Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżetu Obywatelski 2015: Ostra walka o obywatelskie poparcie

Katarzyna Dobroń, Bogna Kisiel
Budżetu Obywatelski 2015: Ostra walka o obywatelskie poparcie
Budżetu Obywatelski 2015: Ostra walka o obywatelskie poparcie Waldemar Wylegalski
Spoty reklamowe, informacje w internecie, w gazetkach osiedlowych, a nawet w szkołach i administracji spółdzielni mieszkaniowych – autorzy projektów, które znalazły się w finale Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2015, dwoją się i troją, by uzyskać, jak największe poparcie dla swoich pomysłów.

– Co własnymi nogami wychodzimy, to mamy – twierdzi Janina Paprzycka, przewodnicząca Rady Osiedla Warszawskie-Pomet-Maltańskie, jedna z inicjatorek remontu placu do nauki jazdy na rowerze w Parku Tysiąclecia. – Chodzimy po mieszkaniach i zbieramy podpisy. Odwiedziliśmy szkoły, przedszkola. Wspierają nas kluby seniora. Telewizja ratajska obiecała podać informację o naszym projekcie, ale w akcję zbierania podpisów nie włączyliśmy administracji spółdzielczej. Uważam, że to nie wypada.

Przeciwnego zdania jest przewodniczący RO Nowe Winogrady Północ, Marcin Zaremba, który chwali sobie współpracę ze Spółdzielnią Mieszkaniową Winogrady. Ich projekt zakłada rozbudowę Winogradzkiego Parku Sportu i Rekreacji przy Os. Zwycięstwa. – Nasz spot reklamowy zajął trzecie miejsce w konkursie rzecznika Urzędu Miasta na facebooku – mówi osiedlowy radny. – Jednak promowanie projektu przez internet trafia głównie do młodych osób. Starszym rozdajemy karty do głosowania po niedzielnych mszach. Są też dostępne w budynkach administracji i u dozorców – dodaje.

Jednak nie wszyscy mieszkańcy są zadowoleni z nowych obowiązków dozorców. – Administracja spółdzielni oddelegowała gospodarzy domu, aby chodzili od drzwi do drzwi z listą mieszkańców i zbierali podpisy na ankietach dotyczących budżetu obywatelskiego – mówi mieszkaniec os. Zwycięstwa. – Nie odbywa się to w formie zachęty do wyboru dowolnej opcji, ale agitacji na rzecz projektu z Winograd.

W ubiegłym roku m.in. dzięki zaangażowaniu kilku środowisk drugie miejsce w BO zajął projekt pieszo-rowerowego traktu łączącego park na Ratajach z Maltą i Wartą oraz ul. Jana Pawła II. Janina Paprzycka zdaje sobie jednak sprawę, że zaangażowanie grona ludzi może nie zapewnić wystarczającej liczby głosów. – Ścieżki rowerowe są potrzebne, ale dzieci i młodzież muszą mieć miejsce, gdzie nauczą się przepisów i bezpiecznej jazdy – podkreśla radna.
W przypadku projektu Łęgi. Akcja–Reaktywacja! brakuje współpracy pomiędzy zgłaszającym projekt Stowarzyszeniem Wildzianie, a Radą Osiedla Wilda.

– Projekt jest na naszym terenie więc warto go lobbować. Rekomendowaliśmy go, ale zachęcaniem do głosowania zajmuje stowarzyszenie – mówi Adam Babicz z RO Wilda.

Są i tacy wnioskodawcy, którzy nie mają nawet tak skromnych możliwości, by wypromować swój pomysł. Do nich należy 89-letnia mieszkanka Grunwaldu, która poprosiła o sfinansowanie ustawienia kilku ławek. Starsza pani może jedynie liczyć na głosy internautów.

Przypomnijmy, że w finale PBO 2015 znalazło się 30 projektów – 10 dużych oraz 20 małych. Które z nich zostaną zrealizowane w przyszłym roku? Maksymalnie można oddać głos na trzy projekty duże i trzy małe.

Złotówka za każdy głos poparcia
Pojawił się też pomysł zatrudnienia osób do zbierania podpisów, wspierających projekt „Nowa Rusałka”. Oferowano złotówkę za zdobycie jednego głosu. Z taką inicjatywą wystąpił jeden z pracowników Fundacji Familijny Poznań, której projekt “Nowa Rusałka” znalazł się w finale Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2015. Na trop ogłoszenia, zamieszczonego na jednym z portali internetowych wpadło Prawo do Miasta. Stowarzyszenie uznało, że “kupowanie” głosów wypacza ideę budżetu obywatelskiego. Przedstawiciele Familijnego Poznania zapewnili, że z takim pomysłem wystąpił jeden z pracowników i nie było na to zgody fundacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski