Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet Alert: Budżety obywatelskie w przyszłym roku będą obowiązkowe. Gdzie?

MW
Wszystkie informacje o trwających i zakończonych edycjach budżetów obywatelskich znajdziesz na: www.budzetalert.pl
Wszystkie informacje o trwających i zakończonych edycjach budżetów obywatelskich znajdziesz na: www.budzetalert.pl
Budżety wszystkich miast na prawach powiatu w Polsce muszą już być planowane z uwzględnieniem organizacji budżetu obywatelskiego. Choć te wielkopolskie już takie budżety prowadzą, to ujednoliceniu ulegną przepisy.

Na początku roku uchwalone zostały zmiany w ustawie o samorządzie gminnym. Nowością było wpisanie do niej konieczności prowadzenia budżetu obywatelskiego w miastach na prawach powiatu. Teraz, przy ustalaniu budżetów na przyszły rok, władze miast muszą o tym pamiętać. I choć w Wielkopolsce, we wszystkich takich miastach budżet partycypacyjny już był, to w ustawa ujednolica jego zasady.

Sprawdź też: Budżet Alert: Kiedy budżet obywatelski pojawi się w gminie Suchy Las?

- Dzięki temu nie będzie już „samowolki” w ustalaniu zasad budżetu obywatelskiego. Wiadomo, że jego wysokość będzie wynosiła co najmniej 0,5 proc. wydatków gminy wykazanych w ostatnim przedłożonym sprawozdaniu z wykonania budżetu - tłumaczy Szymon Osowski z organizacji Watchdog Polska. I wymienia kolejne wymogi. Ustawa nakazuje też określić jakie formalności musi spełniać projekt złożony w budżecie obywatelskim. Chodzi m. in. o wymaganą liczbę mieszkańców popierających projekt, zasady oceny i wykonalności pomysłów oraz metody odwołania, jeśli projekt nie zostanie poddany pod głosowanie.

- Budżety obywatelskie będą więc bardzo podobne. Ich funkcjonowanie w rzeczywistości zależeć będzie od władz i mieszkańców. W niektórych miastach to zupełna nowość, w innych mogły już działać podobne programy - zauważa Osowski. Zaznacza, że w przyszłości można by pomyśleć o wypełnieniu luki pomiędzy miastami na prawach powiatu, w których prawo nakazuje prowadzenie budżetu obywatelskiego, a gminami miejsko-wiejskimi, gdzie na razie takich wymogów nie ma.

Czytaj: Budżet Alert: Trener Osiedlowy zwycięski od pięciu lat w Poznańskim Budżecie Obywatelskim. "To największy taki program w Europie"

A tradycje udziału mieszkańców w decydowaniu, na co zostaną wydane pieniądze z budżetu, mają już w Polsce swoją historię.

- Od 2009 roku funkcjonują fundusze sołeckie, które de facto są budżetami obywatelskimi. Dzięki nim w 20 tys. miejsc mieszkańcy mają możliwość wyboru - podkreśla Osowski.

Rekordowy budżet w Poznaniu

W stolicy Wielkopolski pierwsza edycja budżetu obywatelskiego została zorganizowana w 2013 roku. Od tamtego czasu pula w nim jest coraz większa. Problemów ze spełnieniem 0,5-procentowego progu nie będzie. W przyszłym roku na realizację zwycięskich pomysłów mieszkańców zostanie wydane 20 mln złotych.

Na co dokładnie? W Poznańskim Budżecie Obywatelskim triumfowały w tym roku projekty, takie jak druga część Plażojady i po raz piąty z rzędu - kolejna edycja Trenera Osiedlowego i Senioralnego AWF. W przyszłym roku dołączy do nich też nowa część - Trener Przedszkolaka. Łącznie w PBO2019 wyłoniono 30 projektów do realizacji.

Wszystko o budżetach obywatelskich

Wszystkie informacje o trwających i zakończonych już edycjach budżetów obywatelskich w wielkopolskich miastach, znaleźć można w serwisie Polska Press Grupy - Budżet Alert. Wchodząc na stronę:www.budzetalert.pl, znajdziesz harmonogram, zasady, projekty i wyniki budżetu obywatelskiego w twojej miejscowości. To nie koniec. W serwisie można też zgłosić własny pomysł i zebrać dla niego poparcie. Jeśli budżet obywatelski nie funkcjonuje tak jak powinien, za pośrednictwem strony można też zgłosić swoje uwagi.

Budżet Alert - zobacz wideo:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski