Butikowe biura z nagrodą SARP-u

  Butikowe biura z nagrodą SARP-u

  Karolina Koziolek

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Butikowe biura z nagrodą SARP-u
  1/7
  przejdź do galerii

  Butikowe biura z nagrodą SARP-u ©Paweł F. Matysiak

  Nagrodę SARP za najlepszy budynek objęty ochroną konserwatorską otrzymał Karol Fiedor z zespołem. Architekci docenili obiekt za „skalę i tektonikę”, a mama inwestora za to, że jest po prostu słodki.
  Stowarzyszenie Architektów Polskich doceniło w tym roku aż dwa obiekty z Poznania. Pierwszy raz od wielu lat. Nagrodę w kategorii obiekt specjalny zrealizowany na obszarze objętym ochroną konserwatorską otrzymał Ubiq Business Park. Nagrodzony został także słynny mural ze Śródki.

  W Polsce poznańska architektura może kojarzyć się źle: z nieudaną realizacją dworca PKP, mało funkcjonalnym stadionem, zamkiem Przemysła...
  Nagród, które rzeczywiście liczą się w środowisku architektów, Poznań ma mało. Tendencję odwrócił Pixel, zrealizowany dla Allegro przy ul. Grunwaldzkiej, Brama Poznania na Śródce czy rozbudowa Biblioteki Raczyńskich przy Al. Marcinkowskiego. To jednak wyjątki od reguły „zachowawczości” i taniego efekciarstwa.

  Okazuje się, że szczęście do architektury ma ostatnio ul. Grunwaldzka. To tutaj, pomiędzy ulicami Wojskową a Ułańską, znajduje się nagrodzony Ubiq. Nie spektakularny gmach, żadna nowa biblioteka, filharmonia, centrum kultury. To miejsce komercyjne - biurowiec, ale paradoksalnie stworzony bez zastosowania ciasnych komercyjnych zasad.

  „Rozwiązanie architektoniczne nowych obiektów, ich skala, tektonika, użyte materiały - czerwona cegła i szara stal, formy przeszkleń, precyzyjne detale oraz sposób wpisania tego zespołu w okolicę - układ komunikacji, rozwiązania dziedzińca, chroniony starodrzew są dużymi walorami nagrodzonej realizacji” - czytamy w uzasadnieniu jury konkursowego. To samo, ale inaczej powiedziała mama architekta. „To takie słodkie miejsce” - uznała po pierwszych oględzinach.

  Skala butikowa
  Realizacja przy Grunwaldzkiej pokazuje, że deweloper może nie gonić za słynnym PUM-em, czyli powierzchnią użytkowo--mieszkalną, na korzyść architektury, klimatu miejsca czy zieleni.

  Tak było w tym przypadku. Na działce pomiędzy ulicami Ułańską, Grunwaldzką i Wojskową rosło kilkadziesiąt kasztanowców. - Wiadomo było, że jak najwięcej z nich chcemy ocalić. Zieleń, to wielki atut tej działki - mówi Karol Fiedor, główny architekt Ubiq Bussines Park.

  - Mogliśmy też zaprojektować obszerniejsze budynki, ale zrezygnowaliśmy na korzyść kameralnego dziedzińca między budynkami. Postawiliśmy na skalę butikową - dodaje.

  1 3 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Na marginesie...

  ... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Karol Fiedor: podobno bufon pierwszej klasy, stosujący drastyczny mobbing w swojej firmie. Czasami sprawia wrażenie, jakby "jechał" na dopalaczach.

  Budynki faktycznie świetne i przemyślane, szkoda...rozwiń całość

  Karol Fiedor: podobno bufon pierwszej klasy, stosujący drastyczny mobbing w swojej firmie. Czasami sprawia wrażenie, jakby "jechał" na dopalaczach.

  Budynki faktycznie świetne i przemyślane, szkoda że teraz ten arogant dostanie całkowicie na głowę.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo