Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet Obywatelski 2014: Projekt złożysz jeszcze tylko do niedzieli!

Adriana Rozwadowska
Budżet Obywatelski 2014: Projekt złożysz jeszcze tylko do niedzieli!
Budżet Obywatelski 2014: Projekt złożysz jeszcze tylko do niedzieli!
Jeszcze tylko do końca weekendu można zgłaszać swoje propozycje wykorzystania pieniędzy z drugiej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Za 10 milionów złotych w Poznaniu powstanie pięć wskazanych przez mieszkańców projektów.

– Do czwartkowego popołudnia dotarło do nas niespełna sto formularzy. Kolejne pomysły cały czas spływają, więc ciężko stwierdzić, ile będzie ich ostatecznie – mówi Ewelina Janik z Biura Prezydenta Urzędu Miasta.

Budżet Obywatelski 2014 - na co poznaniacy wydadzą 10 milionów?

Przez prawie trzy tygodnie przedstawialiśmy wam najciekawsze, naszym zdaniem, zgłoszone do PBO 2014 propozycje (ramka poniżej). A jakie projekty poznaniacy złożyli w ostatnim tygodniu?

„Ażeby zwierzęta te eksponowano stale w ogrodzie, nie tylko dla rozrywki, lecz i dla pouczania oglądających je” – takie motto przyświecało założycielom Starego Zoo w Poznaniu. Dziś nie wyobrażamy już sobie, aby zwierzęta mogły mieszkać na tak małej powierzchni w centrum miasta.

Mateusz Rynarzewski uważa jednak, że teren Starego Zoo ma ogromny potencjał: – Obiekt ulega stopniowej degradacji, a przecież został wpisany do rejestru zabytków i znajduje się w sercu miasta – mówi Rynarzewski. I proponuje nowe rozwiązania dla Starego Zoo: – W starej lwiarni mogą zamieszkać ary. W ptaszarni mniejsze ptaki, między innymi zagrożone wyginięciem szpaki balijskie, które już rozmnażały się tutaj jako w jednym z dwóch miejsc w Polsce. Gdyby przywrócić Staremu Zoo dawny blask, mogłoby ono stać się miejscem spacerów o wspaniałej historii.

Czytaj też:
Budżet obywatelski: Może tor wrotkarski za 10 mln zł?

W tym roku do Urzędu Miasta niczym bumerang powróciła również propozycja budowy Centrum Wrotkarskiego w Parku Tysiąclecia na Malcie. Pomysł, mimo dużego zainteresowania poznaniaków i doskonale przygotowanego projektu, nie wszedł w zeszłym roku nawet na kartę do głosowania. Czy uda mu się to w tym roku?

– Na Malcie nie można uprawiać już sportu – panuje tam tłok, dochodzi do przepychanek. Tymczasem dwieście metrów dalej stoi odłogiem zapomniany park – wyjaśnia Andrzej Krystkowiak. – Budowa ścieżek dla wrotkarzy odciąży Maltę i znacznie poprawi bezpieczeństwo. Wrotkarstwo to, oprócz joggingu i jazdy na rowerze, jeden z niewielu naprawdę masowych sportów.

Budżet Obywatelski 2014 - na co poznaniacy wydadzą 10 milionów?

Wśród najnowszych propozycji padł też pomysł rewitalizacji nieco zapomnianych terenów zielonych przy rondzie Jana Nowaka Jeziorańskiego. – W tej części miasta brakuje parku. Wystarczyłoby odświeżyć ławki, wyremontować plac zabaw dla dzieci, naprawić dziurawe ścieżki. Park jest położony obok szpitala, więc byłoby to również świetne miejsce na odwiedziny chorych – proponuje Szymon Kucharski, pomysłodawca rewitalizacji parku.

Czytaj też:
Budżet obywatelski: Może tor wrotkarski za 10 mln zł?

Już od poniedziałku nad zgłoszonymi projektami zasiądą zespoły merytoryczne, złożone z urzędników odpowiednich wydziałów Urzędu Miasta i niezależnych ekspertów. Przeanalizują oni pomysły poznaniaków pod kątem możliwości realizacji i ich użyteczności dla wszystkich mieszkańców. Zespoły wybiorą dwadzieścia pomysłów, które trafią na kartę głosowania. Głosowanie poznaniaków rozpocznie się 18 września i potrwa dwanaście dni. W październiku dowiemy się, które z projektów zostaną wpisane do budżetu miasta 2014.

Wybrane projekty zgłoszone do PBO 2014. Które z nich przejdą przez kwalifikacyjne sito?
Stwórzmy Muzeum Enigmy w Poznaniu
Rejewski, Zygalski i Różycki – to trzech kryptologów, absolwentów Uniwersytetu Poznańskiego, którzy złamali szyfr legendarnej niemieckiej Enigmy. Poznań nie chwali się jednak swoimi wybitnymi mieszkańcami. Ma to zmienić projekt Szymona Mazura, który chciałby, aby w Poznaniu powstało interaktywne Muzeum Enigmy.

Siedziba dla Muzeum Motoryzacji
Od ponad roku, czyli od startu remontu Kaponiery, Muzeum Motoryzacji pozostaje bezdomne. Kolekcje czekają w gotowości, a członkowie Automobilklubu Wielkopolski mają mnóstwo pomysłów na ich zaprezentowanie. Ma być proekologicznie. Brakuje tylko lokalu.

Czytaj też:
Budżet obywatelski: Może tor wrotkarski za 10 mln zł?

Żużel na Golęcinie
Trzy poznańskie stowarzyszenia sportowe chciałyby rewitalizować stadion żużlowy na Golęcinie i tym samym przywrócić zapomniane, okoliczne tereny mieszkańcom.

Budżet Obywatelski 2014 - na co poznaniacy wydadzą 10 milionów?

Modułowe przedszkole na Naramowicach
Wciąż brakuje miejsc w przedszkolach na Naramowicach, a północ miasta cały czas się rozwija. Ten problem da się rozwiązać – twierdzą pomysłodawcy stworzenia przedszkola modułowego, czyli małego miasteczka drewnianych domków.

Ścieżka rowerowa do ul. Jana Pawła II do Inflanckiej
Projekt budowy ścieżki pieszo-rowerowej zbiega się z planowanym przez Zarząd Dróg Miejskich remontem pobliskiej ulicy Katowickiej, która prowadzi na osiedle Polanka. W przyszłości ścieżkę można by rozbudować – aż do Antonika.

NAJNOWSZE INFORMACJE Z POZNANIA I WIELKOPOLSKI: GLOSWIELKOPOLSKI.PL

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski