Burmistrz Murowanej Gośliny w areszcie. Kto przejmie stery po Dariuszu U.?

Alicja Durka
Alicja Durka
Według przepisów prawa, jeśli burmistrz, wójt czy prezydent miasta znajdzie się w areszcie śledczym, jego obowiązki czasowo przejmuje zastępca. Warunkiem jest przekazanie przewodniczącemu rady dokumentu potwierdzającego aresztowanie.
Według przepisów prawa, jeśli burmistrz, wójt czy prezydent miasta znajdzie się w areszcie śledczym, jego obowiązki czasowo przejmuje zastępca. Warunkiem jest przekazanie przewodniczącemu rady dokumentu potwierdzającego aresztowanie. Michał Jurek
Udostępnij:
Burmistrz Murowanej Gośliny usłyszał 12 zarzutów, z czego większość o podłożu korupcyjnym. Najbliższe trzy miesiące Dariusz U. spędzi w areszcie. Mieszkańcy zastanawiają się, co dalej z miastem i gminą? Obecnie obowiązki burmistrza przejął zastępca, Radosław Szpot. Pytanie, co dalej?

Kto obejmie stanowisko burmistrza w Murowanej Goślinie?

Według przepisów prawa, jeśli burmistrz, wójt czy prezydent miasta znajdzie się w areszcie śledczym, jego obowiązki czasowo przejmuje zastępca. Warunkiem jest przekazanie przewodniczącemu rady dokumentu potwierdzającego aresztowanie. W przypadku Murowanej Gośliny jest to Radosław Szpot, który w ostatnich wyborach startował jako kontrkandydat Dariusza U.

Jeśli okazałoby się, że następca również nie może pełnić obowiązków, wtedy premier, na wniosek wojewody, wyznacza osobę, która przejmuje zadania aż do rozpisania kolejnych wyborów.

– Takie przypadki się zdarzają. Przed wprowadzeniem do ustawy z dnia 8 marca 1990 r. tych przepisów, nie było jasnej odpowiedzi, co należy robić w takiej sytuacji. Obecnie ta kwestia jest klarownie opracowana

– mówi prof. Marek Szewczyk, Kierownik Katedry Prawa Administracyjnego i Nauki o Administracji UAM w Poznaniu.

Czytaj też:

Mowa tu jednak o czasowym zawieszeniu w obowiązkach. Jeśli sąd wyda wyrok skazujący za przestępstwo umyślne, jakim jest korupcja, mandat Dariusza U. wygasa z mocy prawa. Wtedy muszą odbyć się przedterminowe wybory, a w czasie przejściowym, obowiązki cały czas pełni pierwszy zastępca.

Przed referendum, swoją gotowość do przejęcia fotela burmistrza wyraził obecny zastępca wójta Suchego Lasu, Marcin Buliński, który obecnie podtrzymuje swoją decyzję z sierpnia ubiegłego roku.

Istnieje jednak możliwość, by burmistrza odwołać z funkcji wcześniej i taka próba została już podjęta 29 sierpnia ubiegłego roku. Chodzi oczywiście o referendum, które ze względu na zbyt małą frekwencję zostało uznane za nieważne, mimo że blisko 97 proc. głosujących było za odwołaniem burmistrza i rady miasta. Zabrakło jednak przeszło 1200 oddanych głosów, by referendum było wiążące.

Prawo pozwala na zorganizowanie kolejnego referendum już od marca tego roku, czyli jeszcze w czasie, gdy Dariusz U. będzie w w areszcie.

Zobacz też:

Zarzuty dla Dariusza U. Afera SMS-owa i naruszenie tajemnicy postępowania

Burmistrzowi postawiono 12 zarzutów, w większości o charakterze korupcyjnym. Chodzi m.in. o to, że w trakcie negocjacji domagał się przekazania 20 proc. wartości kontraktów dotyczących remontów szkoły, biblioteki, OSP i świetlicy, które otrzymał. Poza tym, w zamian za utwardzenie drogi przed domem, miał wybrać firmę do budowy ścieżki rowerowej oraz żądał od podwładnych, by przekazywali mu część przyznanych przez niego nagród.

Prokuratura ma też dowody, że Dariusz U. wysłał 2 tys. SMS-ów premium ze służbowych telefonów o wartości blisko 8 tys. zł. Wśród zarzutów znalazło się też naruszenie tajemnicy postępowania karnego. Dariusz U. dopuścił się ujawnienia m.in. w mediach społecznościowych informacji z postępowania, które prowadzone było w trybie z wyłączeniem jawności.

Ponadto w swoim oświadczeniu majątkowym za rok 2020 burmistrz zataił fakt uzyskiwania comiesięcznego wpływu 13 tys. złotych z firmy ochroniarskiej, którą wcześniej prowadził. Przekazał też pytania konkursowe na zatrudnienie w OPS.

Zobacz też: PODATKI, których musisz pilnować sam. Nie zapłacisz, fiskus zablokuje konto w banku, zaczną się kłopoty.

DAROWIZNY I SPADKIKiedy i ile trzeba zapłacić•I grupa podatkowa – do niej zaliczają się: małżonek, wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki), pasierb, rodzeństwo, ojczym, macocha oraz zięć synowa i teściowie. Jeśli darowizna od takiej osoby nie przekroczy 9 637 zł, nie musimy nigdzie tego zgłaszać, ale gdy ta wartość jest większa, mamy 6 miesięcy na powiadomienie Urzędu Skarbowego. Wtedy zostaniemy formalnie zwolnieni z obowiązku podatkowego. Zaniedbanie obowiązku zgłoszenia poskutkuje jednak nałożeniem podatku i koniecznością jego zapłaty.•II grupa podatkowa – zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni małżonków pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych. Tutaj podatek płacimy, gdy wartość darowizny przekroczy 7 276 zł.•III grupa podatkowa – do niej zaliczają się osoby z nami niespokrewnione: np. pracodawca czy przyjaciele. Podatku nie musimy płacić, jeśli prezent od nich nie przekroczy wartości 4 092 zł.Podatek od darowizny osób z grupy II i III musimy opłacić w ciągu miesiąca począwszy od dnia uroczystości.

Podatki, o których mogłeś nawet nie słyszeć. Nie zapłacisz, ...

Pamiętacie Poznań bez Starego Browaru, Kupca Poznańskiego, Avenidy oraz... bez korków? Zobaczcie 50 zdjęć miasta sprzed niespełna trzydziestu lat. Tak wyglądał Poznań w latach dziewięćdziesiątych. Wielu z tych miejsc możecie dziś nie poznać!Na zdjęciu Stary Rynek w Poznaniu.Przejdź dalej i zobacz kolejne zdjęcia --->

50 zdjęć Poznania z lat 90. Wielu z tych miejsc możesz dziś ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie