Była siedziba TVP Poznań ma nowego właściciela

  Była siedziba TVP Poznań ma nowego właściciela

  Piotr Talaga

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Od 2003 roku Telewizja Polska zwlekała ze sprzedażą opuszczonej dawnej poznańskiej siedziby TVP Poznań. Od kilku tygodni nowym właścicielem nieruchomości przy al. Niepodległości 30 jest prywatny przedsiębiorca z Poznania. Na razie nie ma jeszcze sprecyzowanych planów w jaki sposób będzie wykorzystywany kupiony obiekt.
  Nie wiadomo, jak będzie wykorzystywany budynek

  Nie wiadomo, jak będzie wykorzystywany budynek ©Fot. Waldemar Wylegalski

  PRZECZYTAJ TAKŻE:
  Poznań: Chcą sprzedać budynek TVP jeszcze w tym roku
  Poznań: Dwóch chętnych na budynek telewizji

  Ośmioletnia historia sprzedaży dawnej siedziby TVP Poznań może być przykładem niegospodarności publicznej telewizji. Obiekt przez cały czas nie był w żaden sposób użytkowany, stał opuszczony, niszczał, a tym samym tracił na wartości. W tym samym czasie zmieniające się zarządy Telewizji Polskiej wielokrotnie podkreślały, że brakuje im pieniędzy z abonamentu na działalność programową.

  Przełom miał w tej sprawie nastąpić w ubiegłym roku.
  Biuro prasowe TVP zapewniało nas, że do końca 2010 roku dojdzie do sprzedaży zbędnego majątku firmy. Ostatecznie jednak ustny przetarg został przeprowadzony pod koniec stycznia 2011 r. Jego rozstrzygnięcie nie było jednak jednoznaczne z podpisaniem transakcji sprzedaży nieruchomości (stosowny zapis w tej sprawie widniał w warunkach przetargowych).

  TVP przez wiele miesięcy utrzymywała w tajemnicy informacje dotyczące rozstrzygnięć przetargowych. - Obecnie spółka czeka na zgodę Walnego Zgromadzenia na sprzedaż nieruchomości - twierdziła w maju Joanna Stempień-Rogalińska z biura prasowego TVP. - Po uzyskaniu takiej zgody transakcja zostanie niezwłocznie sfinalizowana. Przed jej dokonaniem nie będziemy podawać informacji odnośnie ceny i kontrahenta.

  Dopiero jednak 29 września doszło do finalizacji transakcji. Nowy właściciel do księgi wieczystej został wpisany w tym miesiącu. Jest nim poznański przedsiębiorca działający m.in. w branży nieruchomości.

  TVP ujawniła, że nieruchomość została sprzedana za 9,96 mln zł, czyli za minimalną kwotę wynikającą z ogłoszenia przetargowego, jednocześnie odmawiając ujawnienia danych na temat nabywcy. Udało nam się jednak do niego dotrzeć.

  - Nie wiem jeszcze w jaki sposób zostanie obiekt zagospodarowany. Na pewno nie przerobię go na dom rodzinny - żartuje poznański przedsiębiorca. - Jesteśmy na etapie burzy mózgów. Sądzę, że prace koncepcyjne trwać będą około pół roku. Wtedy podejmę decyzję o sposobie zagospodarowania.

  W tym czasie budynek ma zostać zinwentaryzowany. Nabywca zlecił ekspertyzy wykwalifikowanym firmom, które mają ocenić jego stan techniczny. - Nad całością czuwa architekt, z którym nawiązaliśmy współpracę - mówi poznański przedsiębiorca. - Budynek stał pusty przez osiem lat. Z pewnością jego kondycja w tym czasie uległa pogorszeniu.


  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ciekawski

  aK (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 27 / 26

  a po co ci to wiedzieć. Zajmujesz się plotkami to czytaj pudelka. Jakie dobro publiczne, czy to wawel?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  no to kto?

  sdv (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 30 / 35

  czy to taka wielka tajemnica? Przecież to dobro publiczne zostało sprzedane więc komu? A głos nie może powiedzieć kto kupił? o za chory kraj! dziki kraj ta Polska.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo