Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet UE zatwierdzony. 2,2 mld euro dla Wielkopolski! [GALERIA]

Mateusz Pilarczyk
Co Poznań zawdzięcza Unii Europejskiej? M.in. lepszą i wygodniejszą ulicę Bułgarską
Co Poznań zawdzięcza Unii Europejskiej? M.in. lepszą i wygodniejszą ulicę Bułgarską archiwum
Budowa szpitala dziecięcego w Poznaniu i modernizacja linii kolejowej z Poznania do Piły to inwestycje, które znajdą się na liście projektów kluczowych dla Wielkopolski w nowej perspektywie finansowej. Do województwa po raz kolejny i ostatni popłynie tak szeroki strumień dofinansowań z miliardami euro.

- Projekty będzie trudniej przygotować. Trzeba bardziej udowodnić, że wywołają określony efekt rozwojowy a nie będą tylko pomnikiem miejscowego członka władzy czy całej rady gminy - mówił podczas podsumowania konsultacji WRPO Marek Woźniak, marszałek województwa.

WRPO to skrót od Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, za którego sprawą do województwa trafi ok. 2,2 mld euro. Unia stawia teraz na realizację strategii Europa 2020, przez to priorytetem jest tworzenie konkurencyjnej i innowacyjnej gospodarki. Na ten cel z WRPO wydamy 492,6 mln euro. Na transport zostanie natomiast przeznaczone 389,7 mln euro a już teraz wiadomo, że ok. 650 mln zł ma kosztować wspomniana modernizacja kolei między Piłą a Poznaniem.

Jak zmienił się Poznań:
Inwestycje w Poznaniu z lotu ptaka. Tak dzisiaj wyglądają! [ZDJĘCIA]

Unia dołoży nam też do dróg, ale tylko tych, które łączą się z siecią TEN-T, czyli trasami o ogólnoeuropejskiej wadze. Po około 280 mln euro trafi na wspieranie rynku pracy i projekty związane z energią i jej produkcją, zużyciem oraz przesyłem. Unijne euro wesprą też środowisko (171,5 mln euro) i walkę z wyłączeniem społecznym w Wielkopolsce (170,6 mln euro).

Więcej od Wielkopolski dostaną tylko na Śląsku i Mazowszu

Na co wydane zostaną te pieniądze? Dowiemy się gdy samorządy i instytucje zaczną składać wnioski na konkretne cele. Na razie tworzony jest tzw. System Ewidencji Przedsięwzięć (SEP) nazywany też listą życzeń. Samorządy rejestrują w nich projekty na których realizację chciałyby otrzymać wsparcie.

- W SEP ok. 54 procent projektów nie jest zgodna z założeniami WRPO. Oczekiwania samorządów i instytucji mijają się na razie z założeniami nowej perspektywy finansowej UE - informował marszałek Woźniak podkreślając, że część z tych propozycji może być realizowana z ogólnopolskich funduszy.

W nich również dostępne są miliardy euro. Będzie o nie jednak trudniej, bo wnioski z Wielkopolski powalczą w ogólnopolskich konkursach. W ten sposób samorząd województwa chce finansować budowę ośrodka protonoterapii, czyli nowoczesnej metody walki z rakiem. Krajowe fundusze mają być też szansą na zakup nowego taboru kolejowego.

Pieniądze na projekty trafią do regionu na przełomie 2014 i 2015 roku

Poznań z kolei chciałby dostać pieniądze na budowę nowej ulicy Naramowickiej, tramwaj na ulicy Ratajczaka oraz przebudowę mostu Lecha. Może się to udać, bo na prośbę Unii powstaną tzw. ZIT-y czyli Zintegrowane Inwestycje Terytorialne. W Wielkopolsce utworzone zostaną na terenie aglomeracji kalisko-ostrowskiej i poznańskiej. Ta ostatnia otrzyma 160 mln euro.

NAJNOWSZE INFORMACJE Z POZNANIA I WIELKOPOLSKI: GLOSWIELKOPOLSKI.PL

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski