionie, gdzie jest najwyższe przeciętne wynagrodzenie brutto. Sprawdź zestawienie płac w Wielkopolsce ---->

10 branż w Wielkopolsce, w których zarabia się najlepiej. Tu...

Czytaj też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski