Nasza Loteria

"Budowa prestiżowej marki to jedno z najważniejszych zadań na najbliższą kadencję". O rozwoju Uniwersytetu Przyrodniczego mówi nowy rektor

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
Prof. dr. hab. Krzysztof Szoszkiewicz, nowy rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, wybrany na kadencję 2020-2024.
Prof. dr. hab. Krzysztof Szoszkiewicz, nowy rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, wybrany na kadencję 2020-2024. Łukasz Gdak
O rozwoju i planach na funkcjonowanie Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w najbliższych latach opowiada prof. Krzysztof Szoszkiewicz, nowy rektor uczelni, wybrany na kadencję 2020-2024.

Jaki jest pana plan na rozwój uczelni w najbliższych latach?
Mamy przygotowany program na efektywne zarządzanie i osiąganie wysokiej pozycji naukowej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W zbliżającej się kadencji z pewnością postawimy na infrastrukturę i budowanie pożądanego wizerunku uczelni. To również plan na wzmocnienie finansowe i kadrowe uniwersytetu.

Co jest planowane w związku z poprawą wizerunku UPP?
Budowa silnej i prestiżowej marki to według mnie jedno z najważniejszych zadań na najbliższą kadencję. Chcemy, by Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu kojarzył się z prestiżem, nowoczesnością i wysokim poziomem studiów, ponieważ ma to również wpływ na zainteresowanie studentów. Konieczne będzie zaangażowanie większych środków oraz opracowanie strategii w zakresie promowania i komunikacji marketingowej. Należało będzie wykorzystać narzędzia usprawniające komunikację z zewnętrznymi odbiorcami.

Czytaj także: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu ma nowego rektora. Został nim prof. Krzysztof Szoszkiewicz

Co poza prestiżem może zachęcić studentów do rozpoczęcia nauki na UPP?
Naszym pomysłem na zyskiwanie nowych studentów jest weryfikacja programów i przystosowywanie naszej oferty do oczekiwań studentów i dynamicznie zmieniającego się rynku pracy, co wymaga bieżącej aktualizacji programu nauczania. To przede wszystkim tworzenie nowych kierunków powiązanych z innowacyjną gospodarką oraz spełniających wyzwania wynikające ze zrównoważonego rozwoju. Rozwijamy też studia podyplomowe. Przykładem może być kierunek, który jest dopiero przygotowywany związany z eksploatacją biogazowni wykorzystującej odpady rolnicze, . Następne, dotyczą zarządzania drzewostanem w miastach, czy kierunek dotyczący ubezpieczenia i likwidacji szkód w rolnictwie. Przygotowujemy też dwa kierunki anglojęzyczne.

A co ze wzmocnieniem kadrowym?
Pracownicy UPP to szczególna wizytówka. Od ich kompetencji i zaangażowania zależy rozwój uniwersytetu. Przy dzisiejszej sytuacji na rynku pracy powinniśmy inwestować w rozwój i zaangażowanie naszych pracowników oraz zabiegać o dobrych specjalistów. Należy więc podjąć działania kreujące wizerunek uczelni, jako dobrego pracodawcy, który zapewnia dobre warunki pracy i możliwości rozwoju.

Zobacz też: Najpopularniejsze kierunki studiów. Zobacz, jakie specjalizacje studenci wybierali najczęściej w roku akademickim 2019/2020 [RANKING]

Uczelnia prowadzi szerokie badania naukowe. Nad czym pracujecie obecnie?
Trudno wymieniać wszystkie kierunki badawcze, ponieważ realizujemy ich bardzo dużo. Ale jeżeli wziąć pod uwagę kryterium chronologiczne, to ostatnio prowadziliśmy rozmowy z zakładami Hipolita Cegielskiego nad wspólnym projektem rozwoju biogazowni, w ramach których my prowadzimy badania naukowe, wykorzystujemy modelową, nowoczesną biogazownię i i nasze technologie będą wdrażane w budowanych kilkudziesięciu innych biogazowniach w całym kraju. Liczne zespoły badawcze Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu podjęły się również realizacji nowych tematów badawczych związanych z pandemią COVID-19. Dotyczą one badań bezpośrednio zmierzających do poznania skali rozprzestrzeniania i skutków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, jak i ogólniejszych problemów epidemiologicznych, czy ich uwarunkowań.

Czytaj również: UAM ma nowego rektora. Na czele Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza po raz pierwszy stanie kobieta - prof. Bogumiła Kaniewska

Jakie badania zostały zrealizowane w ostatnim czasie?
Największe tematy badawcze pozyskane w ostatnim czasie dotyczą np. związków aromatycznych w żywności, albo wpływu diety na otyłość w astmie. A jeżeli chodzi o międzynarodowe projekty - przykładem mogą być badania dotyczące materiałów, opartych na celulozie, która jest odporna na ogień i na wodę, czy dotyczące wsparcia rolników gospodarujących na stałych użytkach zielonych w warunkach ekstremalnych. Wiele badań związanych jest również ze zmianami klimatycznymi przede wszystkim w kontekście suszy i działań jakie należy podejmować, aby takim zjawiskom zapobiegać.

Rozwój nowoczesnego rolnictwa, to kierunek, na który UPP kładzie duży nacisk.
Oczywiście. Nowe technologie i innowacje związane z rolnictwem to jest nasza wizytówka i mocna strona.

Zobacz także: Poznań: UAM nabity przez rząd w obligacje? Rektor prosi o ostrożne wypowiedzi dla prasy i tłumaczy, że to nowe wyzwanie dla uczelni

Uczelnia proponuje duży wachlarz kierunków. W jakich specjalizacjach głównie kształcicie studentów?
Kierunków realizowanych na UPP jest ponad 30. Jest również wiele kierunków podyplomowych i anglojęzycznych. To bardzo szeroki zakres związany przede wszystkim z technologiami rolniczymi, przetwórstwem żywności, dietetyką, leśnictwem, biotechnologią, ochroną środowiska i zagadnieniami ekonomicznymi. To nasz główny program.

Mocną stroną uniwersytetu jest również weterynaria. Jest plan na jej dalszy rozwój?
Weterynaria jest rzeczywiście jedną z naszych wizytówek. To kierunek, na który jest zawsze bardzo wielu chętnych kandydatów. Są to bardzo dobrzy i wymagający studenci. Z rozwojem weterynarii wiąże się przede wszystkim innowacyjne Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej, które prężenie funkcjonuje. Mamy również zakupione nowe urządzenia diagnostyczne. Rozwija się także dydaktyka. W ramach programów wsparcia pozyskaliśmy bardzo dobre wyposażenie, które podnosi poziom przygotowania naszych studentów. Jest również część naukowa, która dynamicznie się rozwija.

Czytaj też: Szczury w czasach koronawirusa mogą być wyjątkowo agresywne. Naukowcy Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu ostrzegają!

Uniwersytet Przyrodniczy aspiruje na tytuł uczelni badawczej?
Wysoki poziom naukowy to priorytet naszej uczelni. Warunkiem przystąpienia do systemu sieci uczelni badawczych jest bardzo wysoka ewaluacja i ta najbliższa ewaluacja będzie za dwa lata. Jej wynik zadecyduje, w którym kierunku powinniśmy zmierzać, ale na pewno naszą ambicją jest dążenie do tego tytułu.

Sprawdź też:

od 16 lat
Wideo

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski