Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Byłe więzienie w Kaliszu będzie miejscem szkolenia dla studentów Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki. Remont już się rozpoczął

Ewelina Samulak-Andrzejczak
Ewelina Samulak-Andrzejczak
Zakład karny w Kaliszu zamknięto 6 lat temu. Zobacz zdjęcia pokazujące, jak wygląda w środku --->
Zakład karny w Kaliszu zamknięto 6 lat temu. Zobacz zdjęcia pokazujące, jak wygląda w środku --->Igor Sudov
Zakład Karny w Kaliszu został zamknięty 6 lat temu, ale właśnie przechodzi remont, by wkrótce stać się miejscem zajęć dla studentów Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki. Byłe więzienie to dla nich idealne miejsce, by poznać od podszewki tego typu obiekt.

Zakład Karny w Kaliszu został zlikwidowany prawie 6 lat temu. To, co stanie się z budynkiem po więzieniu długo było wielką niewiadomą. Z rozwiązaniem przyszła Wyższa Szkoła Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie, która swój kampus mundurowy ma w Kaliszu. Były Zakład Karny jest już formalnie częścią warszawskiej uczelni, a w jego murach powoli ruszają zajęcia.

- Są to elementy różnorodnych przedmiotów dydaktycznych, które w sposób praktyczny, a przez to lepszy metodycznie mogą być realizowane w miejscu, które jest poświęcone więziennictwu. Ten obiekt ma tę zaletę, że jest to kompletna jednostka penitencjarna, która zawiera wszystkie elementy typowego zakładu karnego w dość skompensowanej bryle. I nie jest tak dużym obiektem, więc jest dość łatwy w utrzymaniu przez uczelnię. A te kilkaset słuchaczy i studentów uczelni w dużym zakresie może korzystać tam z kształcenia – mówi płk dr Marcin Strzelec, Rektor - Komendant WSKiP w Warszawie.

Ćwiczenia w Zakładzie Karnym w Kwidzynie - zobacz wideo:

Były Zakład Karny powoli nabiera blasku

Jednak zanim słuchacze i studenci pojawili się na zajęciach, mocno zaniedbany i opustoszały obiekt musiał przejść pierwsze prace adaptacyjne, porządkowe i konserwacyjne. Uczelnia pozyskała dotacje na pierwsze poważne prace remontowe, które ruszą już jesienią.

- Uruchomimy dwa obiekty i je w całości zmodernizujemy, wyposażymy w sprzęt. Mam nadzieję, że w najbliższych latach uda się wykonać gruntowny remont pawilonu penitencjarnego i administracji. Budynek od strony ul. Łódzkiej będzie pełnił funkcje administracyjne, tam też mogą być sale dydaktyczne i konferencyjne. Znajdzie się tam również pomieszczenie dla kadry – wyjaśnia płk dr Marcin Strzelec. - Drugi obiekt penitencjarny będzie przeznaczony na ćwiczenia praktyczne, być może z elementami zakwaterowania studentów po to, żeby można było przećwiczyć realny czas pobytu w jednostce penitencjarnej. Jestem przekonany, że pomoże to funkcjonariuszom w rozumieniu potrzeb bezpieczeństwa jednostki i izolacji osadzonych. To zdecydowanie poprawi poziom postrzegania więziennej rzeczywistości - dodaje, podkreślając, że to miejsce w przyszłości ma stać się najnowocześniejszym miejscem kształcenia kadr penitencjarnych w Europie, a może i na świecie.

Zobacz zdjęcia więzienia w Kaliszu:

Zakład karny w Kaliszu zamknięto 6 lat temu. Zobacz zdjęcia pokazujące, jak wygląda w środku --->

Byłe więzienie w Kaliszu będzie miejscem szkolenia dla stude...

Całkowity remont, który z pewnością będzie rozłożony na kilka lat będzie kosztował kilkanaście milionów złotych. Jak wyjaśniają władze WSKiP, uczelni będzie łatwiej pozyskiwać środki zewnętrzne niż ośrodkowi szkolenia. A z kolei koszty remontu budynku pod cele uczelniane będą niższe niż te, które musiałaby ponieść typowa jednostka penitencjarna.

- Będzie nam łatwiej zachować wymiar historyczny tego obiektu, ponieważ nie musimy dbać o wszystkie detale bezpieczeństwa czy związane z pobytem osadzonych, czyli wyżywieniem, kuchnią, węzłem sanitarnym, czy rozmiarem okien, ponieważ nie będą tam przebywać osadzeni. Przez to utrzymanie samego obiektu i remont jest zdecydowanie dużo tańszy, niż w przypadku jednostki penitencjarnej – tłumaczy rektor-komendant WSKiP.

Sprawdź też:

Uczelnia dopiero co ruszyła, a już przyjęła setki studentów

Siedziba główna Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki mieści się w Warszawie, natomiast w Kaliszu ma swój kampus mundurowy, który kształci funkcjonariuszy Służby Więziennej, kontynuując jednocześnie działalność Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej, przenosząc go na grunt akademicki, czyli na grunt szkoleń i kursów. Uczelnia rozpoczęła dopiero drugi rok funkcjonowania, a ma już ponad 700 studentów, a jeśli dołączyć do tego formy kształcenia zawodowego to łącznie słuchaczy i studentów w jednym roku było 1500 – w tym pierwszy i drugi rocznik studentów studiów stacjonarnych na kierunku Penitencjarystyka dla kandydatów na funkcjonariuszy w służbie kandydackiej – podchorążowie, studenci zaoczni z penitencjarystyki (pracownicy Służby Więziennej i cywile), studenci czterech kierunków studiów podyplomowych - dla kandydatów na oficerów SW, dwóch kierunków studiów z zakresu zarządzania jednostkami organizacyjnymi - pierwszy przeznaczony dla funkcjonariuszy, drugi dedykowany również osobom spoza służby oraz studia podyplomowe z zakresu mediacji. Oprócz tego uczelnia realizuje szkolenia zawodowe chorążych SW.

Tak wygląda Zakład Karny we Wronkach od środka.Zobacz więcej zdjęć ---->

Tak wygląda w środku więzienie we Wronkach - zaglądamy do mi...

Kto ma lepiej w kwestii jedzenia - pacjent szpitala czy więzień? Zobaczcie, jak wyglądają posiłki w polskich zakładach karnych i aresztach śledczych.Źródło: Posiłki w więzieniachPorównaj: Posiłki w polskich szpitalach. Tym karmią chorych [ZDJĘCIA]

Posiłki w polskich więzieniach. Są lepsze niż w szpitalu? Zo...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski