Burmistrz Murowanej Gośliny odpowiada na wezwanie RPO. Jego wyjaśnienia nie były wystarczające

Alicja Durka
Alicja Durka
Udostępnij:
Za 10 dni odbędzie się referendum w Murowanej Goślinie w sprawie odwołania burmistrza Dariusza Urbańskiego oraz rady miasta. Mieszkańcy zgłosili się o pomoc do Rzecznika Praw Obywatelskich, który wskazał kilka nieprawidłowości w prowadzeniu kampanii referendalnej ze strony Dariusza Urbańskiego i zobowiązał go do odpowiedzi. Burmistrz odpowiedział, ale RPO ocenił je jako niewystarczające.

Inicjatorzy referendum wielokrotnie zwracali uwagę na niewłaściwe zachowania burmistrza. Wskazywali przede wszystkim na agitację podczas miejskich imprez i teksty publikowane w biuletynie finansowanym z pieniędzy gminnych. Dariusz Urbański regularnie namawiał mieszkańców, by ci zostali w domach 29 sierpnia, czyli w dniu referendum.

Burmistrz Murowanej Gośliny odpowiada RPO

Rzecznik Praw Obywatelskich zobowiązał burmistrza Dariusza Urbańskiego do wyjaśnienia sposobu finansowania Goślińskiego Biuletynu Mieszkańców oraz wydarzenia kulturalnego, na którym burmistrz namawiał mieszkańców, by zostali w domach w dniu referendum. Dariusz Urbański miał również przekazać informacje, w jaki sposób planowana jest realizacja przepisów ustawy o referendum lokalnym w sposób w pełni uwzględniający prawa obywateli, w tym ich prawo do pozyskania obiektywnej i zrównoważonej informacji.

Burmistrz Murowanej Gośliny odpowiedział na dwa pierwsze pytania, choć według oceny RPO niewystarczająco. W odpowiedzi nie padła także kwestia planowania realizacji przepisów stawy.

- Podkreślam, iż Biuletyn, o którym mowa wyżej wydany został w czerwcu 2021 r. a zatem jeszcze przed wydaniem przez Komisarza Wyborczego postanowienia w przedmiocie referendum. Zaprzeczam jakoby w tym biuletynie apelował o odstąpienie
przez mieszkańców Murowanej Gośliny od udziału w referendum. (...) Chciałbym nadmienić, iż w kolejnych biuletynach nie zostały przeze mnie również podane jakiekolwiek informacje stanowiące agitację mającą na celu nakłanianie mieszkańców, by nie brali udziału w referendum lokalnym (pisownia oryginalna)

- napisał Dariusz Urbański do RPO.

Burmistrz jednak mija się z prawdą, ponieważ do ostatniego biuletynu dołączone były ulotki wprost zniechęcające mieszkańców Murowanej Gośliny do udziału w referendum. W tekstach publikowanych w biuletynie również pojawiły się oskarżenia kierowane w stronę inicjatorów referendum, a także małżeństwa Grzebytów - radnych, byłych współpracowników Urbańskiego.

Zdjęcie ulotki dołączonej do biuletynu nadesłane przez inicjatywę referendalną.
Zdjęcie ulotki dołączonej do biuletynu nadesłane przez inicjatywę referendalną.

Dariusz Urbański odniósł się także do wystąpienia podczas biesiady z 24 lipca.

- Moja wypowiedź podczas tej biesiady miała szerszy kontekst aniżeli referendum zaplanowane na sierpień 2021 r. Zwróciłem się do mieszkańców, by nie brali udziału w awanturze politycznej jaka nastąpiła na skutek działań moich oponentów. Moim zamiarem było stonowanie nastrojów powstałych w wyniku zachowań i aktywności politycznej w gminie członków opozycji a nie poruszanie tematu referendum. (pisownia oryginalna)

Rzecznik Praw Obywatelskich uznał odpowiedzi Dariusza Urbańskiego za niewystarczające

Rzecznik Praw Obywatelskich uznał jednak te odpowiedzi za niewystarczające i wystosował prośbę o ich uzupełnienie. W ocenie Rzecznika, z nagrań udostępnionych w „Głosie Wielkopolskim” jasno wynika, że burmistrz odnosił się do kwestii referendum i apelował do mieszkańców, by powstrzymali się od udziału w głosowaniu. Co więcej, burmistrz tłumaczył, że wydarzenie było organizowane przez Dom Kultury, choć ten jest instytucją działającą przy wykorzystaniu środków publicznych, a wystąpienie miało miejsce już po wydaniu przez Komisarza Wyborczego postanowienia w sprawie przeprowadzenia referendum gminnego w sprawie odwołania Burmistrza Miasta i Gminy Murowana Goślina oraz Rady Miejskiej w Murowanej Goślinie przed upływem kadencji.

- Jak wskazano we wcześniejszym wystąpieniu, naruszenia tego typu, biorąc pod uwagę niewielką liczbę osób uprawnionych do udziału w głosowaniu, mogą stać się podstawą do unieważnienia wyniku referendum w drodze protestu, o którym mowa w art. 66 ustawy o referendum lokalnym

- pisze RPO.

Rzecznik Praw Obywatelskich ponowił także prośbę o udzielenie informacji, w jaki sposób planowana jest realizacja przepisów ustawy w sposób w pełni uwzględniający prawa obywateli, w tym prawo do pozyskania obiektywnej i zrównoważonej informacji.

Działania takie wydają się, w ocenie Rzecznika, konieczne z uwagi na stwierdzone naruszenie zasady neutralności organów publicznych przy organizacji referendum oraz uzasadnione przypuszczenie o wystąpieniu niedozwolonej formy agitacji referendalnej.

Murowana Goślina: Referendum w sprawie odwołania burmistrza

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie