Budowa ul. św. Wawrzyńca nie musi pozbawiać mieszkańców wszystkich miejsc parkingowych. Radni proponują inne rozwiązanie

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Obecnie przy ul. św. Wawrzyńca samochody parkują po obu stronach ulicy. Po przebudowie i dodaniu nowego odcinka, miejsca parkingowe miałyby zniknąć.
Obecnie przy ul. św. Wawrzyńca samochody parkują po obu stronach ulicy. Po przebudowie i dodaniu nowego odcinka, miejsca parkingowe miałyby zniknąć. PIM
Udostępnij:
Ulica św. Wawrzyńca ma zmienić się z małej, ulicy zamykającej zaplecze ul. Dąbrowskiego w nową, przelotową ulicę łączącą ul. Żeromskiego z Kościelną. Ponieważ jednak nie można jej poszerzyć, miasto postanowiło wybudować ją kosztem… kilkudziesięciu dotychczasowych miejsc parkingowych. Mieszkańcy i pracownicy tutejszych firm są zaniepokojeni - zyskują ruch pod oknami i lepsze warunki komunikacyjne, ale tracą możliwość parkowania! Rada Osiedla Jeżyce chce przyjąć projekt uchwały, sygnalizujący prezydentowi miasta problem i wskazujący Miejskiemu Inżynierowi Ruchu inne rozwiązanie.

Budowa ulicy św. Wawrzyńca w nowej postaci rozpoczęła się pod koniec grudnia. Ulica ma być jednojezdniową drogą z pasami w obu kierunkach, wybudowaną wzdłuż nasypu kolejowego. Z jednej strony, od posesji wyznaczony będzie chodnik i przystanki autobusowe, będzie też wybudowana kanalizacja deszczowa, oświetlenie uliczne, zieleń. Jednak, jak przyznają Poznańskie Inwestycje Miejskie, w zaprojektowanym pasie drogowym ul. św. Wawrzyńca brakuje miejsca na lokalizację miejsc parkingowych. Mieszkańcy alarmują – kilkadziesiąt miejsc parkingowych ma być zlikwidowanych!

Zobacz też: Ulica św. Wawrzyńca w Poznaniu dostanie jezdnię i oświetlenie, ale straci wszystkie miejsca parkingowe

- To nie jest dobra wiadomość dla mieszkańców – przyznaje Filip Schmidt, przewodniczący Zarządu Osiedla Jeżyce.- Miasto nie konsultowało z nami tego projektu i teraz musimy przedstawić nasz punkt widzenia, proponując rozwiązanie korzystniejsze z punktu widzenia mieszkańców i jednocześnie nie zmieniające walorów komunikacyjnych proponowanego układu drogowego.

Zobacz też: Polska firma produkuje pojazdy wojskowe

Radni chcą zachować miejsca parkingowe na ul. św. Wawrzyńca

Na sesji w dniu 14 stycznia radni osiedlowi mają przyjąć projekt uchwały, adresowany do Prezydenta Miasta Poznania o przygotowanie przez Miejskiego Inżyniera Ruchu projektów organizacji ruchu. Te z kolei uwzględniają wprowadzenie ruchu jednokierunkowego oraz wyznaczenie miejsc postojowych i włączenie ich do Strefy Płatnego Parkowania.

Tym samym miejsca nie znikają, a są uporządkowane w sugerowanych lokalizacjach: na ulicy św. Wawrzyńca od ul. Kościelnej do „nowej” ul. św. Wawrzyńca, na ulicy Szczepanowskiego od ul. św. Wawrzyńca do ul. Nad Seganką, na ulicy Janickiego od ul. św. Wawrzyńca do ul. Nad Seganką, na ulicy Rodziewiczówny od ul. św. Wawrzyńca do ul. Nad Seganką, a także na ulicy Nad Seganką od ul. Rodziewiczówny do ul. Janickiego.

Ruch jednokierunkowy uspokoi ruch w tej części Jeżyc

Radni zauważają, że obecnie istniejący odcinek ul. św. Wawrzyńca, będący przedłużeniem ul. Jeżyckiej, połączy się z nowym, przy tunelu ul. Kościelnej i zachowa obecną organizację ruchu, to kierowcy będą sobie skracać drogę, jadąc od Żeromskiego „starą” ulicą, zamiast włączać się w budowany w tym celu nowy odcinek. Dlatego proponują, by na „starym” odcinku poprowadzić ruch w jednym kierunku, a na drugim pasie po prostu zorganizować miejsca postojowe. Ruch jednokierunkowy jednocześnie byłby też przyjęty na ulicach łączących Dąbrowskiego i rejon ul. św. Wawrzyńca, czyli na ul. Szczepanowskiego, Janickiego i Rodziewiczówny.

Sprawdź też:

- Wszystkie trzy ulice będą krzyżować się z powstającą obecnie nową ulicą świętego Wawrzyńca – zaznaczają radni jeżyccy. - Zmiana organizacji ruchu na tych ulicach nie spowoduje komplikacji komunikacyjnych, a może pozwolić, po pierwsze, na wyznaczenie kolejnych miejsc postojowych, a po drugie – na rozłożenie ruchu równomiernie na wszystkie wskazane ulice. Gdyby organizacja ruchu obowiązująca obecnie na tych ulicach została zachowana, bardzo mocno obciążona ruchem zostałaby ulica Janickiego, która jest połączona bezpośrednio z ulicą Dąbrowskiego.

Projekt radnych zachowuje jednak ruch dwukierunkowy na jednym z odcinków ul. Nad Seganką – jest to bowiem konieczne dla umożliwienia dojazdu do garaży podziemnych nowej inwestycji mieszkaniowej.

Budowa trwa, projekt musiałby być przyjęty jak najszybciej

- Rozmawialiśmy już z Miejskim Inżynierem Ruchu o projekcie, nasze propozycje były przychylnie przyjęte, dobrze byłoby jednak, by wdrożono proponowaną w nim organizację, jeszcze przed otwarciem nowej ulicy – podkreśla Filip Schmidt.

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie