Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Burze nie służą miastu: Serbska i Kobylepole jak rwące potoki. Zobacz na jakich ulicach najczęściej występują problemy w czasie burzy

Anastazja Bezduszna
Anastazja Bezduszna
Ulice Poznania są zalewane w czasie burzy.  Zobacz mapę najczęściej podtopionych miejsc w Poznaniu.
Ulice Poznania są zalewane w czasie burzy. Zobacz mapę najczęściej podtopionych miejsc w Poznaniu. Lukasz Gdak
Poznaniacy wiedzą, że w czasie deszczu niektóre ulice najlepiej omijać szerokim łukiem. Serbska, Kobylepole i Baraniaka są najlepszym przykładem. Kierowcy modlą się, by ich samochody wypłynęły z rwących potoków. Inni mieszkańcy sprawdzają czy nie zalało im piwnicy. Jak można temu zapobiec?

Zalane ulice w Poznaniu

Tegoroczne burze choć są rzadkie, to bardzo obfite. Gwałtowne opady utrudniały życie mieszkańcom już raz tego lata. Na mapie Poznania pojawiły się problemowe miejsca. Chodzi przede wszystkim o okolice ulicy Serbskiej, gdzie w czasie burzy ruch jest paraliżowany. Potwierdza to Zarząd Dróg Miejskich.

- Po gwałtownych i nawalnych ulewach pas drogowy zarządzany przez ZDM jest w kilku miejscach w mieście zalewany przez wody opadowe. Taka sytuacja ma miejsce w obniżeniach ulic. Tak jest na ul. Serbskiej, na wysokości zabudowań oczyszczalni ścieków - mówi Agata Kaniewska, rzecznik prasowy ZDM.

- Po ustaniu opadów woda bez problemów spływa do kanalizacji i zastoiska wody szybko znikają - dodaje.

Rozwiązaniem problemów na ul. Serbskiej powinna być budowa nowego kolektora deszczowego, który zostanie wykonany w ramach budowy tramwaju na Naramowice.

Podtopione często tez są ul. Baraniaka oraz Kobylepole

Podobnie sytuacja wygląda na ul. Baraniaka, na wysokości galerii handlowej oraz na ul. Kobylepole, pod wiaduktem kolejowym.

- Przeciążona w takim momencie kanalizacja nie jest w stanie, na bieżąco, odbierać tak dużej ilości wody. Stąd zalewane są fragmenty ulic - tłumaczy rzecznik.

- Przyczynia się do tego z jednej strony ilość spływającej wody, ale także zabudowywanie i utwardzanie kolejnych terenów w mieście i niewystarczająca retencja wody na posesjach. Dodatkowo kanały wybudowane w ubiegłym wieku nie były projektowane na tak nawalne opady, które zdarzają się dopiero od około 5-6 lat - dodaje.

Cieki wodne w Poznaniu do modernizacji

Wody opadowe odprowadzane są do Warty poprzez m.in. ciek Górczynka, Bogdanka czy Piaśnica. Jak dowiedzieliśmy się z ZDM, konieczna jest modernizacja tych cieków, aby usprawnić przepływ wody deszczowej.

- Przygotowywana jest dokumentacja techniczna zbiorników retencyjnych na Bogdance i Górczynce. Ponadto miasto planuje wybudować zbiornik retencyjny na Łacinie przy współfinansowaniu pobliskich deweloperów - mówi Agata Kaniewska.

Ulice bez kanalizacji deszczowej

Inna sytuacja występuje na ulicach, na których nie ma kanalizacji deszczowej, np. na ul. Zakopiańskiej, Drwęskiego, Bożymira czy Brokułowej.

- Po dużych ulewach, woda tam jest interwencyjnie odpompowywana. Rozwiązaniem tego problemu będzie budowa odpływu - mówi.

Zobacz również: Jedna potężna ulewa na północy Poznania i kilka domów zalanych. Woda stoi, nie ma gdzie odpływać, bo na ulicy nie ma kanalizacji deszczowej

Oto mapa najczęściej zalewanych ulic Poznania podczas burzy

Do miejsc wskazanych przez ZDM dodaliśmy jeszcze kilka wskazanych przez internautów.

We wtorek po południu nad północną częścią Poznania - m.in. Winogradami i Piątkowem - przeszła potężna ulewa. Zobacz, jakie szkody wyrządziła. Przejdź dalej --->

Ulewa nad Poznaniem. Zalane osiedle i auta! Zobacz zdjęcia

Sprawdź też:

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski