Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Buk chce odkupić dawną synagogę

Sławomir Lechna
"Budowa Muzeum Regionalnego Ziemi Bukowskiej z elementami kultury żydowskiej zachodniej Wielkopolski" - tak nazywa się projekt, na który gmina Buk stara się pozyskać unijne dofinansowanie.

Kluczowa jest w nim modernizacja zabytkowej synagogi z końca XIX wieku znajdującej się w centrum Buku. W przyszłości znajdować miałaby się tu sala wystawienniczo-widowiskowa planowanego muzeum. Remontowi poddany miałby być także gmach biblioteki i kina, w którym znajduje się obecnie izba muzealna.

Umożliwiłby on zabezpieczenie unikatowych zbiorów. Obecnie są one przechowywane w nieodpowiednich warunkach, są nieskatalogowane i źle eksponowane. Przy okazji zmodernizowane miałoby być kino Wielkopolanin - jedno z nielicznych, które pozostały w tak małych miejscowościach.
Całość inwestycji szacuje się na około 2,5 mln zł, z czego maksymalne dofinansowanie może wynieść 70 procent. Pozostałą kwotę musi wyłożyć gmina.

- Nasz projekt znajduje się na liście rezerwowej, ale wierzę, że uda się pozyskać pieniądze, jeśli nie w tym, to w następnym roku - nie kryje optymizmu Paweł Mazankiewicz, kierownik Referatu Mienia i Gospodarki Komunalnej bukowskiego magistratu. - Jeżeli nie dostaniemy dofinansowania, to będziemy zmuszeni odstąpić od realizacji tej inwestycji w 2010 roku. Nie wyklucza to jednak ponownego starania się o środki na ten cel w późniejszym okresie. Wtedy jednak najbardziej ucierpi budynek synagogi.

Synagogę w Buku wybudowano w 1909 r. na miejscu poprzedniej, wzniesionej w 1858 roku. Podczas II wojny światowej Niemcy zdewastowali bóżnicę i urządzili w niej stolarnię. Po zakończeniu wojny w budynku siedzibę znalazł klub sportowy Patria.

Po 1977 roku usiłowano przebudować budynek z przeznaczeniem na bibliotekę i dom kultury, jednak ostatecznie w 1987 roku obiekt przejęła Fundacja Rodziny Nissenbaumów. W 1988 r. dzięki niej przeprowadzono prace remontowe w synagodze oraz sąsiedniej szkole talmudycznej.

6 maja 2002 roku budynek został przekazany (jako obiekt kultu religijnego) Związkowi Gmin Wyznaniowych Żydowskich RP. - To zabytek wymagający znacznych nakładów finansowych na bieżące utrzymanie - zaznacza Paweł Mazankiewicz. - Ich brak spowoduje pogłębiającą się jego degradację, aż do kompletnej ruiny. Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich nie ma bowiem na ten cel pieniędzy.
Bukowski urząd zamierza odkupić synagogę i rozpoczął negocjacje ze Związkiem Gmin Wyznaniowych Żydowskich.

- Po przejęciu synagogi i realizacji projektu wzrośnie jej atrakcyjność, jako miejsca wystawienniczo-widowiskowego Muzeum Regionalnego Ziemi Bukowskiej - zaznacza Paweł Mazankiewicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski