Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet Obywatelski 2015 w Poznaniu: Hitem projekt "Obywatele dla Urzędników"

SAGA
Autor projektu, Tomasz Kaźmierczak
Autor projektu, Tomasz Kaźmierczak Paweł Miecznik
Miasto ogłosiło listę projektów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego. Znalazły się w nim modernizacje ulic, budowy placów zabaw, czy skateparków, ale nie tylko. W poprzednich latach zwracano uwagę na projekt mobilnego pomnika wielookolicznościowego, czy obniżenia podatków. Tegorocznym hitem jest przewrotny i prowokacyjny projekt „Obywatele dla Urzędników”.

Pierwszym założeniem projektu jest uświadomienie mieszkańcom Poznania, że są jedynie obywatelami w odróżnieniu od Pracowników Urzędu Miejskiego, którzy są obywatelami, ale dodatkowo też urzędnikami, co naturalnie wywyższa i nobilituje – tak zaczyna się opis zgłoszonego projektu. A dalej wymienione są przykładowe szkolenia dla urzędników: Jak utrzymać subiektywne kryteria oceny projektów. Co zrobić, by uniknąć debaty publicznej z obywatelami. Sposoby na wyeliminowanie projektów osób lub organizacji nieznanych Urzędnikom osobiście itp. Budżet: 900 tys. zł na urzędnicze premie.

CZYTAJ TEŻ:
Budżet obywatelski w Poznaniu: Mnóstwo pomysłów na wydanie 10 mln zł

Autor projektu, Tomasz Kaźmierczak, pytany o motywy zgłoszenia projektu wylicza bez wahania: – Konstrukcja obecnego budżetu obywatelskiego, krytycyzm wobec działań prezydenta miasta oraz trzpiotowatość, która kazała mi zrobić małe show – mówi.

I rzeczywiście. O projekcie "Obywatele dla Urzędników" w Poznaniu zrobiło się głośno.

"Obywatele dla Urzędników" - pobierz projekt!

– Przyglądałem się inicjatywie obywatelskiej jako mieszkaniec miasta. W ubiegłym roku i wcześniej odezwały się głosy krytyczne odzwierciedlające moje odczucia dotyczące formuły projektów obywatelskich – mówi Tomasz Kaźmierczak. I wyjaśnia: – Kryteria oceny nie do końca są ostre i pozostają w pewnej mierze uznaniowe, zatem pozostawiona została furtka ułatwiająca kwalifikowanie preferowanych projektów do następnego etapu. Moim zdaniem ten etap powinien być usunięty. Po co zespół opiniujący? To obywatele powinni sami decydować. Przecież gdy zna się osoby składające wniosek podświadomie się je preferuje. A wnioski składają m.in. stowarzyszenia, które przez cały rok pracują z urzędnikami i wypracowują swoje ścieżki. Zwykły obywatel nie ma z nimi większych szans. Projekty do budżetu obywatelskiego powinni zgłaszać tylko zwykli mieszkańcy.
Czy projekt „Obywatele dla Urzędników” stanie się przyczynkiem do dyskusji nad formułą budżetu obywatelskiego? Niewykluczone, choć na razie...

– Projekt, mimo że niepoważny, traktowany będzie jak każdy inny zgłoszony do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego – mówi Rafał Łopka z Urzędu Miasta Poznania. – Niebawem rozpocznie się etap oceny przez wydziały i jednostki urzędu. Trudno w tej chwili wyrokować, jaka ta ocena będzie – dodaje.

Jakie są szanse, że projekt przejdzie do drugiej tury?

– Żadne – odpowiada krótko Tomasz Kaźmierczak. – Zrobiłem to trochę dla własnego fun’u (zabawy). Urzędnicy poinformowali mnie, że muszą przyjąć każdy projekt poprawny pod względem formalnym. Złożyłem taki wniosek. Powstała pełna komizmu sytuacja: Zespół o

ceniający będzie musiał pochylić się i opiniować projekt dotyczący przyznania im premii. Czy to nie jest zabawne?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski