Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski w Poznaniu: Jak wydajemy miliony złotych?

Katarzyna Dobroń
W Budżecie Obywatelskim 2015 wygrały 3 projekty duże: Wartostrada
W Budżecie Obywatelskim 2015 wygrały 3 projekty duże: Wartostrada Łukasz Gdak
Łatwiej będzie zgłosić projekt i zdobyć na niego pieniądze. To efekt pięciu spotkań roboczych poznańskich organizacji i stowarzyszeń z przedstawicielami urzędu miasta, którzy obradowali nad nowymi zasadami Budżetu Obywatelskiego w Poznaniu. Pula na pomysły mieszkańców została też zwiększona do 15 mln zł.

– Wcześniej organizacje działały opiniowały projekty, a teraz jest to forma współdecydowania – mówi Maciej Milewicz, kierownik Oddziału Dialogu Społecznego UM. – Razem z organizacjami analizowaliśmy kryteria i zasady punkt po punkcie.

Budżet obywatelski w Poznaniu i nie tylko:

Źródło: TVP1/x-news

Nad zmianami w regulaminie BO 2016 debatowało 10 organizacji: Ulepsz Poznań, Projekt: Polska, Poznańska Masa Krytyczna, Organizacja Wilda – przestrzeń wygodna do życia, Centrum Promocji Ekorozwoju, Centrum Bukowska, Akademia Myśli, Fundacja Altum, Wifoon oraz Nieformalnej Grupy Komitywa.

Poznaniacy będą decydować na co chcą przeznaczyć część swoich pieniędzy po raz czwarty. Podczas ubiegłorocznej edycji wybrano sześć inicjatyw. Żadna z nich nie została jeszcze w pełni zrealizowana.

– W przypadku projektu ratowania fortyfikacji nie mamy wciąż stanowiska wnioskodawcy na co chciałby przeznaczyć pieniądze. Przy reszcie projektów są podejmowane działania – wyjaśnia Maciej Milewicz.

Budżet obywatelski w Poznaniu wcześniej
Największym postępem może pochwalić się „Trener Osiedlowy”, czyli bezpłatne zajęcia sportowe dla młodzieży i seniorów, który ma ruszyć na początku maja. Projekty „Winogradzki Park Sportu i Rekreacji” oraz „Nowa Rusałka” nie doczekały się jeszcze przetargu na realizację. „Wartostrada”, czyli ścieżka pieszo-rowerowa nad Wartą wciąż zbiera zgody na budowę. Tymczasem Poznańska Lokalna Organizacja Turystyki zastanawia się w jaki sposób rozdysponować pieniądze na „Ratowanie sieci Fortów Poznańskich”. Część z nich ma zasilić Dni Twierdzy Poznań.

Zapowiedziany na 30 kwietnia odbiór „Sportowego Golaja” również będzie tylko częściowy: gotowe mają być boisko i szatnia. Trybuny czekają na ogłoszenie przetargu, a bike-park został zawieszony do czasu uregulowania stosunków własnościowych.

Budżet obywatelski w Poznaniu i nie tylko:

Źródło: TVP1/x-news

Co nowego w czwartym Budżecie Obywatelskim?

  • W ciągu trzech kolejnych edycji poznańskiego Budżetu Obywatelskiego złożono łącznie 689 projektów. Wszystkie edycje zebrały 163 tysiące uczestników. Czwarta edycja ma być udoskonaleniem poprzednich. W jaki sposób?
  • Pula na zwycięskie projekty wynosi 15 mln. zł. To o jedną trzecią więcej niż do tej pory.
  • Zlikwidowany został zespół opiniujący. Jeżeli projekty są zgodne z wytycznymi, przechodzą do głosowania.
  • Projekty zostały podzielone na „ogólnomiejskie - które mogą uzyskać do 5 mln złotych oraz „dzielnicowe”, które nie mogą przekroczyć 2 mln złotych.
  • Zgłaszać projekty oraz głosować na nie może każdy, kto czuje się poznaniakiem, bez względu na adres zameldowania.
  • Debaty z mieszkańcami mają być prowadzone na każdym etapie BO 2016. Prezydent Jacek Jaśkowiak zapowiada też osobiste spotkania z poznaniakami.
  • Zgodnie z harmonogramem projekty można zgłaszać od 5. maja do 17. czerwca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski