Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski: Chcą sadzić dęby i ratować forty

Błażej Dąbkowski
Budżet obywatelski: Chcą sadzić dęby i ratować forty
Budżet obywatelski: Chcą sadzić dęby i ratować forty Łukasz Gdak
Dęby, forty, a może planetarium? Mieszkańcy wybierają najlepsze projekty w Poznańskim Budżecie Obywatelskim. Wśród blisko 70 ogólnomiejskich projektów znalazł się m.in. przygotowany przez przewodniczącego Rady Osiedla Chartowo. Co zaproponował poznaniakom? Jego pomysł to 1050 dębów dla Polski.

- Liczba oczywiście nie jest przypadkowa, bowiem w oczywisty sposób nawiązuje do rocznicy powstania naszego państwa - mówi Chudy. Dodaje też, że posadzenie takiej ilości drzew na terenie miasta może być dobrym przykładem na połączenie nowoczesnego patriotyzmu z ekologią.

- Mam dwie koncepcje co do rozdzielenia dębów. Pierwsza zakłada, że wszystkie instytucje działające w naszym mieście otrzymają po jednej sadzonce. Natomiast druga pozwoli na stworzenie szpalerów drzew - tłumaczy. Z kolei Krzysztof Kłoskowski, z Rady Osiedla Piątkowo i prezes SMF Kernwerk złożył projekt „Ratowanie sieci Fortów Poznańskich - kontynuacja”. Po tym, jak w ubiegłym roku dzięki PBO udało się zdobyć 700 tys. zł na uatrakcyjnienie historycznych budynków, ich miłośnicy liczą na kolejny sukces. Jeśli tym razem się uda, pieniądze mają zostać przeznaczone m.in. na organizację Dni Twierdzy Poznań 2016, Przeprowadzenie prac remontowych na terenie fortów administrowanych.

Natomiast amatorzy astronomii powinni zainteresować się projektem „Planetarium astronomiczne”. Te miałoby powstać na terenie Starego Zoo, składać się z pawilonu, w którym znajduje się sklepienie w kształcie półkuli oraz projektora wraz z miejscami dla widzów. Z planetarium mieliby korzystać wszyscy odwiedzający zoo, a zwłaszcza dzieci i wycieczki szkolne.
Jak i gdzie głosować?
W tegorocznym PBO można głosować na ponad 170 pozycji.

  • Głosowanie elektroniczne
    Za pomocą strony internetowej: www.budzet.um.poznan.pl. W związku z awarią strony, głosowanie internetowe zostanie wydłużone do 13 października.
  • Punkty stacjonarne
    Do 12 października, na ul. Półwiejskiej oraz na placu Wolności staną niebieskie namioty. W dniach 3 i 10 października dodatkowe punkty do głosowania pojawią się też na rynkach - Jeżyckim, Łazarskim, Wildeckim, a także na os. Jagiellońskim i przed pawilonem handlowym na os. Kosmonautów. 4 i 11 października w każdej dzielnicy pojawią się punkty konsultacyjne.
  • Urząd miasta
    Głosować można też w punktach informacyjnych UM: plac Kolegiacki 17, ul. Matejki 50, ul. Gronowa 20, ul. Libelta 16/20, ul. 3 Maja 46, ul. Słowackiego 22, os. Bohaterów II Wojny Światowej 35A , ul. Czarnieckiego 5.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski