Budowa gazociągu Baltic Pipe w woj. wielkopolskim. Mieszkańcy wzięli udział w ekologicznym konkursie

Materiał promocyjny GAZ-SYSTEM
I miejsce - Emil Hewczuk
I miejsce - Emil Hewczuk
Na budowie gazociągu Baltic Pipe prace przebiegają zgodnie z planem. To niewątpliwie jeden z najważniejszych projektów, który w najbliższym czasie przyczyni się m.in. do obniżenia emisji dwutlenku węgla i poprawy jakości powietrza w woj. wielkopolskim, ale też w całej Polsce. Aby podkreślić wymiar ekologiczny tej inwestycji, młodzi mieszkańcy wzięli udział w specjalnym konkursie ,,Zielony zawrót głowy Baltic Pipe”. Ich zadaniem było stworzenie „lasu w słoiku”. Jury wyłoniło zwycięzców akcji i przyznało nagrody.

Na terenie naszego województwa budowany jest odcinek gazociągu Goleniów–Lwówek oraz rozbudowywana jest tłocznia gazu w Odolanowie, będące elementami Programu Baltic Pipe. Już w następnym roku powstanie nowy korytarz dostaw gazu na europejskim rynku, który po raz pierwszy w historii umożliwi przesyłanie gazu bezpośrednio ze złóż zlokalizowanych w Norwegii na rynki w Danii i w Polsce, a także do odbiorców w sąsiednich krajach. Planowane uruchomienie przesyłu gazu nastąpi w październiku 2022 r.

W trosce o ekologię

Inwestycja Baltic Pipe posiada wiele walorów ekologicznych. Gaz ziemny jest jednym z najczystszych paliw kopalnianych. Zwiększenie dostępności tego źródła energii przyczyni się do obniżenia emisji dwutlenku węgla i poprawy jakości powietrza w Polsce. Bardzo ważną kwestią jest także uzyskanie niezależności energetycznej naszego kraju w wyniku tej inwestycji.

Aby podkreślić bliski związek gazociągu Baltic Pipe z dbałością o ekologię, Polska Press Grupa (wydawca „Głosu Wielkopolskiego”) wraz ze spółką GAZ-SYSTEM zorganizowały konkurs dla dzieci pod hasłem „Zielony zawrót głowy Baltic Pipe”.

Akcja skierowana była do dzieci w wieku od 7 do 15 lat, mieszkających na terenie woj. wielkopolskiego. Od 28 kwietnia do 19 maja 2021 roku chętni mogli przesłać zdjęcie wykonanego przez siebie „lasu w słoiku” z wkomponowanym motywem kojarzącym się z projektem Baltic Pipe, np. przez wykorzystanie kolorystyki czy logotypu projektu. Zwycięskie prace wybrało jury, w skład którego weszli przedstawiciele organizatora konkursu i spółki GAZ-SYSTEM. W sumie zgłoszono 67 prac. Wyłoniono 18 laureatów z województwa wielkopolskiego. Nagrody ufundował GAZ-SYSTEM. Oto zwycięzcy:

  • 1. miejsce zdobył Emil Hewczuk. Nagrodą za zwycięską pracę jest rower górski MTB Rockrider ST 500 24.
  • 2. miejsce zajęła Tatiana Jakubiak, która otrzyma Fujifilm Instax mini 9 z wkładem Instax mini 10.
  • 3. miejsce należy do Mikołaja Szafrańskiego, który za swoją pracę otrzyma głośnik JBL GO 3.

Dodatkowo jury przyznało piętnaście wyróżnień. Autorzy docenionych prac otrzymają książkę Adama Wajraka „Wielka księga prawdziwych tropicieli” oraz pióro Waterman Hemisphere.

Wyróżnienia otrzymali:
Magdalena Świętoń, Agata Janiszewska, Inga Dobrochowska, Wiktoria Chmielecka, Adam Giec, Joanna Szymczak, Katarzyna Mrzewka, Anna Zaremba, Błażej Załucki, Szymon Ludwicki, Filip Wański, Kacper Meller, Emil Kurkiewicz, Roy Purandare, Kacper Liersch.

Budowa Baltic Pipe w województwie wielkopolskim

Część lądowa inwestycji Baltic Pipe jest zlokalizowana w trzech województwach: zachodniopomorskim, lubuskim i wielkopolskim.

Na terenie naszego województwa budowany jest gazociąg Goleniów-Lwówek, a konkretnie jego drugi etap realizacyjny: 69-kilometrowy odcinek gazociągu Ciecierzyce - Lwówek. Jego trasa przebiega przez gminę Międzychód i Lwówek. Natomiast w gminie Odolanów rozbudowywana jest tłocznia gazu.

GAZ-SYSTEM, który jest inwestorem tego projektu, podkreśla fakt stosowania przy budowie nowoczesnych i sprawdzonych technologii, które zapewnią bezpieczeństwo działania tłoczni, a także gazociągów. Z kolei już po zakończeniu robót – podczas eksploatacji – praca urządzeń będzie na bieżąco monitorowana, a ich stan techniczny regularnie kontrolowany. Więcej informacji o gazociągu można znaleźć na stronie internetowej www.baltic-pipe.pl.

Korzyści dla mieszkańców

Co ważne, inwestycja niesie za sobą mnóstwo korzyści dla mieszkańców woj. wielkopolskiego. Po zakończeniu inwestycji GAZ-SYSTEM co roku będzie wpłacał do gmin na trasie wybudowanych gazociągów podatek od nieruchomości w wysokości do 2 proc. ich wartości. Dodatkowe środki finansowe będzie można przeznaczyć na zaspokojenie potrzeb mieszkańców gmin, w których zostaną zbudowane gazociągi i tłocznie w ramach projektu Baltic Pipe. W praktyce oznacza to możliwość sfinansowania na przykład remontu lokalnych dróg czy budowy nowego placu zabaw.

Dodaj ogłoszenie