Budżet Alert: Dzięki budżetom obywatelskim zmienia się cała...

  Budżet Alert: Dzięki budżetom obywatelskim zmienia się cała Wielkopolska. Sprawdź jak na budzetalert.pl

  RED

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Budżet Alert: Dzięki budżetom obywatelskim zmienia się cała Wielkopolska. Sprawdź jak na budzetalert.pl
  1/2
  przejdź do galerii
  Budżety obywatelskie są organizowane już w ponad 40 wielkopolskich gminach. Dzięki platformie Budżet Alert stworzonej przez Polska Press Grupę możesz się dowiedzieć wszystkiego o zgłaszanych projektach, wynikach budżetów i realizacjach. W skali całego województwa na przestrzeni kilku ostatnich lat było wiele zrealizowanych pomysłów, które przyciągają uwagę.
  Budżet Alert to serwis, który powstał, żeby w jednym miejscu można było zdobyć jak najwięcej informacji o trwających i zakończonych już edycjach budżetów obywatelskich. Możliwość decydowania przez mieszkańców o sposobie wydania części pieniędzy z budżetu gminy, czyli właśnie budżet obywatelski, to coraz popularniejsza inicjatywa. W całej Polsce przeznacza się na nią około 300 milionów złotych.

  Czytaj też: Budżet Alert: Jakie pomysły mają mieszkańcy w twojej gminie? Wejdź na budzetalert.pl i sprawdź co się zmieni!

  Wchodząc na www.budzetalert.pl, sprawdzisz, z jakimi pomysłami i inicjatywami wychodzą mieszkańcy w Twoim regionie. Poza tym dowiesz się, na jakich zasadach odbywa się w nim budżet obywatelski, jaki jest jego harmonogram, pula na relizację i które zadania z poprzednich edycji udało się już wykonać.

  A przykładów udanych realizacji w całej Wielkopolsce znajdziemy wiele. Sprawdziliśmy już jakie były najciekawsze projekty przygotowane w Poznaniu.

  Zobacz:


  Co przykuwa uwagę w skali całego województwa? Mieszkańcy nie boją się postawić na sport i rekreację, bo wiele projektów jest związanych właśnie z tymi dziedzinami. W ramach kaliskiego budżetu obywatelskiego z 2017 roku w tym mieście powstał już system Kaliskiego Roweru Miejskiego. Realizacja kosztowała ponad pół miliona złotych. Pozostając w Kaliszu i tematyce "rowerowej" - dzięki budżetowi obywatelskiemu udało się zakupić samochód serwisowy dla Kaliskiego Towarzystwa Kolarskiego.

  Inną z kaliskich inicjatyw było też powstanie szpitala dla kotów i psów w schronisku dla bezdomnych zwierząt. To zadanie, na które przyznano blisko pół miliona złotych.

  Pomysłów nie brakowało też w Koninie. Wśród zrealizowanych inwestycji jest choćby... planetarium. Powstało ono z inicjatywy I Liceum Ogólnokształcącego i kosztowało 99 tys. złotych. Dzięki temu pod dmuchaną kopułą można oglądać filmy o tematyce astrologicznej, a także korzystać z profesjonalnego teleskopu.

  Latem tego roku w Koninie oddano też do użytku nadwarciańską ścieżkę rowerową. Wyremontowano ponad kilometr ścieżki i był to jeden z kosztowniejszych projektów. W ramach budżetu obywatelskiego przyznano na jego wykonanie 700 tys. złotych, ale łącznie remont pochłonął ponad milion.

  Pozostając w Koninie - także w czerwcu tego roku oficjalnie oddano do użytku hangar przy Zespole Szkół Kształcenia Ustawicznego. Po co? W środku składowane są 32 kajaki, z których mogą korzystać uczniowie. Projekt kosztował około 380 tys. złotych.

  Z kolei w Pile dzięki budżetowi obywatelskiemu można usiąść obok Stanisława Staszica. 9 października 2017 roku odsłonięto ławeczkę z jego rzeźbą na placu Konstytucji 3 Maja. O pisarzu na co dzień pamiętają mieszkańcy, którzy zeszłej zimy ubrali mu czapkę i własnoręcznie wydziergany szalik. Również dzięki pilskiemu budżetowu obywatelskiemu na placu Kopernika będzie samolot i rakieta. Wszystko na nowym placu zabaw, którego przebudowę ogłoszono w maju 2017 r.

  Z projektów, które dopiero co zwyciężyły i będą przygotowane w kolejnym roku, warto wspomnieć choćby o gnieźnieńskiej Wenecji. Na pomysł pod nazwą "Wenecja - powrót do życia" przekazano w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Gniezna 2019 - 520 tys. złotych. Dzięki temu zrewitalizowany zostanie teren przy jeziorze od strony ul. Jeziornej.

  Sprawdź również: Włącz Budżet Alert!

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo