Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowę zachodniej obwodnicy Poznania dokończy Skanska. Protest konkurencji oddalony [ZDJĘCIA]

Robert Domżał
Budowa zachodniej obwodnicy Poznania trwa dłużej niż planowano. Powoli jednak zbliża się do końca
Budowa zachodniej obwodnicy Poznania trwa dłużej niż planowano. Powoli jednak zbliża się do końca Robert Domżał
Ostatnie kilometry zachodniej obwodnicy Poznania wybuduje spółka Skanska. W piątek Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła protest Budimexu. Firma ta twierdziła, że oferta konkurenta do budowy obwodnicy jest rażąco niska.

O możliwość budowania odcinka zachodniej obwodnicy od Swadzimia do Rokietnicy ubiegało się 16 firm. Najtańsza oferta, którą złożyła firma Skanska, a która wynosiła 107 mln 883 tys. złotych, jest o ponad 26 procent niższa od kosztorysu inwestorskiego. Dlatego konsorcjum składające się z firm Budimex i Ferrovial Agroman, które proponowało wykonanie obwodnicy za 122 mln 972 tys. zł złożyło protest w Krajowej Izbie Odwoławczej. Dzisiaj jednak został on odrzucony.

Gdyby Krajowa Izba Odwoławcza uznała racje Budimexu, wówczas poznański oddział GDDKiA musiałaby ponownie rozpatrzyć propozycje złożone przez firmy. Ale jak twierdzi dyrektor Marek Napierała, nie zajęłoby to więcej niż kilka dni. Tak się jednak nie stało.
Jak przypuszcza M. Napierała, podpisanie umowy ze spółką Skanska nastąpi jeszcze w kwietniu. Wykonawca zapewnia że obwodnica będzie gotowa w 14 miesięcy od momentu rozpoczęcia prac. Te przypuszczalnie zaczną się w maju. Jednak wcześniej o sposobie przeprowadzenia przetargu musi jeszcze wypowiedzieć się Urząd Zamówień Publicznych.

W porównaniu z budową poprzednich odcinków zachodniej obwodnicy, fragment Rokietnica - Swadzim nie jest skomplikowany. Oprócz dwóch jezdni o długości 5,3 km każda wykonawca musi wykonać drogi serwisowe, ekrany oraz most na rzece Samicy i trzy wiadukty drogowe. Jeden z nich w ciągu drogi wojewódzkiej Szamotuły - Przeźmierowo. Kolejnym obiektem jest dwuprzęsłowy wiadukt drogowy, zlokalizowany w ciągu drogi powiatowej nr 2421 Poznań - Sady, nad drogą krajową S11.

Oddanie do użytku ostatniego fragmentu zachodniej obwodnicy znacznie ułatwi poruszanie się po powiecie poznańskim oraz samym Poznaniu. Pozwoli na wyeliminowanie części ruchu tranzytowego w mieście. Skróci ogromnie czas przejazdu z gmin położonych na północ i zachód od Poznania do tych leżących na południu powiatu. Najdroższą ofertą była propozycja czeskiej spółki M-Silnice Husova z Pardubic. Zaproponowała ona swoje usługi za 174.309.049,64 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski